Чому після тривалого карантину потрібно оздоровити дитину | Smart Mama 2024

Чому після тривалого карантину потрібно оздоровити дитину

 
 

Літо завжди асоціюється з відпочинком і оздоровленням всієї сім’ї. Але нинішній сезон  особливий. З одного боку, недавно зняли жорсткі обмежувальні заходи, введені через коронавірусну інфекцію. Здавалося б, можна вирушати на відпочинок, щоб відновити здоров’я дітей, які опинилися вперше на тривалому карантині.

З іншого боку, через загрозу подальшого поширення нового вірусу деякі країни, куди українці традиційно їхали поправити своє здоров’я, до цього часу залишаються закритими для туристів. Та й багато хто не ризикує відправитися в закордонний тур, побоюючись там заразитися.

У ситуації, що склалася, перед багатьма родинами виникла проблема: де ж оздоровитися? А несприятлива епідеміологічна ситуація з поширенням коронавірусу наштовхує на думку про те, що напевно варто відкласти відпочинок до кращих часів і почекати, поки все увійде в звичний життєвий ритм.

Серед батьків є й такі, які сумніваються в доцільності літнього оздоровлення після тривалої самоізоляції. А деякі просто вважають, що за час перебування дитини на карантині здоров’я жодним чином не похитнулося, а відповідно турбуватися нема про що.

Чи є така думка хибною і навіщо цього літа необхідно особливо звернути увагу на здоров’я дитини – обговоримо в статті.

Отже, за останні кілька місяців діти опинилися між двох загроз. По-перше – тривале перебування на карантині могло не найкращим чином позначитися на їхньому здоров’ї. А все тому, що соціальна ізоляція може викликати   стрес, який відображається на психологічному здоров’ї дитини, оскільки вона раптово опинилася в незнайомих для неї умовах, втративши звичний спосіб життя і спілкування з однолітками. Подібним чином впливає і обмеження фізичної активності, яка в дитячому віці є запорукою повноцінного розвитку і здатності протистояти збудникам захворювань. Все це в результаті може похитнути стан здоров’я дитячого організму і його незрілий імунітет.

 

Читайте також: Алергія на сонце: симптоми і профілактика

 

По-друге, тривала ізоляція звела до мінімуму, якщо не позбавила взагалі, можливості для імунної системи щодня зустрічатися з інфекційними загрозами і вчитися їм протистояти. Важливо розуміти, що наша імунна система потребує щоденного тренування, а не час від часу. Її постійна і збалансована робота забезпечує захист від численних інфекційних агентів, якими буквально наповнене навколишнє середовище. «Випадання» з тренувального інфекційного оточення на три місяці – чималий термін, за який імунітет без постійних «навантажень» знизив рівень готовності протистояти ворожому агентові. Тому не варто сподіватися на те, що тривале перебування в замкнутому просторі дозволило накопичити величезні резерви імунної системи і на виході вона стане ще сильніше й ефективніше боротися з вірусами.  Найбільш здатним стримувати вірусний натиск виявляється той імунітет, який постійно тренується і знаходиться в тонусі. А після зняття жорстких карантинних обмежень у дитини різко змінилося вірусне оточення, в якому вона могла зустрітися з новим вірусом. І для того, щоб імунна система змогла впоратися з ним, їй потрібні сили, яких може бути недостатньо після 3-місячного перебування в замкнутому просторі. Тому над зміцненням захисних сил дитячого організму необхідно попрацювати цього літа.

 

Читайте також: Тепловий і сонячний удар у дитини: симптоми і перша допомога

 

Ще один, важливий на сьогоднішній день факт – це майбутня осінь, а з нею прогнозоване зростання респіраторних вірусних інфекцій. До того ж невідомо ще як складеться ситуація із захворюванням на коронавірус та чи будуть подовженні карантинні заходи у освітніх установах. Батьки щодня в інтернеті стикаються з інформацією про передбачувані форми шкільної освіти: дистанційну форму навчання або позмінний графік тощо. Поки фахівці обговорюють можливі варіанти розвитку подій, батьки мовчки хапаються за голову. Така невизначеність добряче псує батьківські нерви, викликаючи стрес не гірше звістки про новий вірус. Представники МОЗ дають чітко зрозуміти: якщо захворюваність буде зростати, а значить погіршуватися епідемічна ситуація, то друга хвиля карантину нам гарантована. Причому найбільш уразливими в цій ситуації виявляються першокласники та домашні діти, які не відвідували до школи дитячий садок: для них зміна звичного вірусно-мікробного оточення незмінно позначиться на стані здоров’я і здатності до навчання навіть у стінах рідної школи.

Таким чином, цього літа батькам неодмінно потрібно приділити особливу увагу відновленню здоров’я дитини. Інше питання, як організувати це оздоровлення в екстремальних умовах.

Корисні поради для літнього оздоровлення дитини

Сьогодні зрозумілі побоювання деяких батьків, щоб захистити свою дитину від можливої ??зустрічі з коронавірусом і зайвий раз перестрахуватися. Але повністю ізолювати дитину неможливо, а з вірусом можна зустрітися і на дитячому майданчику, де одночасно грається декілька діток, які не вміють соціально дистанціюватися один від одного, а також від батьків, які ходять на роботу та відвідують громадські місця. При цьому зменшити ймовірність зустрічі дитини з вірусом все таки можна. Кращим варіантом стане прогулянка в малолюдних місцях: парках, скверах або дитячих майданчиках в будні дні, коли людей там небагато. Важливо не обмежувати рухову активність дитини: за період карантину організм добряче засидівся і тепер намагається надолужити згаяне. Тому нехай бігає, скільки організм вимагає.

 

Читайте також:  Сезон літніх захворювань: які віруси активізуються влітку?

 

Сьогодні багато країн, які закрили в’їзд для іноземних туристів, заохочують внутрішній туризм. Якщо сімейний бюджет дозволяє таку подорож – можна сміливо вирушати з дітьми. При цьому в прагненні оздоровити дитину важливо не перестаратися, адже резерви організму після карантину знижені, а сама вона вразлива до типово літніх проблем, таким як акліматизація. Щоб подорож пройшла без проблем, рекомендується звернутися за консультацією до лікаря, який порадить, як краще відновити здоров’я і без хвороб провести відпустку. Іноді дитині може знадобитися профілактичний прийом препаратів з прямою противірусною дією, наприклад, Флавовіру. З Флавовіром дитячому організму буде легше впоратися з вірусними агентами і його імунітет зміцниться, а не витратить сили на чергове протистояння гострій респіраторній  вірусній інфекції.

Отже, погано прогнозована епідемічна ситуація з гострими респіраторними вірусними інфекціями (до складу яких входить і коронавірус),  ставить батьків в умови, коли кожен сприятливий момент для поліпшення стану здоров’я необхідно використовувати повною мірою, адже невідомо, що буде завтра, і чи не опиняться діти знову в зоні ризику.

Галина Бут, сімейний лікар