Чи впливає здоров’я кишківника на когнітивні функції дитини?

Чи впливає здоров’я кишківника на когнітивні функції дитини?

Мозок дитини розвивається надзвичайно швидко, особливо інтенсивно він працює протягом перших двох років життя. Сприяють цьому процесу… мікроби, які живуть у кишківнику. Тому харчування здоровою та збалансованою їжею важливе для ефективного функціонування мозку 

Мозок і травна система еволюціонували синхронно, щоб допомогти людині вижити. Тож досі мозок і кишківник постійно тримають контакт, щоб упевнитися, що до організму надходять поживні речовини.

Кишківник і мозок взаємопов’язані через центральну нервову систему (цей зв’язок ще називають віссю мікробіом–кишківник–мозок). Вони «спілкуються» через нейронний, метаболічний, ендокринний та імунний шляхи. Ці зв’язки перехресні та можуть впливати на:

– зміни поведінки,

– відчуття голоду і ситості,

– смакові вподобання,

– моторику кишківника,

– зміни в когнітивному розвитку,

– настрій,

– травлення і метаболізм,

– імунітет.

Виявляється, що певний тип мікробів може позитивно впливати на когнітивні здібності малечі. Причому склад мікробіому кишківника змінюється та урізноманітнюється у міру зростання дитини та розширення раціону.

Вплив кишківника на мозок

Кишківник можна назвати передовою імунної системи: він чи не перший контактує з корисними та патогенними мікробами, переробляє і пропускає через себе поживні речовини, виводить шкідливі. Велика кількість патогенів, нездорове харчування, прийом антибіотиків, негативний вплив навколишнього середовища та стрес можуть порушити цей захисний бар’єр.

Читайте також:

Водночас хороші бактерії, які населяють кишківник, здатні по-іншому впливати на ситуацію:

  • вони виробляють хімічні речовини, що позначаються на роботі мозку. Наприклад, від коротколанцюгових жирних кислот бутират і пропіонат залежить те, як мозок регулює апетит.
  • стимулюють імунні клітини в кишківнику виробляти цитокіни – це вид білка, який запускає імунну систему в дію.
  • виробляють нейрохімічні речовини, що використовуються мозком для регулювання таких когнітивних процесів, як пам’ять і навчання.
  • 95% серотоніну в організмі виробляється кишковими бактеріями. До речі, часто серотонін називають «гормоном щастя», але реально він відповідає за складніші функції: модулює пізнання, нагороду, навчання, пам’ять та такі фізіологічні процеси, як блювання та звуження судин.

Якщо дитина має проблеми із травленням  (закреп, діарею, нудоту, здуття та біль у животі), то це супроводжується розладами настрою, поведінки, пам’яті, концентрації уваги та сну. У такому випадку не вийде лікувати одне та ігнорувати інше. Здоров’я кишківника є ключем для розвитку дитини.

Як це працює?

Через мільйони нервових клітин кишківник та мозок безперервно передають сигнали одне одному про різні процеси: перетравлення  їжі, засвоєння поживних речовин, виведення продуктів життєдіяльності тощо. Коли ці процеси проходять неправильно, то мозок отримує відповідну інформацію про те, що провокує у дитини зміни настрою. Це і пояснює, чому проблеми з кишківником супроводжуються стресом або тривожністю, і навпаки.

Читайте також:

Також, якщо в мікробіомі кількісно переважають погані мікроби, то це однозначно вплине на настрій, поведінку, концентрацію та навчальні здібності  дитини. Отже, якщо кишківнику погано, то і мозку теж. І навпаки, коли дитина стресує чи нервує, то кишківник отримує відповідну інформацію та реагує нудотою, закрепом, зникненням апетиту тощо. Таким способом робота кишківника впливає на емоційні та когнітивні функції мозку.

Їжа для кращого когнітивного розвитку

З економічним зростанням та розвитком цивілізації дитяче харчування зазнало змін: у раціоні все більше перероблених продуктів, з великою кількістю цукру, жирів, додатків, барвників та консервантів, що шкідливі як для організму загалом, так і для мозку та кишківника.

Споживання певних корисних продуктів не зробить з дитини генія, але добре нагодує хороших мікробів, що живуть у його кишківнику. Зі свого боку це у будь-якому випадку позитивно вплине на розвиток дитини. Отже, крім того, що раціон має бути різноманітним, він має містити:

  • цільнозернові продукти,
  • свіжі фрукти і ягоди,
  • овочі та зелень,
  • горіхи та насіння,
  • ферментовані продукти: кефір або натуральний йогурт, квашену капусту, тофу.

Тож від того, що дитина їсть залежить не лише її фізичне здоров’я, а й настрій, розвиток і здібності.

 

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x