Особливості грипу у дітей: нетипові симптоми, які варто знати | Smart Mama 2024

Особливості грипу у дітей: нетипові симптоми, які варто знати

Захворювання на ГРВІ чи грип у дітей — явище доволі поширене. Батьки зазвичай очікують стандартних проявів, як-от кашель, нежить чи висока температура. Однак у деяких випадках ці захворювання можуть мати нетипові симптоми, які легко не помітити або сплутати з іншими проблемами. Важливо знати, як розпізнати такі прояви, адже своєчасне виявлення допоможе уникнути ускладнень.

Що таке ГРВІ та грип?

ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) — це група захворювань, які викликаються різними вірусами, що атакують верхні дихальні шляхи. Грип — це одна з форм ГРВІ, але викликана конкретним вірусом грипу, що часто супроводжується важчим перебігом.
Зазвичай ГРВІ та грип проявляються високою температурою, кашлем, нежитем, болем у горлі. Симптоми грипу у дорослих це:

  • раптове підвищення температури;
  • озноб;
  • головний біль, біль у м’язах (міалгія);
  • слабкість, нездужання;
  • задишка, світлочутливість.

Тривалість таких симптомів зазвичай не перевищує 5-7 днів. У дітей ці прояви можуть бути іншими через особливості їх організму та незрілість імунної системи.

«Нетипові» прояви грипу у дітей

Дитячий організм, через незміцнілі захисні бар’єри, може реагувати на віруси незвично. Ознаки вірусного ураження дихальних шляхів можуть бути слабкими або відсутніми, але натомість спостерігаються:

  • млявість, дратівливість, порушення сну;
  • лихоманка без інших симптомів застуди (особливо у немовлят);
  • прояви з боку шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, діарея);
  • швидке погіршення стану, зокрема розвиток вірусної пневмонії чи інших ускладнень.

У важких випадках можливі гіпертоксичні форми грипу з дуже високою температурою, кровотечами з носа, висипами, маренням чи втратою свідомості.

У малюків хвороби можуть розвиватися швидше і мати більш серйозні наслідки, тому важливо бути уважними до будь-яких змін у стані дитини.

Як дитячий організм сигналізує про хворобу?

Ознаки, які допоможуть батькам вчасно запідозрити грип:

  • зниження апетиту або відмова від їжі через біль у горлі;
  • відсутність рухової активності через біль у м’язах;
  • труднощі під час грудного вигодовування через закладеність носа.

Чому важливо вчасно розпізнати хворобу?

Запізніле виявлення грипу може призвести до розвитку ускладнень, таких як вірусна чи бактеріальна пневмонія. З іншого боку, відсутність класичних симптомів ускладнює діагностику, змушуючи батьків займатися самолікуванням.

Щоб уникнути ускладнень, важливо звертатися до лікаря в перші години після появи симптомів. Лікар зможе розібратися з причиною порушення самопочуття дитини і підібрати найбільш оптимальне лікування.

Профілактика та лікування

З огляду на особливості захворювання на грип у дітей, лікар може порекомендувати використання противірусних препаратів з прямою дією на віруси, наприклад сироп Флавовір. Застосування противірусного сиропу Флавовір дозволяє зменшити число нових вірусів грипу, що знижує вірусне навантаження на дитячий організм і вираженість інтоксикаційного синдрому.

При такому лікуванні захворювання на грип може мати швидкий перебіг і запобігти ускладненням. Більш того, пригнічення розмноження вірусів противірусними препаратами широкого спектру дії істотно знижує кількість вірусів, які дитина може виділяти в зовнішнє середовище і заражати оточуючих. На відміну від дорослих, у яких період виділення вірусів орієнтовно збігається з тривалістю самого захворювання (5-7 днів), у дітей цей період може затягуватися до трьох тижнів після появи симптомів.

При нетиповому перебігу грипу та запізнілому його виявленні дитина встигає «щедро нагородити вірусами» всіх своїх рідних. Тому обізнаність батьків про особливості дитячого грипу не тільки вбереже дитину від ускладнень, але і захистить її родину від поширення вірусу грипу.

Уважність до стану дитини та своєчасне звернення за медичною допомогою допоможуть уникнути ускладнень грипу. Інформованість батьків захистить не лише дитину, а й інших членів сім’ї від зараження.