Сучасний світ ставить до жінок високі вимоги. Традиційна роль берегині домашнього вогнища і виховательки дітей впевнено замінюється образом впевненої, сильної та незалежної бізнес-леді. Ось тільки не завжди вдається в цю роль вписати материнство. Про це свідчать дані статистики: 1/3 працюючих матерів повертається на роботу протягом перших 3-х місяців після народження дитини, а 2/3 – протягом 6-ти місяців
Якщо жінка вирішила стати матір’ю, то виходячи на роботу, часто на повний робочий день, їй доводиться приймати важливі рішення. Розуміючи, що буде фактично відлучена від дитини на 8-10 годин, а то й більше, жінка стає перед непростим вибором: якщо зберігати грудне вигодовування, то як? Або все ж переводити дитину на суміші?
Чому важливо докласти всіх зусиль і зберігати грудне вигодовування?
«Повернення на роботу – не привід припиняти грудне вигодовування, якщо тільки мама сама так не вирішила»
Перші кроки до успішного поєднання грудного вигодовування і роботи закладаються протягом перших чотирьох тижнів після народження дитини. Це саме той час, коли встановлюється графік годувань. За кілька тижнів до виходу на роботу попросіть чоловіка або того, хто буде доглядати за дитиною, погодувати малюка зцідженим молоком і поспостерігайте, наскільки дитина готова до такого годування з пляшечки без мами. Поступово привчайте її до того, що не завжди її буде годувати мама. І вам, і дитині буде легше, коли настане перший робочий день. Повернувшись на роботу, можливо зберегти природне вигодовування, зціджуючи молоко за тим же графіком, якого дотримувалися, коли годували грудьми вдома.
Перші робочі дні – найважчі, і до цього потрібно бути готовою
Краще запланувати повернення до роботи в середині тижня. Наприклад, при п’ятиденному робочому тижні, перший день може бути в середу або четвер. Будьте готові до того, що перші кілька днів можуть бути найважчими в психологічному плані. У цей період вам потрібно буде поєднувати кілька завдань: виконувати посадові обов’язки, доглядати за дитиною і годувати грудним молоком. Тому спочатку буде непросто відразу влитися в колектив і працювати на повну. Для цього потрібен час. Скорочений перший тиждень дозволить виявити ті моменти, які були не враховані на етапі підготовки, і скорегувати їх за вихідні.
Як мамі налагодити годування дитини в свою відсутність?
Ідеальним варіантом є працювати з дому. Так можна і за дитиною доглядати, а коли вона спить – працювати. Ось тільки не завжди це можливо. Тому доводиться шукати компромісний варіант.
Якщо все продумати і спланувати заздалегідь, то можна не залишати малюка без такого цінного і необхідного для нього материнського молока.
Тут можливі два варіанти. Перший – якщо ви працюєте недалеко від будинку або у вас гнучкий графік з можливістю виходити на роботу на кілька годин в день. В цьому випадку потрібно просто підлаштувати графік годувань дитини під перерви на роботі. Безумовно, якщо дитина зовсім маленька і знаходиться виключно на материнському молоці, від годування на вимогу в ці години доведеться відмовитися. Проте ви збережете грудне вигодовування для вашого малюка і зможете працювати.
Другий варіант – якщо ви працюєте повний день або неповний, але офіс розташований далеко від будинку, і витрати часу на поїздки / стояння в пробках істотно додають годин до періоду вашої відсутності. У цьому випадку виходом із ситуації буде годування дитини зцідженим молоком з пляшечки людиною, яка замінює вас під час вашої відсутності. Крім вирішення питання зберігання зцідженого молока і придбання всіляких пляшечок, сосок, необхідно буде зціджувати молоко на роботі. Якщо цього не робити, по-перше кількість молока буде прогресивно зменшуватися і незабаром вам доведеться вивчати асортимент сумішей. Якщо малюк зовсім маленький і знаходиться тільки на грудному вигодовуванні, це може мати несприятливі наслідки. Зціджування на роботі стимулює вироблення молока, тому у вас буде його достатньо, коли ви годуєте грудьми. Ваша дитина буде отримувати корисні для здоров’я і розвитку речовини, що містяться в молоці, навіть коли мами немає поруч. По-друге, застій молока у мами може викликати важкі ускладнення, такі як мастит. І тоді вже доведеться переводити немовля на суміші поки мама лікує захворювання і приймає антибіотики. А повернутися потім до природного вигодовування буває дуже непросто.
Якщо у вас немає можливості зціджувати на робочому місці або ви не хочете цим займатися, як варіант можна приблизно за місяць-півтора до виходу на роботу поступово замінювати денні годування сумішшю, але продовжувати годувати грудьми ввечері, вночі і вранці. Але кількість молока у вас в такому випадку зменшиться.
Якщо дитина старше 6 місяців і їй введений прикорм, то ситуація дещо спрощується. Можна залишати зціджене грудне молоко або суміш на день, годувати її пюрешками/супчиками за віком, а ранкові, вечірні та нічні годування підкріплювати грудним молоком.
Скільки необхідно зціджувати молока?
Немовлята на грудному вигодовуванні споживають приблизно 30 мл на годину при розлуці з матір’ю у віці від 6 тижнів до 6 місяців. Тому, якщо ви будете розлучені протягом 10 годин з понеділка по п’ятницю, рекомендується залишати для дитини 300 – 365 мл зцідженого грудного молока, іноді може знадобитися більше. Особам, які доглядають за дитиною, важливо визначати, чи вистачає дитині такої кількості молока, щоб своєчасно і адекватно його коригувати.
Багато немовлят змінюють режим годування, переходячи на основне споживання молока вечорами і ночами, що може бути важко мамі, яка працює та змушена ще й не спати. Тому важливо контролювати харчування малюка в денні години, щоб він не влаштовував мамі нічні «чергування».
Спокійний настрій, впевненість у власних сила і підтримка близьких для працюючої молодої мами вкрай важливі. Не замикайтеся на своїх переживаннях, більше спілкуйтеся з іншими працюючими мамами, а головне, вільний від роботи час проводите разом з дитиною. І тоді у вас двох все вийде!