Профілактична медицина дає можливість вчасно виявити хворобливі стани у дитини, запобігти певним недугам, стежити за її розвитком, адаптувати режим, а також привчити слідкувати за своїм здоров’ям. Навіть якщо малюк або підліток виглядає здоровим, планові візити до педіатра є обов’язковими для гармонійного розвитку дитини
В Україні затверджено стандартну періодичність відвідування педіатра – чим молодша дитина, тим частіше проводять профілактичні огляди:
- від народження до 1 року – щомісяця,
- від 1 до 2 років – раз на пів року,
- від 3 років до 18 – один раз на рік.
Це за умови відсутності скарг або супутніх захворювань.
Коли звертатися до лікаря позапланово?
До сімейного лікаря або педіатра, з яким заключено декларацію, можна звертатися у багатьох випадках, які викликають занепокоєння щодо фізичного та психологічного здоров’я дитини. Незалежно від причини звернення лікар первинки або надасть медичну допомогу в межах своєї компетенції, або видасть електронне направлення до профільного спеціаліста, для проведення додаткових аналізів або обстежень.
Читайте також: Що це може бути: поширені дитячі хвороби
Підставами звернення до свого лікаря можуть бути:
- симптоми, які не піддаються лікуванню або занадто довго тривають. Наприклад, дуже висока температура, затяжний кашель, висип, біль незрозумілого походження;
- порушення апетиту, сну, зміна поведінки;
- спостерігається затримка фізичного або мовного розвитку;
- алергічні реакції;
- ознаки психологічних розладів – стрес, підвищена тривожність, агресія, депресія, апатія, енурез;
- втрата ваги.
Чекапи та моніторинг здоров’я
Медичні чекапи – це комплексні обстеження, які залежать від віку, статі та загального стану здоров’я маленьких пацієнтів. Можуть включати загальні аналізи крові та сечі, консультації вузьких спеціалістів, інструментальні обстеження (УЗД органів або ЕКГ серця). Зазвичай такі комплексні огляди проводять щонайменше раз на рік, особливо перед початком відвідування садочка, школи або спортивної секції.
Регулярна перевірка дитячого організму дозволяє своєчасно виявити захворювання або причини відхилень. Під час профілактичних оглядів лікар також може надати індивідуальні рекомендації: від порад щодо зміцнення імунної системи, доцільності прийому вітаміну D до коригування режиму сну чи фізичної активності.
Читайте також: Чому сироп – найкраща форма ліків для малюків і немовлят?
Не менш важливо те, що на планових прийомах лікар може виявити хвороби, які перебігають майже безсимптомно і ніяк не проявляються зовні, але пізніше можуть викликати серйозні ускладнення. Серед таких станів можуть бути:
- анемія (залізодефіцитна),
- погіршення зору чи слуху,
- порушення роботи щитоподібної залози,
- вади серця (вроджені або набуті),
- сколіоз або порушення постави,
- алергічні реакції або харчова непереносимість,
- порушення обміну речовин,
- затримка фізичного чи мовленнєвого розвитку,
- паразитарні інфекції,
- ментальні проблеми.
Підготуватися до профілактичного огляду
Профілактичний візит – це можливість не лише переконатися, що дитина розвивається нормально, але й поставити лікарю всі накопичені запитання. Незалежно від віку дитини (від немовляти до підлітка) батькам варто підготуватися, аби профілактичний огляд був максимально корисним, а не для галочки.
Ось декілька порад батькам:
- Записати запитання. За кілька днів до візиту фіксувати все, що турбує (харчування, поведінка, сон, розвиток тощо).
- Взяти медичну карту, а також усі виписки, якщо дитина проходила обстеження протягом року, перехворіла, перенесла операції, приймає ліки.
- Перевірити, які щеплення вже зроблено і коли мають бути наступні. Можна також уточнити про рекомендовані щеплення, можливі реакції тощо.
- Зафіксувати спостереження: зміни ваги, зросту, мови, навичок, поведінки, апетиту, емоцій.
- Сімейний анамнез. Лікарю може знадобитися інформація про хронічні хвороби у близьких родичів (серцево-судинні, онкологічні, психічні захворювання, діабет тощо).
Якщо на профілактичний огляд батьки збираються з немовлям, то варто прихопити із собою пелюшку, змінний одяг, підгузки, пляшечку для води або годування. Бути готовими відповідати на питання щодо частоти годувань, сечовипускання, випорожнень, колік, сну, моторики, фізичного розвитку і навичок.
Перед тим як вести на профілактичний огляд дитину дошкільного або молодшого шкільного віку, варто обговорити, куди її ведуть, що відбуватиметься і чому це важливо. Доречно взяти улюблену іграшку для заспокоєння. Так само можна буде проговорити з лікарем теми сну, апетиту, активності, спілкування з іншими дітьми, скарг (на що, коли і як часто бувають).
Підлітка варто заохочувати до самостійності й запропонувати ставити питання. Важливо попередньо обговорити навіщо проводити огляд і підготувати до можливих питань, наприклад, про шкідливі звички. Не ігнорувати питання ментального здоров’я, менструального циклу, харчування, сну, стресу, соціальних звичок.
Тож регулярні профілактичні огляди потрібні. Навіть якщо на перший погляд все гаразд, уважний лікар або аналіз можуть підсвітити щось важливе, що допоможе уникнути проблем зі здоров’ям у майбутньому.