Висип чи вавка на губі у дитини? | Smart Mama 2024

Герпес у дитини: як правильно доглядати за губами

Виникнення герпетичного висипу на губах у дитини – неприємний симптом. Часто батьки намагаються самостійно лікувати прояви герпесу на губах малюка  різними мазями, кремами, а нерідко й народними засобами.

Як  результат  це не завжди рятує ситуацію або ще більше пошкоджує ніжну шкіру губ, а сам вірус з-за незнання або недотримання батьками правил безпеки може поширитися по обличчю дитини або може навіть передаватися іншим членам сім’ї.

Тому якщо у дитини з’явився герпетичний висип, важливо поряд з його правильним лікуванням слідувати рекомендаціям, які допоможуть уберегти і захистити близьких від зараження герпесом.

Основні правила догляду за зоною герпетичного ураження

Перш ніж робити спроби позбутися від пухирцевого висипу і супроводжуючого його запалення, необхідно проконсультуватися з лікарем. Це необхідно, оскільки по-перше фахівець може призначити лікування прямими противірусними препаратами, які пригнічують активність вірусу герпесу, тому висипання, що виникли внаслідок його активації, швидше пройдуть.

По-друге, поки є пошкодження шкіри – існує ризик приєднання бактеріальної інфекції і розвитку нагноєння. В даному випадку небезпечно саме ускладнення і плюс до цього не виключено, що після цього на місці ранки на все життя залишиться рубчик.

Тому батькам не варто чекати, поки все само загоїться/ затягнеться. Потрібно обробляти уражені герпесом губи антисептичними розчинами або кремами, які порадить лікар.

Необхідність використання спиртвмісних розчинів, якими багато хто любить змащувати поверхню ран при герпесі, сьогодні піддається сумнівам, оскільки крім підсушуючого і дезинфікуючого впливу вони можуть викликати подразнення, а ті, що містять спирт у високих концентраціях – навіть опік шкіри. Тому нерідко після їх застосування запалення може посилюватися, а оброблена шкіра після такого лікування буде гоїтися набагато довше.

Читайте також: Осінній риніт та риносинусит: як допомогти дитячим носикам?

Використання будь-яких ранозагоювальних та епітелізуючих мазей краще відкласти на період, коли запалення пройде, а нові пухирці не будуть з’являтися протягом декількох днів. При нанесенні будь-яких засобів на пошкоджену шкіру необхідно використовувати одноразові спонжі або ватяні палички, які слід викидати відразу після використання. Не потрібно залишати їх на видному місці, адже вірус герпесу, що потрапив з шкіри, може зберігати на них свою активність протягом 6 годин.

 Правила безпеки, якщо у дитини герпес на губах  

Як вже було сказано, догляд за ураженими герпесом губами у дитини вимагає особливої уваги батьків. У прагненні полегшити її стан і якомога швидше позбутися від висипки, виразок і усунути запалення важливо не перестаратися і не допустити поширення вірусу герпесу, який у величезних кількостях міститься в рідині, якою наповнені пухирці, і на поверхні ран та виразок.

Батькам потрібно усвідомлювати, що дитина з видимими проявами герпетичної інфекції є джерелом вірусу простого герпесу 1 типу. А це означає, що на весь період, поки у дитини є висипання, її необхідно по можливості максимально захистити від контакту з іншими дітьми і залишити вдома. Адже дитину відвести в дитячий колектив, вона за час перебування в ньому зможе заразити вірусом своїх друзів.

Другим важливим моментом, про який не слід забувати, це те, що поява висипань на губах і в роті супроводжується хворобливістю і свербінням. Тому діти часто торкаються до них руками, можуть пошкоджувати цілісність герпетичних пухирців, а рідина, що витікає з них, містить величезну кількість вірусних часток та потрапляє на шкіру рук.

Читайте також: Початок навчального року – старт сезону застуд: як захистити школяра від ГРВІ

Якщо дитина відразу доторкнулася до очей або іншої частині тіла, взяла іграшку, доторкнулася до будь-якого предмету або поверхні – цього виявляється достатньо для того, щоб вірус герпесу знайшов собі нове місце для проживання або переселився на іншу ділянку тіла, де при виникненні оптимальних для пробудження вірусної активності умов в наступний раз очікувано з’явиться герпетичне висипання.

Тому батькам потрібно:

  • контролювати, щоб дитина не чіпала руками запалені губи і не пошкоджувала герпетичні пухирці. Безумовно, встежити за цим дуже складно, тому після кожного дотику руки необхідно ретельно мити з милом.
  • привчати дитину не терти руками очі, не чіпати інші частини тіла. Зрозуміло, що чим молодша дитина тим важче їй це пояснити, але батькам потрібно запастися терпінням і постаратися не допустити перенесення вірусу герпесу на інші ділянки тіла.
  • ретельно  мити іграшки, з якими в цей період грається дитина, по можливості це повинні бути предмети, які добре миються, а м’яких, зроблених з тканини, дитячих друзів на період захворювання краще заховати.
  • виділити дитині свій посуд і предмети особистої гігієни, які повинні зберігатися окремо від тих, якими користуються інші члени сім’ї. Їх необхідно добре мити після використання.

Читайте також: Обід у школі чи домашній ланчбокс?

Таким чином, лікування герпетичних висипань на губах у дитини – непросте завдання, з яким батькам доводиться стикатися щоразу, коли вірус прокидається від сну. Крім зменшення больових відчуттів і свербіння, які незмінно супроводжують висип на губах, важливо якомога швидше загальмувати активність вірусу і запобігти його розповсюдженню у дитини і передачі близьким людям. Цього можна домогтися за допомогою призначених лікарем прямих противірусних препаратів.

Галина Бут