Сезонні застуди: міфи і правда | Smart Mama 2024

Сезонні застуди: міфи і правда

Застуда  – одна з найпоширеніших дитячих хвороб. Вважається, що у середньому дитина може хворіти на ГРВІ до десяти разів протягом року. Тема лікування та профілактики респіраторних інфекції дуже популярна серед батьків, які прагнуть зменшити захворюваність своєї дитини і випробовують всі методи.

Та не всі способи є дієвими, навіть більше – деякі можуть бути небезпечними. Слід керуватися знаннями і здоровим глуздом, а не порадами і чужим досвідом. Краще обирати перевірені й науково обґрунтовані шляхи, щоб допомогти дитині одужати швидше. Отже, розберемо де правда, а де міф серед поширених думок.

Причина застуди – вірус

Правда. Застуду викликають дуже багато видів вірусів, саме через це діти (та й дорослі) хворіють на неї, ніби вперше. Вірус легко можна «підчепити» під час спілкування, сміху, поцілунку, чхання чи кашлю (повітряно-крапельним шляхом), через спільне використання речей з інфікованою людиною або прямий контакт із забрудненими поверхнями і перенесенням вірусу на слизові (взятися за поручні в автобусі та потім цією ж рукою торкнутися рота).

Застуда – це осінньо-зимова хвороба

Міф. Віруси застуди циркулюють цілорічно. Просто восени і взимку виникають умови для їх розповсюдження. Діти проводять набагато більше часу в приміщеннях, довше перебувають одне з одним, плюс сухе і тепле повітря – це сприятливі умови для інфікування. Влітку діти теж застуджуються, але значно рідше.

Вітамін С допомагає одужати швидше

Міф. Дослідження доводять, що вітамін С не впливає на швидкість одужання, якщо давати його хворій дитині. Але він набагато ефективніший як засіб профілактики – вітамін С добре зарекомендував себе для зміцнення імунної системи. Проти вірусів вітамін безсилий. Кращим джерелом вітаміну С будуть продукти, багаті на нього – цитрусові фрукти, ківі, перець, квашена капуста, шипшина.

Усі ліки проти застуди можна дітям 

Міф. Не всі препарати, призначені для лікування симптомів застуди, підходять для дітей. Багато з них можуть містити компоненти або бути у формах, що не рекомендовані для малечі через ризик побічних ефектів або невідповідну дозу. Відомо, що антибіотики не діють на вірус. Тому при лікуванні ГРВІ, грипу чи інших вірусних інфекцій їх застосування не має сенсу. Для таких захворювань лікар може призначити противірусні препарати прямої дії. Наприклад, сироп Флавовір – це противірусний препарат для дітей, який містить флавоноїди – природні сполуки, що пригнічують розмноження вірусів в організмі, чим допомагають імунітету швидше побороти інфекцію та уникнути ускладнень.  Флавоноїди мають особливу пригнічувальну дію на декілька вірусоспецифічних ферментів – вражають одночасно декілька «мішеней» вірусів, що дає можливість повністю блокувати розмноження вірусів в організмі людини.

Застуда – це легке захворювання

Частково правда. Для старшої дитини 7–10 днів нежитю, кашлю і підвищеної температури не становить серйозної небезпеки. Але для немовлят та дітей до 3 років, які мають ослаблену імунну систему, астму чи інше  хронічне захворювання застуда може закінчитися ускладненням. Тому правило «захворів – залишся вдома» доречне: хворому для швидкого одужання потрібні сили і спокій, а перебування вдома унеможливить зараження інших дітей.

Відсутність температури свідчить про незаразність дитини

Міф. Застуда заразна незалежно від температури тіла. Гарячка – це реакція організму на вторгнення вірусу. Підвищення температури може з’явитися пізніше впродовж хвороби, коли вірус вже розповсюдиться в організмі. ГРВІ вважаються найбільш заразними у перші 2–4 дні.

Дистанціювання допоможе дитині уникнути зараження

Міф. Це один зі способів уникнути застуди, але ненадійний. Адже людина може бути заразною ще до появи симптомів. Лише комплексний підхід допоможе знизити ймовірність хвороби. Тому краще навчити малюка регулярно мити руки і не торкатися руками обличчя.

Застуда може перерости у грип

Міф. ГРВІ і грип викликають різні види вірусів. Тому застуда «стати» грипом не може. Ці два типи захворювань мають подібні симптоми. Зазвичай грип розпочинається агресивніше, ніж застуда, і дитина часто почувається дуже погано. Симптоми при грипі проявляються сильніше. Застуду діти переносять простіше і легше.

При застуді морозиво не можна

Міф. Морозиво здатне заспокоїти роздратоване кашлем горло, забезпечить організм дитини потрібними калоріями, допоможе нормалізувати температуру тіла та й взагалі підніме настрій маленькому хворому. Тож за відсутності прямих протипоказань, морозиво вживати можна.

 

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x