Народжувати вдома, чи у спеціальному закладі – вибір лише майбутньої мами. Але варто усвідомлювати всі ризики
Затишна атмосфера рідного дому, близькі люди поруч… здається, що навіть стіни допоможуть народити. Цим, а також бажанням мінімізувати втручання у природній процес керуються жінки, які обирають для себе варіант народжувати вдома. Та чи безпечно відмовлятися від появи дитини на світ у пологовому будинку? Які ризики та ускладнення можуть бути у породіллі та дитини, народженої вдома.
За кордоном пологи вдома – нормальна практика
Домашні пологи – це звичне явище у Нідерландах, Німеччині, Британії, Голландії, Польщі, Франції та у понад 30 штатах Америки. Там їх приймають ліцензовані акушери, а під вікнами породіль чергують реанімобілі, готові будь-якої миті відвезти жінку до стаціонару. Лікарня на той момент уже підготовлена. Там розгорнуто операційну і перебуває бригада лікарів, які знають, що десь тривають домашні пологи. Якщо щось піде не так – за лічені хвилини жінка опиниться у лікарні. Жінки обирають самі: народжувати вдома класичним способом, або у воді. Але домашні пологи рекомендують лише за відсутності патологій.
А от в Україні закон забороняє лікарям приймати пологи вдома. Офіційна медицина виступає за проведення пологів у спеціальних установах під контролем лікарів. Приватна акушерська допомога не легалізована. Усі домовленості існують тільки в приватному порядку між акушеркою та сім’єю породіллі. Відповідно, ніякої юридичної відповідальності при негативному розвитку ситуації, не передбачається. Тож, якщо щось піде не так, винуватців годі й буде шукати. Траплялися випадки, коли акушери просто тікали після невдалих пологів. Окрім того, домашні пологи ускладнюють процес отримання свідоцтва про народження дитини.
Чому не варто народжувати вдома
Є багато позитивних прикладів домашніх пологів. Вони проходять без ускладнень та негативних наслідків для жінки та малюка. Мати радіє тому, що уникла стимуляції родової діяльності, застосування препаратів, втручання лікарів, які можуть навіть нашкодити. Пологи проходять у звичному оточенні, серед близьких людей, без зайвого стресу, який буває через лікарняну атмосферу. Майбутня мама сама обирає людину, яка прийматиме пологи, за бажанням, залучає доулу, яка дасть поради, підтримає психологічно, допоможе правильно дихати та підготуватися до процесу. Улюблена музика, аромотерапія та навіть свічки – жінка сама обирає сценарій народження власної дитини.
Це все ідеально за нормального перебігу вагітності та пологів. Проте, якщо виникнуть проблеми, допомогти матері та дитині не завжди можна на місці. Серед таких випадків: значна втрата крові, асфіксія у дитини, затяжні пологи, потреба у хірургічному втручанні. Коли мова йде про хвилини, чекати на приїзд «швидкої» – не виправдано. Тож, ніхто не гарантуватиме те, що під час пологів не буде форс-мажору. І навіть якщо жінка є абсолютно здоровою, та за планом пологи мають пройти як треба, це не означає що все саме так буде на практиці.
Вибір лише за вами
Звичайно, примусити породіллю в обов’язковому порядку звернутися в той або інший медичний заклад ніхто не в праві. То ж, народжувати вдома, чи у спеціальному закладі – вибір лише майбутньої матусі. Але не варто забувати й про татусів, які також мають прямий вплив на це рішення. Аби жінки не відмовлялись народжувати у лікарнях, у пологових мають на меті створити умови, наближені до домашніх ( вже є такі надихаючі приклади) . Майбутня мама сама обирає у якій спосіб та позі народжувати, чи запрошувати партнера, як полегшити перейми. Ті, хто не ризикує народжувати вдома, розуміють, що пологи – не просто сакральний процес, а контроль з боку медиків підвищує шанси уникнути ускладнень. Якщо не вірите – проаналізуйте рівень смертності серед дітей та породіль сотні років тому, коли існували виключно домашні пологи.
До речі, матір і дитину три дні тримають у пологовому не даремно. Бувають випадки, коли ускладнення проявляються пізніше, не одразу після пологів, і також потребують миттєвого втручання. Також не варто забувати, що у пологовому дитині роблять щеплення, яке в прямому сенсі може врятувати її життя.