Зазвичай вважають, що віруси ГРВІ та грипу вражають лише дихальні шляхи людини. Частенько це так. Але процеси, що запускаються при потраплянні вірусу в організм, здатні завдавати відчутної шкоди органам, які, здавалося б, ніяк не пов’язані із застудою.
Наслідки таких уражень дають про себе знати набагато пізніше, і ніхто навіть не запідозрить, що першопричиною їх стала перенесена колись банальна ГРВІ. Сьогодні вважають, що вірусна інфекція є основним, але ще не доведеним фактором розвитку серцевих захворювань як у дорослих, так і в дітей.
Читайте також: Розслаблятися не варто: лікарка розповіла, як уберегтися від інфекції цього літа
Як взаємопов’язані віруси ГРВІ та захворювання серця, якими захворюваннями небезпечні повторні застуди і на що батькам варто звертати увагу, щоб уникнути фатальних наслідків – розглянемо в статті.
Які віруси ГРВІ можуть пошкоджувати серцевий м’яз?
Найбільш часто причиною ураження серця стають віруси грипу, аденовіруси, респіраторно-синцитіальних вірус. Вірус грипу також здатний вражати клітини кровоносних судин та порушити роботу серцево-судинної системи.
Яким чином при ГРВІ уражається серце?
Ураження серця може виникати як безпосередньо під час захворювання на ГРВІ, так і після одужання. Це обумовлено тим, що зміни імунної системи, що виникли при потраплянні вірусів у дитячий організм, у спробі якнайшвидше позбутися вірусу призводять до того, що крім усунення причини захворювання «під роздачу» потрапляють інші органи і системи. У підсумку це може призводити до порушень в їх роботі. Найчастіше уражається серцевий м’яз з розвитком вірусного міокардиту.
Віддалені наслідки вірусного міокардиту
При своєчасному виявленні вірусного міокардиту, що виник після ГРВІ, і правильному лікуванні захворювання можливо повне без наслідків одужання дитини. Однак, у деяких дітей проблеми з серцем залишаються на все життя. У дітей молодшого віку визначається найбільша ймовірність важкого ураження серця при ГРВІ і виникнення ускладнень з фатальними наслідками. Це пов’язано з тим, що їх імунна система ще не сформована, тому віруси ГРВІ можуть спокійно поширюватися по організму і вражати внутрішні органи, в тому числі серце.
Читайте також: Малюки на штучному вигодовуванні можуть частіше хворіти на вірусні інфекції
Вірусне ураження з розвитком запалення серцевого м’яза в результаті призводить до збільшення відділів серця, що знижує його функцію (дилатаційна кардіоміопатія). Виникає ситуація, коли серце не в змозі перекачувати об’єм крові, необхідний для забезпечення нормальної роботи внутрішніх органів. Звідси порушення кровопостачання головного мозку (запаморочення і непритомність), недостатнє насичення крові киснем (задишка), застій крові в ногах (набряки).
Все це прояви серцевої недостатності, яка часто виникає при зниженні роботи серця. Від цього, як не дивно, в першу чергу страждає саме серце. Перебої в роботі серця, що розвиваються на тлі вірусного ураження серця (порушення серцевого ритму), лише погіршують стан серцевого м’яза.
Читайте ще: Гострий бронхіоліт у малюків: що варто знати
Крім того, порушення ритму і скоротливості негативно позначаються на здатності серця швидко перебудовуватися і перекачувати більшу кількість крові при фізичному навантаженні. Тому на уроках фізкультури в школі серце дитини може не впоратися з вимогами до нього, які раптово зросли, що призводить до сумних наслідків.
Поява яких симптомів у дитини повинна насторожити батьків?
Вірусне ураження серця при захворюванні на ГРВІ часто складно виявити, тому що його симптоми дуже схожі на прояви застуди. І тільки лікар при прослуховуванні серця у дитини за змінами серцебиття може запідозрити захворювання серцевого м’яза.
Найчастіше на перших порах симптоми вірусного ураження серця у дитини можуть бути відсутніми або незначними, виникаючи тільки при фізичному навантаженні: плачі і крику, під час годування у малюка та під час бігу, стрибків, плавання, катання на роликах, велосипеді, скейті у дітей старшого віку.
Незважаючи на те, що біль в грудях рідко зустрічається у дітей молодшого віку, він може бути початковим проявом ураження серця у дітей старшого віку і підлітків.
На вірусне пошкодження серця у дітей можуть вказувати такі симптоми:
- підвищена втомлюваність і дратівливість;
- дитина млява і мало проявляє активність, не грається з іншими дітьми в рухливі ігри, під час яких може виникати задишка або втрата свідомості;
- іноді виникає біль у животі;
- періодично з’являється блідість шкіри обличчя, губ;
- холодні руки і ноги у дитини;
- іноді без причин підвищується або знижується температура тіла, частішає дихання;
- відсутність або зниження апетиту, внаслідок чого дитина погано набирає вагу;
- набряки на ногах і обличчі, особливо в другій половині дня.
При важкому вірусному захворюванні серця дитина може відставати в рості і розвитку від однолітків, але в цьому випадку симптоми ураження серця, як правило, більш виражені і на них батьки набагато раніше звертають увагу.
Як не дати можливість вірусам ГРВІ вражати серце дитини?
Діти багато і часто хворіють на застудні захворювання, тому основним заходом профілактики вірусного ураження серця є своєчасне звернення до лікаря для правильного лікування ГРВІ. Прямий вплив на віруси ГРВІ за допомогою прямих противірусних препаратів істотно знизить їх шанси завдати шкоди серцю.
Батькам не слід займатися самолікуванням і тим більше не чекати, поки застуда у дитини сама минеться. Дитина може сама і видужає, а ось наслідки ситуації можуть зачаїтися і проявитися через роки.
Читайте також: У США шукають можливості вакцинації від COVID-19 дітей різного віку
Оскільки діти більш схильні до впливу вірусів ГРВІ і їх негативному впливу на серце, в період хвороби залиште дитину вдома. Постільний режим зменшить навантаження від вірусної агресії дитяче серце і захистить його від перевантажень. За перших симптомів респіраторного вірусного захворювання варто звернутися до лікаря. Він може призначити противірусну терапію, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину рідкий екстракт – протефлазід. Здатність діючої речовини – рідкого екстракту протефлазіду пригнічувати утворення вірусних копій дозволить зменшити вірусне навантаження на дитячий організм.
Читайте ще: Антибіотики при грипі та ГРВІ: ефективні чи ні?
Не нехтуйте плановими обстеженнями дитини перед початком навчального року, не ставтесь до них формально. Проста проба на визначення здатності серця правильно перебудовувати свою роботу при фізичному навантаженні (проба Руф’є) дозволить визначити стан серцевого м’яза і можливість дитини виконувати шкільні нормативи з фізкультури.
Про те, які сьогодні є можливості в боротьбі з вірусами ОРВІ, ви можете дізнатися в статті.