Оскільки дітям важко зрозуміти причинно-наслідкові зв’язки щодо появи і розповсюдження вірусних хвороб, процес лікування та профілактики лягає на плечі батьків. На превеликий жаль, наразі в школах України про профілактику ГРВІ навіть не згадують. Можливо, якби діти отримували більше теоретичних знань та практичних навичок щодо застуд, грипу і ГРВІ, то відсоток хворих школярів значно скоротився. Тож поки діти проводять більшість свого часу в теплих і сухих класах та непровітрюваних приміщеннях бомбосховищ, батькам доводиться самотужки боротися із цією проблемою.
Щоб мінімізувати ймовірність підчепити ГРВІ у школі, варто:
1. Покласти до шкільного рюкзака дитини корисні речі
Зрозуміло, що у більшості школярів рюкзаки важкі, бо заповнені підручниками та зошитами. Однак варто додати кілька невеликих предметів або скласти їх у спеціальну “тривожну валізку”, з якою дитина ходить до бомбосховища (і тримати її у школі).
Отже, що туди покласти:
- М’які вологі серветки, бажано антибактеріальні. Ними можна протирати не лише руки, а й поверхні та предмети.
- Антисептик для рук – must have, коли немає змоги помити руки.
- Кілька м’ятних льодяників або аптечних пастилок. У разі необхідності вони пом’якшать раптовий біль у горлі.
- Гігієнічна помада. Виконає не лише свою головну функцію, а й допоможе дитині не торкатися руками свого рота.
- Пляшка з водою або термос з чаєм. Втамує спрагу та зволожить слизові, що актуально при пересушеному повітрі класної кімнати.
- Якщо дитина часто мерзне, можна додати щось з одягу чи аксесуарів: жилетку, шарф, шапку, плед.
2. Обрати дієвий засіб профілактики
Батьки не можуть створити належні умови профілактики в школі, але в їхніх силах забезпечити дієвий дистанційний запобіжний захід, який полягає у підсиленні імунітету своєї дитини. Це досягається прийомом противірусного препарату, який порадив лікар. Важливо, щоб цей засіб був на природних компонентах та призначений спеціально для дітей, що вбереже від небажаних реакцій на хімічні складові. Таким є дитячий сироп Флавовір – враховуючи розмаїття респіраторних вірусів, сироп являє собою засіб неспецифічної профілактики вірусних захворювань. Він містить флавоноїди – компоненти, що пригнічують реплікацію (розмноження) вірусів гострих респіраторних інфекцій, як тільки ті потрапляють до організму. Тобто він зупиняє хворобу на старті. Флавовір зручний тим, що його використовують і як засіб профілактики, і як лікувальний (все залежить від дозування та курсу прийому, що детально розписані в інструкції). Дозволений дітям від народження. Отже, якщо немає впевненості, що школяр дотримується звичайних запобіжних заходів і перебуває у здорових умовах, то можна захистити дитину за допомогою безпечного і дієвого противірусного препарату.
Школярів (та й дошкільнят) варто вакцинувати від грипу та коронавірусу. Так, це не вбереже від ГРВІ, однак значно звузить коло вірусних хвороб, які мають спільне походження. В ідеалі щеплення робляться на початку сезону – у жовтні або листопаді. Тоді організму вистачає часу для вироблення імунітету (2-3 тижні). Але навіть якщо початок сезону минув, все одно вакцинувати дитину ніколи не пізно. Щеплення від грипу роблять дітям з шестимісячного віку, від коронавірусу – з 5 років.
Батькам варто зрозуміти, що дитина будь-якого віку не з першого разу зрозуміє і запам’ятає важливість гігієни. Потрібно набратися терпіння й регулярно проговорювати (а ще краще робити разом) головні моменти: мити руки, не торкатися руками обличчя, чхати і кашляти у лікоть або серветку, тримати дистанцію від людей з ознаками застуди. Також завдання дорослих організувати дитині здорове середовище: повноцінний сон, якісне харчування, щоденне перебування на вулиці, власний відпочинок, помірне навантаження і усунення стресу.
- Залишити дитину вдома.
- Створити оптимально корисні умови перебування: температура повітря не вище +19 °С, вологість від 50–60%, регулярне провітрювання кімнати та вологе прибирання. На дитині легкий одяг. Не кутати!
- За появи перших симптомів ГРВІ розпочати прийом противірусного препарату. Приймати згідно з інструкцією, адже терміни для лікування та профілактики різняться.
- Давати рясне пиття на вибір: вода, чай, компот, сік, узвар. Головне підтримати гідратацію.
- Годувати за апетитом.
- Інші дії полягають у полегшенні симптомів – закладений ніс промивається сольовим розчином, біль у горлі знімається аптечними льодяниками, температура, що перетнула межу 39 °С, збивається жарознижувальним препаратом на основі парацетамолу або ібупрофену.
Фізично перебувати в школі дитині важливо. І не тільки через навчання. Це корисно з погляду фізичного та психічного здоров’я, ментального розвитку. На жаль, свого часу пандемія COVID-19 та війна позбавили дітей нормальних умов життя і навчання. Але ці перешкоди можна долати, якщо правильно підійти до вирішення проблеми.