Вірус Коксакі. Симптоми та лікування. ФОТО | Smart Mama 2024

«Рука-нога-рот» або вірус Коксакі: симптоми і лікування

Якщо дитина страждає від больових пухирців у роті, на руках і ногах, висип свербить і дратує, мабуть, вона заразилася вірусом Коксакі. Наскільки серйозний синдром «рука-нога-рот»? Як проявляється вірус Коксакі? Як лікувати захворювання? Відповіді на ці питання – нижче в тексті.

Вірус Коксакі що це?

Збудник захворювання вперше був виділений з людських фекалій в американському місті Коксакі (штат Нью-Йорк). Тому він отримав таку назву. Віруси Коксакі відносяться до сімейства ентеровірусів. Захворювання найбільш поширене серед немовлят і дітей старшого віку, хоча до інфекції схильні також і дорослі. Будь-які ентеровірусні інфекції вважаються хворобами брудних рук, вірус Коксакі не виняток. Віруси цього типу «мешкають» у травному тракті людини.

Поширюється вірус орально-фекальним шляхом – тобто заноситься в рот з брудними руками і через заражені продукти, які не пройшли термічну обробку, воду, а також, як і вірус грипу, повітряно-крапельним шляхом. Вагітні жінки можуть передати вірус Коксакі своїм новонародженим. Тому під час вагітності жінки повинні повідомити гінеколога про появу симптомів інфекції, особливо якщо наближається термін пологів.

Читайте також: Як підготувати дитину до дитсадка. Список порад

Діти можуть передавати захворювання, граючись разом. Вірус виживає протягом тривалого періоду часу на різних поверхнях. Це означає, що дитячі садки, школи та дитячі майданчики є основними джерелами зараження. Окремі випадки і спалахи синдрому Коксакі трапляються у всьому світі в будь-яку пору року, але частіше зустрічаються влітку і на початку осені. Збудник не передається від тварин.

Розрізняють 2 типи збудників Коксакі:

  • Віруси типу A викликають біль в горлі і пухирці або висип на руках, ногах і в роті. Можлива поява кон’юнктивіту. Це характерний прояв синдрому «руки-ноги-рот»
  • Віруси типу B викликають епідемічну плевродінію (хвороба Бронхольм), що характеризується нападами болю в області грудей, головним болем, рідше – плевритом

Обидва типи вірусу Коксакі здатні викликати такі захворювання, як менінгіт (запалення спинного мозку), перикардит (запалення серцевого сумки), міокардит (запалення серцевого м’яза), а також ювенільний діабет (тип 1). На щастя, це трапляється рідко.

Симптоми вірусу Коксакі у дітей

Найчастіші прояви інфікування вірусом Коксакі:

  • Шкірні висипання або хворобливі пухирці. Висип зазвичай з’являється на долонях, між пальцями, стопах ніг, на грудях, голові.
  • Герпетична ангіна. Це інфекція порожнини рота і горла, нагадує стоматит. У роті з’являються червоні пухирці з рідиною, вони лопаються, утворюючи ерозії і дитині стає боляче їсти.
  • Геморагічний кон’юнктивіт. Інфекція вражає очі й призводить до їх почервоніння та сльозотечі. Іноді зір дитини стає розмитим. Можлива поява болючої чутливості до світла.
  • Кишкова форма. Проявляється болем у животі, незначним підвищенням температури, діареєю до 8 разів на добу (1-3 дні), поганим апетитом, м’язовими болями й відчуттям загального нездужання. У малюків може боліти горло і початися нежить і кашель.

Читайте також: П’ять основних симптомів теплового удару у дитини

Після зараження вірус поширюється в кишечнику людини. Інкубаційний період складає 3-5 днів. Після цього можна очікувати появи виразок у роті і висипу на руках і ногах. Хворий найбільш заразний протягом першого тижня. Але вірус може зберігатися в організмі до тижня після зникнення симптомів.

Діагностика вірусу Коксакі у дітей

Педіатр зазвичай діагностує інфекцію за зовнішнім виглядом. Хворобливі пухирці у роті або висип на руках і ногах розпізнати легко. Але виразки в роті можуть викликати також багато інших інфекцій (наприклад, вірус герпесу). Зазвичай лікар розпізнає вірус Коксакі, ґрунтуючись на віці пацієнта і характері симптомів. В окремих випадках можливе направлення зразка мазка з горла або калу в лабораторію. Дослідження дозволяє визначити, який саме ентеровірус викликав захворювання. Але, оскільки тестування займає від 2 до 4 тижнів, лікарі зазвичай не проводять ці тести.

Лікування вірусу Коксакі у дітей

Спеціального лікування цієї інфекції не існує. У переважній більшості випадків шкірні прояви зникають через 7-10 днів (імунна система зазвичай здатна впоратися зі збудником). Лікарі для полегшення симптомів захворювання у дітей можуть призначити жарознижуючі, знеболюючі препарати та противірусні препарати прямої дії.

Лікарські засоби для полоскання рота і спреї здатні зменшити дискомфорт у роті. Хвора дитина не може відвідувати школу або дитячий сад. Їй потрібен спокій. Необхідно пити багато рідини, щоб уникнути зневоднення. Але не варто давати дитині кислих соків, це може додатково дратувати хворобливі пухирці в роті. Краще вживати м’яку і теплу їжу, наприклад, супи і бульйони, так як їх легше ковтати.

Профілактика захворювання 

Необхідно подбати про те, щоб дитина дотримувалася належних гігієнічних звичок, таких як миття рук (особливо перед їжею), підтримання чистоти іграшок. Профілактичні заходи передбачають виключення контакту з людьми, які кашляють або пчихають. Також необхідні дезінфекція поверхонь побутовими миючими засобами і ретельне прання забруднених предметів одягу. При обробці висипу треба використовувати рукавички.

Лариса Кузнєцова