Одним із станів, якому приділяють особливу увагу мами маленьких дітей, є дисбактеріоз. З ним стикаються й лікарі, яким доводиться консультувати таких діток та відповідати на питання, чи є дисбактеріоз захворюванням, чи впливає він на здоров’я дитини, і якщо так, то як?
Чи впливає дисбактеріоз на імунітет та частоту ГРВІ?
Спочатку обговоримо, що таке дисбактеріоз і чи є він захворюванням. Лікарі вважають, що дисбактеріоз або дисбіоз кишечника не є захворюванням, але його розглядають як стан, при якому відбуваються зміни співвідношення кількості корисних і потенційно хвороботворних бактерій. Зміни можуть відбуватися і в складі нормальної мікрофлори з появою нетипових для неї мікроорганізмів.
Що таке дисбактеріоз
Певною мірою це пов’язано з тим, що склад кишкової мікрофлори в дитячому віці є динамічним, тобто він вкрай чутливий до будь-яких впливів, що змінюють його кількісний та якісний склад, обумовлюючи розвиток дисбактеріозу. Вважається, що формування мікрофлори відбувається протягом перших 3-х років життя дитини. За цей період видовий склад і співвідношення мікроорганізмів не раз змінюються під впливом факторів навколишнього середовища, харчування, використовуваних лікарських засобів і засобів для догляду.
У ранньому дитинстві місцевий імунітет кишечника розвивається паралельно з формуванням його мікрофлори, порушення в якій відображаються у змінах імунної системи всього організму.
Багато питань виникає щодо того, як дисбактеріоз кишечника впливає на захворюваність на респіраторні інфекції у дітей. Адже якщо ці стани виникають в двох різних системах організму: дихальній та травній, то який між ними може бути зв’язок?
Читайте також: Гра в пісочниці. Розвага або небезпека?
Як виявилося, в організмі людини вони тісно взаємопов’язані. У підтримці оптимального стану здоров’я, крім правильної роботи імунної системи, величезне значення належить мікрофлорі кишечника. Від її складу залежить стан місцевого імунітету слизових оболонок не тільки травної системи, але інших відділів, в тому числі, дихальних шляхів.
Нещодавно виявлений взаємозв’язок між складом мікрофлори кишечника і респіраторного тракту, які функціонують як єдиний «орган». Очевидно, що зміни в одному регіоні, наприклад в кишечнику, неминуче позначаться порушеннями в іншому.
Взаємозв’язок вірусів ГРВІ і дисбактеріозу
Є дані про те, що динамічна взаємодія між корисними і потенційно хвороботворними мікроорганізмами в дихальних шляхах, яке є ознакою здоров’я, може бути порушено при потраплянні інфекційних агентів, в тому числі, й вірусів, що викликають ГРВІ. Також було описано, що мікрофлора респіраторного тракту може виконувати як захисну роль по відношенню до вірусів ГРВІ через вплив на вроджений імунітет, так і навпаки, сприяти розвитку захворювання та підвищувати ймовірність ускладнень.
Читайте також: Як вчасно розпізнати грип від ГРВІ
Такий подвійний вплив респіраторної мікрофлори продовжує вивчатися, але відомо, що у дітей, які перехворіли на першому році життя респіраторними вірусними інфекціями, визначалися зміни в складі мікрофлори дихальних шляхів і кишечника. Відносно двох найбільш поширених в ранньому дитинстві респіраторних вірусних інфекцій – риновірусної та респіраторно-синцитіальної, був навіть ідентифікований вірус-специфічний профіль мікрофлори дихальних шляхів.
Поки що до кінця не з’ясовано, що первинне: пов’язані з цими вірусами зміни мікрофлори або вони вже були сформовані до потрапляння вірусів на слизову респіраторного тракту. Але не викликає сумнівів той факт, що вірусна інфекція полегшує прикріплення потенційно хвороботворних бактерій до клітин слизових, що підвищує частоту бактеріальних ускладнень на тлі ГРВІ.
Крім того, вірусні агенти можуть сприяти носійству в верхніх відділах дихальних шляхів деяких хвороботворних бактерій, наприклад пневмококу, присутність якого пов’язане з численними бактеріальними ускладненнями внаслідок його поширення в нижні дихальні шляхи (бактеріальна пневмонія) або ЛОР-органів (середній отит). На мікрофлору верхніх відділів респіраторного тракту впливає кількість перенесених дитиною ГРВІ, що в підсумку призводить до формування зачарованого кола.
Читайте також: ТОП-5 небезпечних симптомів грипу у дитини
Відомо також, що респіраторна мікрофлора відповідає за контроль прикріплення вірусів до епітеліальних клітин дихальних шляхів, а також активацію вродженого імунітету, який обмежує вірусну інфекцію. Крім того, вона впливає і на адаптивний імунітет, сприяючи виробленню імуноглобуліну А (IgA) для контролю відповідної запальної реакції.
Все це робить мікрофлору дихальних шляхів одним із важливих учасників в боротьбі дитячого організму з вірусною інфекцією, а будь-які зміни в її складі багато в чому визначають сценарій перебігу застудного захворювання у дитини: буде воно прогресувати в важкі бактеріальні ускладнення або мине легко і завершитися одужанням.
Дисбактеріоз не хвороба
Насамперед про те, що дисбактеріоз є станом, який хоч і не вважається хворобою, але може позначатися на різних системах дитячого організму і впливати на стан його здоров’я і становлення правильної імунної відповіді.
Тому факторам, здатним впливати на мікрофлору кишечника, а через нього, на мікробний склад дихальних шляхів, необхідно приділяти належну увагу. А саме:
- харчуванню з достатнім вмістом овочів, фруктів і кисломолочних продуктів,
- правильному догляду з обмеженням безконтрольного використання засобів гігієни, які містять антибіотики та інші антисептики (мило, креми)
- лікуванню застудних захворювань під лікарським контролем.
Лікування ГРВІ у дітей
З урахуванням того, що респіраторні віруси здатні впливати на видовий склад мікрофлори дихальних шляхів і змінювати його в бік появи нових бактерій з більш агресивними здібностями, прямий вплив на віруси стає першочерговим завданням.
З цією метою лікар може призначити дитині противірусну терапію, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Пряма дія на віруси ГРВІ відбувається за рахунок пригнічення їх ферментів розмноження ДНК і РНК-полімерази, що унеможливлює відтворення численних вірусних копій всередині ураженої клітини. Це дає змогу не тільки знизити вірусне навантаження на дитячий організм, але й може уберегти мікрофлору дихальних шляхів від вірусного пошкодження.
Читайте також: ВАКЦИНАЦІЯ ДІТЕЙ. ЧИ ВАРТО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ
Таким чином, склад населяючих дихальні шляхи дитини мікроорганізмів є важливим учасником «битви» між вірусами ГРВІ та імунною системою, яка розгортається в респіраторному тракті. При цьому мікрофлора може займати подвійну позицію, виступаючи як на боці імунної системи і посилюючи її захисні резерви, так і ставати посібником агресивних вірусів, полегшуючи їх просування, і стаючи джерелом можливих ускладнень. Чий бік вона обере і яку роль в перебігу ГРВІ зіграє, багато в чому залежить від наявності дисбіотичних порушень, на розвиток яких впливає безліч факторів, у тому числі й лікування ГРВІ прямими противірусними препаратами. Тому так важливо не пускати на самоплив і не лікувати самостійно застуду в дитини, а звертатися за допомогою до лікаря.