Мамо, вушко болить: 5 помилок у лікуванні отиту в дітей

Дитячі вушка є вразливим органом в ніжному віці, а біль у вусі – частою скаргою дитини. На те є  безліч причин. Окрім запальних процесів у вусі і слуховій трубі при вірусних і бактеріальних захворюваннях, які незмінно супроводжуються болем у вусі, цей симптом може виникати при прорізуванні зубів у малюків або стоматологічних захворювань у дітей будь-якого віку.

 

Причини болю у вусі

Біль при запаленні в горлі і мигдалинах може віддавати у вухо, проблеми з скронево-нижньощелепного суглобу і деякі дитячі захворювання хребта (наприклад, кривошия) також можуть супроводжуватися больовим синдромом у вусі. Маленька дитина під час гри з дрібними предметами (деталі іграшок, намистинки, гудзики) може неусвідомлено запихнути їх у зовнішній слуховий прохід, чим спровокує біль у вусі. Нарешті, скупчення вушної сірки,  як і спробі батьків почистити вушка за допомогою ватних паличок, також можуть викликати біль. Нарешті, дитина може травмувати себе, наприклад, під час рухливих ігор невдало впасти.
Тому якщо дитина скаржиться на біль у вусі, або батьки помітили, що малюк став неспокійним, відмовляється від їжі і постійно тре вушка, важливо розібратися в ситуації і з’ясувати причину появи симптому, перш ніж намагатися самостійно впоратися з болем в дитячому вусі.

 

Читайте також: Антибіотики при ГРВІ та грипі: чи ефективні вони

 

Що не можна робити, якщо у дитини болить вухо

 

  1. З урахуванням безлічі причин появу болів у вусі, не варто намагатися самостійно розібратися в причинах появи симптому, краще довірити вирішення цього питання лікарю. Адже може виявитися так, що мама поставила невірний діагноз і намагається впоратися з тим, чого насправді немає, не  полегшуючи страждань дитини.
  2. Це стосується і  використання антибіотиків. Найчастіше мами бояться гнійних ускладнень, а значить дитині відразу ж дають антибіотик з домашньої аптечки. Цього робити не можна, бо по-перше, причина болю у вусі може бути зовсім інша, не пов’язана з бактеріальним захворюванням, а по-друге, застосований антибіотик не за призначенням завдасть більше шкоди ніж користі. Тому краще не ризикувати, а звернутися до лікаря, який розбереться в ситуації і, якщо необхідно, – призначить антимікробний засіб.
  3. З використання таких методів, як прогрівання вушок за допомогою компресів, теж слід бути обережними. При вираженому запальному процесі в вусі, на що вказує підвищена температура тіла, млявість і загальмованість дитини, від цієї процедури потрібно відмовитися, так як вона буде ускладнювати ситуацію. Крім того, занадто гарячий компрес може викликати опік шкіри вушної раковини.
  4. Спроби самостійно лікувати дитину за допомогою знеболюючих і жарознижуючих засобів без з’ясування причини виникнення симптому здатні лише на час приглушити біль. Але якщо причина не визначена, то стан дитини буде погіршуватися і зазначені засоби симптоматичної терапії незабаром виявляться не нездатними прибрати біль.
  5. Теж саме стосується закапування у вушка всіляких крапель, спиртових розчинів і закладання ватних турунд з мазями. Ці процедури повинні проводитися тільки за вказівкою лікаря та фахівцем, який оцінить стан вуха і цілісність барабанної перетинки. Якщо барабанна перетинка пошкоджена, закапувати/закладати в зовнішній слуховий прохід що-небудь заборонено.

 

Що можна зробити, якщо у малюка заболіло вушко

Якомога швидше звернутися до лікаря. Він розбереться в ситуації, визначить причину появи болю у вусі і дасть відповідні рекомендації, при необхідності – направить до інших фахівців (стоматолога, ЛОР-лікаря, ортопеда, травматолога).
Якщо причина появи болю – застуда, яке дало ускладнення на вухо, тоді лікар може порекомендувати прийом прямих противірусних препаратів. Важливо дотримуватися лікарських приписів і пролікувати дитину як слід, так як віруси вже вийшли за межі дихальних шляхів і досягли органу слуху, викликавши запалення в ньому (отит). Слідом за ними можуть прийти бактерії і спровокувати гнійне запалення, яке є важким ускладненням. Якщо захворювання вірусного похлдження то важливо впливати безпосередньо на віруси, пригнічувати їх розмноження і не дати їм можливості знизити опірність дитячого організму і приєднати бактеріальні ускладнення.

 

Читайте також: ТОП-6 побутових помічників для матусь, що сприяють зміцненню здоров’я дитини

 

Біль у вусі найчастіше є симптомом, який і дорослому важко переносити, а дітям тим більше. Через цей біль дитина може не спати вночі, їй важко ковтати їжу, тому часто вони відмовляються від їжі. Тому зрозуміле бажання мами полегшити стан малюка і дати йому знеболювальне.

Галина Бут, сімейний лікар

Залишити відповідь