Виникнення герпетичного висипу на губах у дитини – неприємний симптом. Часто батьки намагаються самостійно лікувати прояви герпесу на губах малюка різними мазями, кремами, а нерідко й народними засобами.
Як результат це не завжди рятує ситуацію або ще більше пошкоджує ніжну шкіру губ, а сам вірус з-за незнання або недотримання батьками правил безпеки може поширитися по обличчю дитини або може навіть передаватися іншим членам сім’ї.
Герпес – це вірусна інфекція, яка часто проявляється у вигляді болючих пухирців на губах або в роті. Хоча герпес не є серйозним захворюванням, він може бути досить дискомфортним і викликати біль, свербіж і незручності. Правильний догляд за губами під час загострення герпесу може допомогти зменшити симптоми, запобігти ускладненням і полегшити процес загоєння
Основні правила догляду за зоною герпетичного ураження
- Перш ніж робити спроби позбутися від пухирцевого висипу і супроводжуючого його запалення, необхідно проконсультуватися з лікарем. Це необхідно, оскільки по-перше фахівець може призначити лікування противірусними препаратами прямої дії, які пригнічують активність вірусу герпесу, тому висипання, що виникли внаслідок його активації, швидше пройдуть.
- Поки є пошкодження шкіри – існує ризик приєднання бактеріальної інфекції і розвитку нагноєння. В даному випадку небезпечно саме ускладнення і плюс до цього не виключено, що після цього на місці ранки на все життя залишиться рубчик. Тому батькам не варто чекати, поки все само загоїться/ затягнеться. Потрібно обробляти уражені герпесом губи антисептичними розчинами або кремами, які порадить лікар.
- Необхідність використання спиртвмісних розчинів, якими багато хто любить змащувати поверхню ран при герпесі, сьогодні піддається сумнівам, оскільки крім підсушуючого і дезинфікуючого впливу вони можуть викликати подразнення, а ті, що містять спирт у високих концентраціях – навіть опік шкіри. Тому нерідко після їх застосування запалення може посилюватися, а оброблена шкіра після такого лікування буде гоїтися набагато довше.
Читайте також: Осінній риніт та риносинусит: як допомогти дитячим носикам?
Використання будь-яких ранозагоювальних та епітелізуючих мазей краще відкласти на період, коли запалення пройде, а нові пухирці не будуть з’являтися протягом декількох днів. При нанесенні будь-яких засобів на пошкоджену шкіру необхідно використовувати одноразові спонжі або ватяні палички, які слід викидати відразу після використання. Не потрібно залишати їх на видному місці, адже вірус герпесу, що потрапив з шкіри, може зберігати на них свою активність протягом 6 годин.
Якщо у дитини герпес на губах
Як вже було сказано, догляд за ураженими герпесом губами у дитини вимагає особливої уваги батьків. У прагненні полегшити її стан і якомога швидше позбутися від висипки, виразок і усунути запалення важливо не перестаратися і не допустити поширення вірусу герпесу, який у величезних кількостях міститься в рідині, якою наповнені пухирці, і на поверхні ран та виразок.
Батькам потрібно усвідомлювати, що дитина з видимими проявами герпетичної інфекції є джерелом вірусу простого герпесу 1 типу. А це означає, що на весь період, поки у дитини є висипання, її необхідно по можливості максимально захистити від контакту з іншими дітьми і залишити вдома. Адже дитину відвести в дитячий колектив, вона за час перебування в ньому зможе заразити вірусом своїх друзів.
Поява висипань на губах і в роті супроводжується болючістю і свербінням. Тому діти часто торкаються до них руками, можуть пошкоджувати цілісність герпетичних пухирців, а рідина, що витікає з них, містить величезну кількість вірусних часток та потрапляє на шкіру рук.
Читайте також: Початок навчального року – старт сезону застуд: як захистити школяра від ГРВІ
Якщо дитина відразу доторкнулася до очей або іншої частині тіла, взяла іграшку, доторкнулася до будь-якого предмету або поверхні – цього виявляється достатньо для того, щоб вірус герпесу знайшов собі нове місце для проживання або переселився на іншу ділянку тіла, де при виникненні оптимальних для пробудження вірусної активності умов в наступний раз очікувано з’явиться герпетичне висипання.
Тому батькам потрібно:
- контролювати, щоб дитина не чіпала руками запалені губи і не пошкоджувала герпетичні пухирці. Безумовно, встежити за цим дуже складно, тому після кожного дотику руки необхідно ретельно мити з милом.
- привчати дитину не терти руками очі, не чіпати інші частини тіла. Зрозуміло, що чим молодша дитина тим важче їй це пояснити, але батькам потрібно запастися терпінням і постаратися не допустити перенесення вірусу герпесу на інші ділянки тіла.
- ретельно мити іграшки, з якими в цей період грається дитина, по можливості це повинні бути предмети, які добре миються, а м’яких, зроблених з тканини, дитячих друзів на період захворювання краще заховати.
- виділити дитині свій посуд і предмети особистої гігієни, які повинні зберігатися окремо від тих, якими користуються інші члени сім’ї. Їх необхідно добре мити після використання.
- Давайте дитині м’яку і не подразнюючу їжу, щоб уникнути болю під час їжі. Відмовтеся від кислих, гострих або гарячих продуктів, які можуть подразнювати пухирці.
- Забезпечте дитині достатню кількість рідини, щоб уникнути зневоднення і підтримати загальний стан здоров’я.
- Регулярно консультуйтеся з лікарем для моніторингу стану дитини та отримання рекомендацій щодо лікування. У разі ускладнень або тривалого перебігу захворювання лікар може призначити додаткові обстеження або лікування.
Читайте також: Обід у школі чи домашній ланчбокс?
Таким чином, лікування герпетичних висипань на губах у дитини – непросте завдання, з яким батькам доводиться стикатися щоразу, коли вірус прокидається від сну. Крім зменшення больових відчуттів і свербіння, які незмінно супроводжують висип на губах, важливо якомога швидше загальмувати активність вірусу і запобігти його розповсюдженню у дитини і передачі близьким людям. Цього можна домогтися за допомогою призначених лікарем прямих противірусних препаратів.