Кожен з нас добре знає основні симптоми ГРВІ. Складне завдання перед батьками маленьких дітей ставить захворювання на ГРВІ. Дитина, на відміну від дорослого, не може сказати, що її турбує, і де болить. Якщо деякі симптоми видно неозброєним батьківським оком (нежить, кашель, підвищення температури тіла, блювання), то такі, як біль в горлі та животі або головний біль часто залишаються непоміченими, або трактуються як черговий дитячий каприз.
Мамі доводиться практично вгадувати: захворіла дитина чи ні, за змінами поведінки або зниження апетиту. Будь-який нехарактерний для дорослого прояв ГРВІ здатний відвести батьків від думки про застуду, а часом і здорово їх налякати.
Які симптоми характерні для дитячої ГРВІ та як батькам зрозуміти, що турбує їх дитину, чи дійсно вона хворий – розглянемо в статті.
Класичні симптоми ГРВІ виникають не у всіх дітей і не при кожному захворюванні
Класичне захворювання на грип характеризується раптовим підвищенням температури тіла, появою ознобу, головного болю і болю в м’язах (міалгія), загальною слабкістю і нездужанням, задишкою, світлочутливістю. Вони супроводжуються симптомами вірусного ураження верхніх дихальних шляхів, такими як нежить (ринорея), кашель, першіння і біль в горлі. Тривалість захворювання, як правило, не перевищує 5-7 днів. Але у дорослих поява і вираженість симптомів теж досить часто змінюється від захворювання до захворювання, що пов’язано не стільки з типом вірусу, скільки з реакцією імунної системи. А у дітей молодшого віку захворювання на грип може проявлятися по-іншому ще й через анатомічні особливості організму, що росте.
Основні «нетипові» прояви ГРВІ у дітей
Оскільки захисні бар’єри ще не сформовані, а імунітет ще не розвинений, віруси після потрапляння в організм дуже швидко розносяться по ньому і проникають в кров, викликаючи інтоксикацію. Тому у малюків прояви у вигляді нежитю або кашлю в перші дні захворювання можуть бути невираженими або взагалі відсутніми, але зате на перший план виходять симптоми, які у дорослих частіше виникають при тяжкому перебігу застуди: млявість, порушення сну, поганий настрій.
Це особливо характерно для немовлят, у яких лихоманка і дратівливість можуть бути єдиними симптомами грипу, тоді як ознаки вірусного ураження дихальних шляхів відсутні або майже не виражені. Те ж саме стосується і симптомів ураження шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, пронос): вони вкрай рідко зустрічаються у дорослих, але можуть бути основними симптомами грипу у дітей. Оскільки дітям складно відкашляти мокротиння, його надлишкове скупчення в дихальних шляхах може призводити до швидкого розвитку ускладнень грипу, зокрема запалення легенів.
Читайте також: Обструктивний синдром у дітей на фоні ГРВІ
Крім того, досить типовою ситуацією у малюків є швидка поява і наростання симптомів захворювання. У цьому випадку важливо не пропустити розвиток ускладнень, починаючи з вірусної пневмонії і закінчуючи бактеріальними ускладненнями. Крайнім проявом стрімкого розвитку грипу є гіпертоксична форма, при якій самопочуття дитини дуже швидко погіршується, температура тіла підвищується до позначки 40,5 ° С, з’являється кровотеча з носа, висип, можуть виникати порушення (марення) і втрата свідомості, фебрильні судоми.
Як дитячий організм намагається сказати батькам про свій стан
Батькам важливо розпізнавати «знаки», за допомогою яких організм маленької дитини подає сигнали SOS. До таких ознак можна віднести знижений апетит або відмова від їжі в період хвороби. Як правило, це не дитячий каприз, а прояв болю в горлі, що підсилюється при ковтанні, на яку не може поскаржитися дитина. Біль у м’язах у дітей проявляється зниженням рухової активності, дитина вважає за краще не робити зайвих рухів, щоб не викликати біль. Немовля при закладеності носа не зможе довго смоктати груди під час годування: воно буде робити паузи, щоб вдихнути і видихнути повітря ротом. На це може звернути кожна уважна мама.
Чому несвоєчасне виявлення захворювання небезпечно для здоров’я дитини
Нетипові для грипу у дорослих прояви дитячого грипу загрожують запізнілим виявленням захворювання і, як наслідок, відстроченим початком лікування, коли вже розвинулися ускладнення. З іншого боку, відсутність класичних симптомів грипу може наштовхнути маму, яка вважає за краще займатися самодіагностикою стану власної дитини, на можливість розвитку зовсім іншого захворювання. Як правило, в такій ситуації до лікаря звертаються вже з розвиненими ускладненнями і «налікованими» станами.
Щоб цього не сталося, потрібно вчасно, а краще в перші дві доби з моменту появи симптомів грипу, звертатися за медичною допомогою. Лікар зможе розібратися з причиною порушення самопочуття дитини і підібрати найбільш оптимальне лікування. З огляду на особливості захворювання на грип у дітей, він може порекомендувати використання противірусних препаратів з прямою дією на віруси. Застосування спеціальних засобів дозволяє зменшити число нових вірусів грипу, що знижує вірусне навантаження на дитячий організм і вираженість інтоксикаційного синдрому. При такому лікуванні захворювання на грип проходить легко, швидко і без наслідків.
Читайте також: Грип та ГРВІ у дітей: як не пропустити ускладнення на серце
Більш того, пригнічення розмноження вірусів прямими противірусними препаратами істотно знижує кількість вірусів, які дитина може виділяти в зовнішнє середовище і заражати оточуючих. На відміну від дорослих, у яких період виділення вірусів орієнтовно збігається з тривалістю самого захворювання (5-7 днів), у дітей цей період може затягуватися до трьох тижнів після появи симптомів. При нетиповому перебігу грипу та запізнілому його виявленні дитина встигає «щедро нагородити вірусами» всіх своїх рідних. Тому обізнаність батьків про особливості дитячого грипу не тільки вбереже дитину від ускладнень, але і захистить її родину від поширення вірусу грипу.
Галина Бут, сімейний лікар
Більше цікавих статей читайте на сайті