Вода в річці, ставку або озері може бути переносником різних інфекцій. А чи можна заразитися в басейні, де вода знезаражується, очищується та оновлюється? Присутність великої кількості людей несе інфекційні ризики чи можна без усіляких побоювань підтримувати фізичну форму, виправляти поставу, підвищувати бадьорість та покращувати настрій? Варто розібратися в цьому.
Чим можна заразитися у басейні?
При ретельному дотриманні санітарних норм і правил безпеки адміністрацією басейну ризик заразитися інфекціями дуже малий. У цьому випадку він анітрохи не вищий для відвідувачів, ніж у будь-якому іншому громадському місці. Але навіть спеціальне очищення води і вміст у ній хлору не дають повної гарантії того, що у воді не зможуть протягом деякого часу існувати бактерії. А крім самого басейну небезпеку становлять також безліч вологих і теплих поверхонь.
Читайте також: Час у відпустку: де оздоровити дитину в Південній Україні
Особливо збільшується ризик зараження в таких випадках:
- ходіння босоніж у басейні, душі, роздягальні;
- користування чужими рушниками, іншими речами, засобами косметики або гігієни.
Але ймовірність зараження все ж існує. Ось перелік деяких з можливих інфекцій:
- Фарингокон’юнктивальна лихоманка. Дослідження показують, що це захворювання найбільш поширене в басейнах, а його збудниками є аденовіруси. Особливо часто заражаються діти. Передача відбувається не через воду басейну, а повітряно-крапельним чи контактним способом. Симптоми захворювання – підвищення температури тіла, назофарингіт, кон’юнктивіт (спочатку в одному оці, а згодом – і в другому).
- Кишкові інфекції. За допомогою води можуть передаватися бактерії (часто це легіонела) та паразити (наприклад, криптоспоридії, лямблії, токсоплазма). Симптоми захворювання – нудота, діарея, блювання, шкірні висипання.
- Шкірні інфекції. Частіше за інші фіксуються стригучий лишай та оніхомікоз (грибок нігтів). Через шафки для одягу може передаватися короста. Стрептококова або стафілококова інфекція може стати причиною виникнення гнійників на шкірі. Ці інфекції характеризуються свербінням, почервонінням, лущенням шкіри. При зараженні грибком змінюється колір нігтів, шкіра поруч з ними червоніє та свербить. Стригучий лишай характеризується круглими рожевими або червоними плямами.
- Інфекції верхніх дихальних шляхів. Збудники при цьому передаються не через воду, а, в основному, повітряно-крапельним шляхом від однієї людини іншій. Але чинником, що знижує захисні сили організму і сприяє зараженню, є переохолодження. Це найбільш характерно для маленьких дітей. Тому батьки повинні стежити за тривалістю водних процедур. Не слід приводити дитину в басейн незабаром після перенесеного простудного захворювання.
- Гепатит A. Зараження відбувається через воду. Навіть при хлоруванні збудники здатні деякий час зберігати життєздатність (до 1 години). Від моменту зараження вірусом гепатиту A до появи перших симптомів зазвичай проходить від 2 до 4 тижнів. Після цього підвищується температура, з’являються нудота, блювота, діарея, жовтушність шкіри, знебарвлення калу, потемніння сечі. Найбільш небезпечний гепатит A у дорослих. У дитячому віці захворювання протікає легше.
Як не підхопити інфекцію?
Дуже важливо не ходити босоніж, а надягати шльопанці, а також не користуватися чужими речами.
Читайте також: Низька тривалість життя в Україні – і як виправити ситуацію?
Правила гігієни в басейні:
- Не ходити до басейну при шкірних захворюваннях, бронхіальній астмі, хворобах крові, відкритих ранках.
- Відвідувати те місце, де підтримується високий рівень гігієни. Можна навіть перевірити рівень хлору в воді. Для цього існують тестові набори.
- Краще приходити в той час, коли у басейні мало людей.
- У приміщенні басейну завжди ходити в шльопанцях або сандалях, щоб уникнути зараження підошовними бородавками.
- Перед басейном ретельно вимити тіло й волосся.
- Користуватися спеціальною шапочкою.
- Одягати тільки чистий купальник (плавки, шорти).
- Уникати попадання сечі в басейн. На маленьких дітей необхідно одягати спеціальні підгузники для плавання (водонепроникні). Щоб уникнути сечовипускання в басейні, тривалість процедур для дітей не повинна бути більше 1 години. Міняти дитячі підгузники треба подалі від басейну.
- Не ковтати воду, щоб уникнути зараження. Дуже важливо попити перед плаванням, щоб мимоволі не ковтати воду.
- Уникати відкривання очей під водою, щоб не піддавати їх впливу бактерій та хлору.
- Після басейну помитися в душі.
- Вдома прати рушник і купальник (плавки) після кожного використання в басейні.
При проведенні належних санітарних обробок приміщень і дотриманні запобіжних заходів небезпека зараження зводиться практично до нуля.
Читайте також: Неінфекційні небезпеки кліщів: дерматити, астма, короста