П’ять можливих причин порушення апетиту у дітей

П’ять можливих причин порушення апетиту у дітей

Втрата апетиту у дитини може стати справжньою трагедією для батьків. При цьому діти ростуть і розвиваються дуже непропорційно, умовно це можна назвати то вшир, то в ріст.

Періоди зростання, коли дитина просить їсти практично цілодобово, змінюються етапами, коли вона може відмовлятися від їжі взагалі. Але, звичайно, важливо знати, коли через втрату апетиту варто переживати, а коли потрібно лише почекати, поки у дитини знову з’явиться емоційно підкріплене бажання їсти.

Дитина підросла

Усі діти проходять через активні стадії зростання. Найсильніше це проявляється у перший рік життя, а надалі – до семи років (у кожного малюка фази активного зростання можуть відбуватися у різні періоди). У цей час батьки стикаються з підвищеним апетитом у дитини.

Читайте також: Симптоми коронавірусної інфекції у немовлят: наскільки небезпечна ситуація

Немовлята вимагають їсти і вдень, і вночі, старші діти із задоволенням уплітають по дві дорослі порції. Наприклад, діти 3-7 років з’їдають протягом дня продуктів на 1800-2000 ккал.

Важливим фактором, що підтверджує правильний розвиток, залишається вага та ріст дитини. Якщо вони відповідають нормам її віку, то з дитиною все гаразд. Наприклад, можлива ситуація, коли дитина п’яти років не набрала за півроку жодного кілограма ваги, але підросла на п’ять сантиметрів. Тобто важливим є збільшення хоча б одного з показників відповідно до вікових норм.

У дитини також можуть сильно змінюватися смакові звички, виявлятиметься чи знижуватиметься апетит, але не варто чекати, що вона харчуватиметься відповідно до батьківських вимог. У дитини може бути зовсім інший рівень метаболізму та інші потреби в їжі, ніж у батьків.

Відсутність руху

Діти не лише активно зростають до семи років, а й активно рухаються. З появою у житті школи фізична активність може значно знизитися. Особливо це помітно у підлітків, які проміняли прогулянки та спорт на комп’ютерні ігри та спілкування у соцмережах.

Читайте також: 4 способи запідозрити, що у дитини почався гайморит

На жаль, деякі діти шкільного віку, за спостереженнями лікарів, не роблять навіть 1000 кроків на день, не кажучи про інші активності. Наслідком цього буде очевидна відсутність апетиту, адже енергію витрачати нікуди. Це, до речі, є природним виходом із ситуації, адже набагато гірше, коли дитина їсть не відповідно до своїх енергетичних потреб. Підвищити апетит  допоможе лише зміна способу життя, а чи не збільшення порцій.

Хворіє з температурою

ГРВІ, грип або інше інфекційне захворювання, яке супроводжується підвищенням температури тіла, призводить до того, що дитина найчастіше виявляється від їжі. Батьки іноді впевнені, що дітей обов’язково треба годувати в період хвороби (особливо вітамінами). Але навіть якщо дитина відмовиться від їжі цілий день, у цьому нічого страшного. Їжу цілком може замінити склянка молока або курячий бульйон.

У період хвороби дитину може нудити, а також частими бувають блювання та розлади шлунка. Тому сирі овочі та фрукти на цьому етапі не підвищать імунітет і не допоможуть упоратися із хворобою. Апетит після перенесених інфекційних захворювань може відновлюватися досить довго і не можна очікувати, що дитина стане їсти як раніше одразу після нормалізації температури. Це якраз той випадок, коли їй треба дати можливість самомтійно вирішувати, скільки і коли їсти.

Пристрасть до перекусів

Не всі батьки контролюють, що саме дитина їсть у школі або між основними прийомами їжі. Однак усілякі снеки, чіпси та інший фаст-фуд неймовірно калорійний, але при цьому й відбиває апетит. Старше покоління дійсно було право в тому, що дітям не можна багато солодкого перед основними їдою. Надмірне вживання «некорисної» та солодкої їжі сприяє зниженню апетиту загалом. Тому слід обмежити кількість перекусів та солодощів у раціоні дітей. Адже надалі поїдання такої їжі призводить до серйозніших проблем.

Захворювання ШКТ та інших органів

Найнебезпечніша причина втрати апетиту – це захворювання шлунково-кишкового тракту. Запідозрити порушення цієї системи можна, якщо крім втрати апетиту, у дитини будуть й інші симптоми: втрата ваги протягом півроку, розлади травлення (діарея, запор), блювання, нудота, загальна слабкість та інші симптоми, що насторожують.

Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН

Гастроентеролог допоможе виключити патології травлення, визначить проблему або ж направить до іншого фахівця. Найчастіше проблеми ШКТ у дітей спричинені гастритом, панкреатитом, дуоденітом або іншими поширеними захворюваннями. Проте не виключена консультація й іншого фахівця, адже іноді втрату апетиту провокує анемія, авітаміноз, захворювання нирок, печінки та нервової системи.

Одним із найтяжчих наслідків гіпорексії (порушення апетиту) буде перехід у нервову анорексію, коли людина все більше відмовляється від їжі через незадоволення фігурою. Найчастіше від цього страждають дівчата у перехідному віці. Питання «апетиту» в даному випадку вже не розглядається як основне, адже дитині потрібно буде працювати з психологом та дієтологом, які допоможуть вирішити проблеми підліткових комплексів та стресу.