Не всі діти добре реагують на людей у білих халатах, навіть після тривалих пояснень. Особливо, якщо лікарі «озброєні» холодними стетоскопами та колючими голками. Правильний психологічний настрій перед відвідуванням лікаря допоможе уникнути багатьох проблем. Є кілька простих способів настроїти дитину на позитивний лад без залякування чи обману.
Гра “лікар-пацієнт”
Найкращий спосіб у чомусь переконати дитину – це показати їй свій приклад. Для цього необов’язково ходити до дорослого лікаря. Батьки можуть розповісти про те, як вони відвідують лікаря, пограти з малюком у «лікаря», максимально програючи ситуацію та питання з обох боків. Можна описати самого лікаря, похвалити його і те, які смачні він виписує вітаміни.
Читайте також: Сезон ГРВІ у розпалі: зростає захворюваність серед учнів
Також потрібно описати й майбутні процедури, які, можливо, будуть неприємними, але потрібні, щоб не хворіти. Діти дошкільного віку не дуже добре розуміють причинно-наслідкові зв’язки, але варто сказати, що «корисний» укол дозволить продовжувати грати з іншими дітьми, а не сидіти вдома і хворіти (як було минулого разу). Це допоможе пережити неприємну процедуру.
Ні залякуванню!
Мало того, що батьки часто говорять дітям неправду на кшталт «буде зовсім не боляче», вони можуть несвідомо залякати дитину перед відвідуванням лікаря. Лікар – це людина, якій треба довіряти, а отже, батьки повинні виявляти це почуття. Але дорослі часто обговорюють лікарів та лікарські практики в негативному ключі, не усвідомлюючи те, що діти теж все чують і запам’ятовують.
Тому не варто згадувати при дитині, що після лікаря хтось «став калікою» та інші подібні жахи. До елементів залякування відносяться і вмовляння у стилі: “Ну ж ти сильний! Чого ти боїшся?” Сама згадка страху вже настроює дитину негативно. Аналогічно діє використання лікаря як «бабайки», наприклад, у формі загрози: «Розкажу лікареві, що не хочеш горло полоскати!» Складно чекати, що після таких нарікань дитина буде довіряти лікарю.
Іграшки та подарунки
Чимало матусь вважають, що поліклініка – не місце для ігор. Це не зовсім так. Щоб заспокоїти дитину, можна грати, співати або малювати в очікуванні прийому. Малюкові потрібно дозволити взяти улюблену іграшку до лікаря. Її можна показати лікарю, і навіть підготувати вірш. Лікаря дитячий вірш не відволікає від справ, а от дитина може відволіктися на підготовку вірша для лікаря наскільки, що забуде про всі неприємні моменти.
Читайте також: ТОП-5 помилок у лікуванні отиту в дітей
Заохочення подарунком спрацьовує на багатьох дітях, хоча психологи і не радять робити це за принципом: “Тебе чекає нагорода за пережиті страждання”. Це автоматично означає, що страждати доведеться. Краще пообіцяти дитині щось значуще, але без такого контексту, наприклад: «Після лікаря одразу підемо в парк чи кафе».
Тактильний контакт
Дітям важливо відчувати присутність мами чи тата під час огляду. Якщо лікар дозволяє, можна тримати дитину на руках під час процедур або хоча б тримати її за руку та гладити по голові. Також можна дати дитині в руки іграшку або м’ячик, який би вона стискала, якщо буде боляче. Обійми батьків допоможуть підтримати малюка і після неприємних уколів або інших маніпуляцій.