Діти з’являються у різних сім’ях: великих, малих, прийомних… Кожна з родин створює своє унікальне середовище для гармонійного розвитку дитини. І яким буде малюк або підліток залежить саме від батьків та мікровсесвіту, де зростає дитина
Атмосфера, що панує у родинному середовищі, та склад сім’ї прямо впливають на здоров’я і майбутнє дитини. Батьки виховують дітей своїми діями та прикладом, а не тільки надають емоційну, фізичну та фінансову підтримку. Наукові дослідження теми здорової атмосфери у сім’ї довели, що:
- близькі та довірливі стосунки зберігаються між батьками і дітьми у повних та емоційно врівноважених родинах;
- батьки намагаються знати якомога більше про життя і друзів своїх дітей, а також місце перебування, коли стосунки будувалися на основі довіри та взаємоповаги;
- у родинах, де існують і підтримуються традиції, діти потім продовжують або започатковують нові у своїх власних сім’ях, (наприклад, сімейні вечері або спільні канікули);
- діти, чиї батьки займаються спортом, рідко ведуть малорухливий спосіб життя, адже переймають поведінку своїх батьків. У таких сім’ях діти рідше цікавляться курінням або алкоголем;
- коли діти відчувають підтримку з боку родини, вони краще справляються з життєвими труднощами;
- діти, які мали досвід домашнього насильства, розлучення батьків, жорсткого поводження, агресії з боку дорослих у майбутньому мають поведінкові та емоційні проблеми.
Читайте також:Грип і ГРВІ у дитини. Симптоми та лікування
Тож домашня атмосфера є важливою складовою здоров’я дитини. Йдеться не тільки про домашній комфорт, гігієну або якісну їжу, а й такі аспекти:
Когнітивні здібності
Підтримка у навчанні та стимулювання зацікавленості – сприяють розвитку розумових здібностей дитини. Діти, з якими грають, багато розмовляють та обговорюють різні теми, мають більш розвинені пам’ять, увагу та критичне мислення. Сформувати позитивне ставлення до навчання та освіти можна змалечку: забезпечення книжками, розвиваючими іграшками та іграми сприятиме інтелектуальному розвитку і допитливості.
Емоційний розвиток
Доброзичливе ставлення одне до одного в сім’ї та підтримка допомагають дитині розвивати здорову самооцінку, емоційну стійкість, виховують відчуття безпеки та власної гідності. Коли батьки різними способами проявляють свою любов, дитина буде менш схильною до стресу та тривожності, краще справлятиметься з емоційними труднощами.
Дитина, яка стає свідком зневажливих стосунків між батьками або їхнього розлучення, більш сприйнятлива до тривоги та відчаю, може відчувати провину за те, що відбувається навкруги. Це пов’язано з тим, що вона перебуває у стані стресу і невизначеності.
Читайте також:Квадродемія: людство атакує рекордна кількість різних вірусів. Як обрати противірусний засіб?
Соціалізація
Стосунки у сім’ї визначають, як дитина буде взаємодіяти з однолітками та іншими людьми. До речі, навички спілкування, командної роботи і вміння співчувати притаманні дітям, які ростуть у стабільних та гармонійних стосунках з батьками. Часті конфлікти та напруга в родині ускладнюють процес соціалізації дитини, вона може прагнути до ізоляції або проявляти агресивну поведінку, наслідуючи її.
Психологічний аспект
Якщо дитина зростає в негативному або токсичному середовищі сім’ї, то їй важко навчитися позитивно мислити та поводитися, адже вона не бачить такого прикладу. Також діти батьків, які страждають на депресію або тривожність, копіюють подібні настрої. Тож психічне здоров’я мами і тата дуже важливе, оскільки суттєво впливає на емоційний стан і поведінку дитини.
Читайте також:Рефрактерність: коли віруси ігнорують лікування
Фізичне здоров’я
Фізичне здоров’я дитини також напряму залежить від батьків. Діти, які виховуються в родинах, де заохочується спорт, активний спосіб життя та здорове харчування, мають більше шансів зростати здоровими, менше хворіти, мати сильний імунітет. Якщо в родині є постійні проблеми і конфлікти, на дитині це може відобразитися розладами харчування та веденням малоактивного способу життя, що зі свого боку негативно впливає на фізичне здоров’я.
Отже, здорові стосунки в сім’ї важливі для всебічного розвитку дитини. Вони закладають основу для інтелектуального розвитку, соціалізації, формування характеру і здоров’я дитини. Тому від того, як почуває себе дитина вдома, залежить багато чого в її житті.