Ячмінь розвивається дуже швидко. Починає турбувати болісність та свербіж повіки. Формується почервоніння та набряклість, іноді до таких розмірів, що може закривати повністю все око (частіше у дітей). Мовою лікарів – це гостре гнійне захворювання сальної, потової або мейбомієвої залози повік, яке проявляється раптово й характерне для будь-якого віку.
Деяких дітей ячмінь турбує практично постійно – не встигли вилікувати запалення на одному оці, вже з’явилося почервоніння на іншому. Чому інфекція потрапляє на шкіру навколо очей: низький імунітет дитини чи недостатня гігієна?
Що провокує запалення?
Найчастіше ячмінь «живе» на верхній повіці ближче до волосяних фолікулів вій. Рідше він «селиться» на нижній повіці – цей ячмінь, як правило, болить сильніше. Зовсім у рідкісних випадках ячмінь може стати внутрішнім, тобто «оселитися» у мейбомієвій залозі всередині повіки (цей вид ячменю називають халязіон).
Прояляється ячмінь досить швидко – дитина постійно тре око і скаржиться на біль. На оці чітко видно почервоніння, є набряк, болючість при натисканні і сльозотеча. У більшості випадків інфекція спричинена золотистим стафілококом або стрептококами. Однак практично всі діти тягнутися почухати брудними руками очі, але ячмінь при цьому з’являється не завжди.
Читайте також: COVID-19 помолодшав: діти теж важко хворіють
Важливим фактором, що провокує розвиток запалення, є ослаблення імунітету. Найчастіше ячмінь виникає після перенесеного ГРВІ, переохолодження, на тлі запального процесу, що протікає у верхніх дихальних шляхах (бронхіт, гайморит, запалення мигдалин), або інших органах. У будь-якому випадку, якщо малюк часто хворіє, це вже йдеться про низький імунітет, що і дозволяє інфекції легко «зачепитися» на оці.
Лікування без підігріву і промивання
Найчастіше ячмінь повністю зникає до 7-8 дня хвороби – на місці запалення утворюється гнійник, який сам і розкривається. Але слід обережніше поставитися до перебігу хвороби у дітей до року, оскільки їхній імунітет ще зовсім слабкий, а ячмінь може викликати підвищення температури. Також у разі утворення ячменю у дитини варто звернутися до офтальмолога для призначення антибактеріальних і протизапальних крапель і мазей. Займатися самолікуванням типу прогрівання або промивання очей самостійно – не варто. Нагрівання і всілякі компреси тільки допомагають інфекції розповсюджуватися далі.
У деяких випадках гнійник не розкривається самостійно або є занадто великим і глибоким, проте розкривати нарив самому не можна. Якщо помітно, що ячмінь продовжує зростати або гнійник самостійно не розкрився протягом тижня, слід знову звернутися до лікаря. У цьому випадку допомагає офтальмолог-хірург, який видалить гнійник (це швидка і легка процедура) і призначить додаткове лікування.
Профілактика гігієни та імунітету
Слід звернути увагу на те, як часто у дитини з’являється ячмінь. При частих запальних процесах потрібно приділити увагу зміцненню імунної системи: займатися загартовуванням, спортом, приймати вітамінно-мінеральні комплекси. Також варто проконсультуватися з лікарем з приводу невиявленої хронічної інфекції, яка може впливати на імунітет.
Під час перебігу запального процесу слід пояснити дитині, що не можна торкатися до хворого ока. Оскільки інфекція добре поширюється і на друге око, і переходить до інших людей, всі процедури по догляду треба виконувати чистими руками з використанням стерильних матеріалів.
Читайте також: Грип та ГРВІ у дітей: як не пропустити ускладнення на серце
Дитині треба обов’язково роз’яснити правила гігієни і видати індивідуальний рушник для обличчя. Якщо привчити малюка, що торкатися до обличчя (особливо очей) можна лишу чистими руками, це допоможе уникнути багатьох проблем. Однак при низькому імунітеті гігієнічні заходи можуть виявитися безсилими – так що в профілактиці ячменю важливі обидва ці чинники.
Олена Алексєєва