Як краще захищати шкіру від сонця? | Smart Mama 2024

Як краще захищати шкіру від сонця?

Ще кілька десятків років тому засмага асоціювалась із красою і здоров’ям. Тим більше, що в багатьох людей спостерігався дефіцит вітаміну D. Але з тих пір, як був доведений зв’язок засмаги із розвитком раку, дерматологи рекомендують захищати шкіру від сонячного впливу й відмовитись від перебування на сонці без захисту.

Чому слід захищати шкіру?

Засмага сама по собі є ознакою пошкодження шкіри. Також засмага пришвидшує старіння і найважливіше – може призводити до раку шкіри. Наприклад, за даними Фонду боротьби з раком шкіри (США) засмага збільшує ризик базальнокліткової карциноми, плоскоклітинної карциноми та меланоми.

При цьому згубні наслідки стосуються як світлошкірих, так і людей із більш темним типом шкіри, які отримують гарну засмагу, а не просто червоний опік. Тож, захищатись потрібно від сонця абсолютно всім. Особливо це стосується дітей, шкіра яких ще не наскільки розвинута, як у дорослих. А сонячні опіки, отримані навіть у дитячому віці, можуть впливати на розвиток багатьох заварювань. На думку експертів Фонду боротьби з раком шкіри, чотирьом із п’яти випадків захворювання на рак шкіри можна було б запобігти, уникаючи всіх видів УФ-випромінювання.

Як захищатись від сонця?

Українці часто нехтують засобами захисту від сонця, вважаючи, що влітку цілком можна трохи загоріти. Проте насправді краще взагалі уникати сонячних променів. Тим більше, що глобальне потепління значно вплинуло на клімат, спричиняючи значне підвищення температури влітку навіть у наших помірних широтах. Тому слід повчитися захисту від сонця у жителів країн із жарким кліматом. І захист насамперед полягає не у використанні спеціальних засобів (хоча вони також допомагають), а у правильному виборі одягу, місця та часу для прогулянки під сонцем.

Отже, надійний захист від УФ-променів можна забезпечити, слідуючи таким рекомендаціям:

  1. Дивитись прогноз погоди. Слід відстежувати показники УФ-індексу та підбирати засоби захисту відповідно до них. У будь-якому випадку перебування на вулиці за сильної спеки від 10.00 до 16.00 не бажане. Слід планувати справи та активні заняття на свіжому повітрі на інший час.
  2. Відмовитись від бретельок. Одяг для прогулянки у жаркі дні має бути досить закритим. Варто звернути увагу, як одягаються жителі пустелі: їх одяг білий, вільного крою та захищає все тіло. І це ідеальна комбінація на літо. Варто обирати одяг «плюс сайз» і світлих тонів. Фасон має бути таким, щоб закритими одягом лишались груди, плечі та спина. Саме ці ділянки легко «згорають», якщо носити відкритий одяг.
  3. Одягати головний убір. Це обов’язковий елемент літнього гардеробу. У дитини має бути шляпа з широкими полями, що також захищатиме потилицю.
  4. Не покладатися на тінь. Такі природні явища, як похмуре небо, вітер, а також перебування у тіні не забезпечують прохолоду та надійний захист від сонця при високому індексі УФ-випромінювання. Тому перебування о 12 годині дня на вулиці, але у тіні може спричинити не менші опіки, ніж просто перебування під прямими сонячними променями. Одяг і головний убір лишаються обов’язковими при знаходженні вдень на відкритому місці й під захистом тіні.
  5. Користуватись сонцезахисними засобами. За рівнем фактору захисту креми та лосьйони від сонця не надто відрізняються, тому достатньо вибирати рівень SPF 20+. Але не слід забувати поновлювати такий засіб кожні дві години. Для дітей краще обрати спрей, що буде наноситись легко та швидко (а це важливо на вулиці).
  6. Брати з собою охолодження. Жителі країн, розміщених близько до екватора, не виходять із дому без віяла або маленького вентилятора на батарейках (що є сучасним аналогом віяла) та пляшки з водою. Цей невеликий набір може врятувати від теплового удару, що «йде поруч» із обгоранням.

Батькам слід постійно відстежувати стан дитини, яка влітку знаходиться на вулиці. По-перше, дитяча шкіра розвивається аж до перехідного віку, коли закінчують своє формування всі системи організму. Тому в принципі краще відмовитись від перебування під прямими сонячними променями. Особливо це стосується дітей першого року життя. По-друге, діти можуть обгоріти на сонці та отримати тепловий удар набагато швидше за дорослих. Тому якщо батьки почувають себе добре, це не означає, що не потрібно контролювати стан дитини.