У сезон застуд наші діти часто хворіють. Деколи інтервал між захворюваннями становить кілька днів, особливо якщо дитина відвідує дитячий садок. Зазвичай симптоми чергової застуди не зникають швидко.
Навіть після того, як температура тіла знизилася до норми, дитину ще деякий час можуть турбувати такі прояви, як загальна слабкість, кашель і нежить. Разом із млявістю вони можуть тривати 10 днів і більше.
Залишкові прояви після ГРВІ – чому виникають
Залишковими явищами після перенесеного вірусного захворювання вважаються симптоми, що зберігаються після того, як лікар підтвердив одужання дитини і дозволив відвідування дитячого закладу. Ступінь їх вираженості здебільшого значно менший, ніж під час хвороби, однак тривалість може затягнутися. Наприклад, кашель після перенесеної ГРВІ здатний турбувати дитину протягом декількох тижнів. Звісно, що він непокоїть і батьків, особливо коли обмежує повсякденну активність або порушує сон.
Чому симптоми зберігаються, якщо дитина вже одужала?
Показником того, що дитина оговталася від чергової ГРВІ, є самостійна (без жарознижуючих засобів) нормалізація температури тіла протягом доби. Це означає, що організм дитини впорався з вірусом. Однак наслідки атаки вірусу і результат боротьби імунної системи з ним так швидко не минають. Для відновлення дитячому організму потрібно набагато більше часу, ніж дорослому.
Читайте також: Що робити, якщо дитина часто хворіє у дитсадку
У цей період перед ним стоять два завдання: швидко оговтатися від перенесеного захворювання і не захворіти знову. Для незміцнілого дитячого організму таке завдання досить важке. Тому, не встигнувши впоратися з черговим вірусом, після декількох днів відвідування дитячого садка, дитина підхоплює нову інфекцію і все починається спочатку.
Єдиний нюанс: якщо організм не встиг відновитися, то нове вірусне захворювання «нашаровується» на залишки попереднього. У батьків створюється враження, що дитина кашляє постійно, а низка застуд не закінчується.
Як швидко і без наслідків впоратися із залишковими явищами після ГРВІ?
Насамперед, потрібно правильно лікувати ГРВІ у дитини і стежити за тим, щоб із кожним застудним захворюванням стан малюка не погіршувався, а виникаючі порушення не наростали, як сніжний ком. Адже імунна система, щоразу стикаючись із вірусами, мусить їх запам’ятати, інакше кажучи сформувати імунну пам’ять. А з урахуванням того, що діти хворіють на застуду до 8 разів на рік, ймовірність ослаблення захисних сил досить висока.
Тому дитячому організму потрібно допомагати справлятися з вірусами, тобто – посилювати імунітет і запобігати можливості розвитку численних ускладнень. У такій ситуациї лікар може порадити прямий противірусний препарат, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Він прицільно знищують віруси, не дозволяючи їм збільшувати свою кількість і негативно впливати на дитячий організм. Для тренування імунітету і вироблення імунної пам’яті не потрібно багато вірусних часток, достатньо невеликої їх кількості. Імунна система в нормальному стані здатна їх запам’ятати і в майбутньому при повторному контакті з уже знайомим вірусом дати йому гідну відсіч. Наразі потрібно допомогти їй впоратися з величезним, наростаючим в геометричній прогресії, вірусним навантаженням.
Безпосередній вплив на вірус має ще один позитивний момент: менша кількість вірусів здатна завдати меншої шкоди дитячому організму, відповідно вираженість запальної реакції, яка розвивається у відповідь на вірус, буде слабшою. Отже, температура у дитини під час хвороби буде підвищуватися не суттєво, що вбереже малюка від багатьох ускладнень (наприклад, нейротоксикозу і фебрильних судом). Нормалізація температури тіла відбудеться швидше, а залишкові явища у вигляді кашлю і нежитю не так довго будуть турбувати дитину та її батьків.
Читайте також: ТОП-5 небезпечних симптомів грипу
Відомо, що хвора на застуду дитина є джерелом вірусу для оточуючих. В умовах ще несформованої імунної системи це призводить до того, що малюк щедро ділиться інфекцією зі всіма оточуючими. Діти з ГРВІ найбільш заразні за кілька днів до появи симптомів захворювання, під час хвороби і в деяких випадках протягом ще 5–7 днів після одужання. Тому важливо суворо дотримуватися термінів прийому противірусних препаратів, а не самовільно припиняти їх застосування, щойно самопочуття дитини почне поліпшуватися. Недобитий вірус в дитячому організмі – це одна з причин тривалого збереження залишкових симптомів після перенесеної ГРВІ, до яких може приєднуватися малоприємне підвищення температури тіла до субфебрильних показників (37–37,2 ° С).
Але що робити, якщо залишкові явища не дають спокою дитині?
Знову ж таки, це питання варто поставити лікарю. Він краще знає особливості перебігу захворювання у дітей і на підставі симптомів, що зберігаються, призначить коригувальну терапію. Простих рекомендацій, таких як: режим дня, здоровий і повноцінний сон, посильне рухове навантаження, достатнє перебування на свіжому повітрі, збалансоване харчування дитини, – необхідно дотримуватися завжди, а не лише тоді, коли дитячий організм ослаблений безперервними застудами.
Читайте також: Нетипові прояви ГРВІ та грипу у малюків: виявляємо швидко
Потрібно розуміти, що основна причина збереження залишкових явищ після ГРВІ у дитини – це несвоєчасне і неправильне лікування вірусного захворювання. Захоплення самолікуванням із застосуванням противірусних препаратів з недоведеною ефективністю впливу на інфекції, проте вкрай «безпечних», одна з причин того, що між захворюванням, періодом одужання і здоровим станом у дитини часові межі стираються, і створюється враження, що дитина хворіє постійно. Тому правильне і своєчасне лікування ГРВІ – це не тільки гарантія швидкого і повного одужання без наслідків, а й запорука спокою в сім’ї.