Норовірус у дитини: чим небезпечна кишкова інфекція?Smart Mama 2024

Норовірус у дитини: чим небезпечна кишкова інфекція?

У сезон застуд імунній системі нашого організму доводиться нелегко: ми контактуємо з величезною кількістю збудників захворювань, перелік яких, на жаль, не обмежується тільки вірусами ГРВІ. І якщо дорослій людині, яка встигла перезнайомитися з деякими з них, вони в більшості випадків не страшні, то дітям доводиться несолодко.

Цього року через відсутність сильних морозів пожвавилися віруси, що викликають кишкову інфекцію. Частенько чуємо”норовірусна інфекція”, “ротавірусна інфекція”. Допомогти розібратися з цим ми попросили лікаря-імунолога Ларису Кузнєцову.

Респіраторні вірусні хвороби можуть руйнувати захисні бар’єри людського організму, що сприяє розвитку не лише бактеріальних ускладнень, але й нашаруванню інших вірусних захворювань. До того ж нерідко нас атакують інфекції, які настільки ж підступні, як грип і його «родичі».

Особливість таких захворювань полягає в тому, що їх прояви нагадують симптоми ГРВІ. Також їх досить часто плутають з харчовим отруєнням, і не надають належного значення лікуванню.

Які ж це віруси і як уникнути зараження?

Що за вірус – норовірус?

Одним з таких надзвичайно заразних вірусів є норовірус. Іноді його називають «шлунковим грипом», хоча нічого спільного з вірусом грипу він не має і до сімейства ГРВІ не відноситься. З огляду на те, з якою легкістю він передається при контакті з хворою людиною або із забрудненими побутовими предметами, через інфіковану їжу або воду, стає зрозумілим, що ідеальним середовищем для його поширення є громадські місця з великим скупченням людей. Перш за все, це дитячі колективи: від садочків до шкіл, в яких тривалий час перебувають найбільш сприйнятливі організми.

Читайте також: РЕОВІРУСИ: ВИНУВАТЦІ СПАЛАХІВ ВІРУСНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ У ДИТСАДКУ

Незрілість імунної системи дитини, її напруга в сезон ГРВІ та недотримання правил особистої гігієни створюють сприятливе середовище для активізації та швидкого поширення норовірусу.

Норовірусом можна заразитися, якщо вживати в їжу погано вимиті овочі, фрукти, зелень або пити заражені вірусом напої. У зв’язку з цим є висока ймовірність підхопити інфекцію в місцях громадського харчування, де зневажливо ставляться до санітарно-гігієнічних вимог та не стежать за якістю продуктів харчування і води.

Симптоми  норовірусу

Оскільки цей вірус при попаданні в організм людини викликає запалення шлунку (гастрит) і тонкого кишечнику (ентерит), то основні симптоми будуть схожі на харчове отруєння:

  • біль в животі,
  • нудота,
  • пронос і блювота, яка може бути як одноразовою, так і безперервною.

Можуть виникати симптоми, дуже схожі з ГРВІ:

  • підвищена температура тіла,
  • млявість, загальна слабкість,
  • м’язовий і головний біль, кашель.

Вони будуть вказувати на те, що отруєння викликано вірусним агентом.

Читайте також: ПНЕВМОНІЯ ПРОТИ БРОНХІТУ: ЯК ВІДРІЗНИТИ

Якщо в дитячому садку або школі є хворі діти з такими ж проявами, це також підтвердить вірусну природу захворювання. Безумовно, встановити точну причину епідемії в дитячому колективі можна тільки після проведення лабораторного дослідження продуктів і води, які вживалися, або змивів з поверхонь предметів побуту, оскільки ці ж симптоми можуть спостерігатися й при розвитку кишкової інфекції внаслідок попадання в організм дитини бактерій (сальмонельоз).

Чому норовірус небезпечний для дітей?

Основна причина негативного впливу норовірусу на дитячий організм полягає в швидкому зневодненні. Втрата рідини при блювоті, діареї, особливо якщо вони часто повторюються, а також при підвищенні температури тіла, негативно позначаються на самопочутті та швидко виснажують організм. Причому, чим молодша дитина, тим швидше відбувається зневоднення і тим важчі наслідки зараження інфекцією.

Читайте також: ЯКІ ЗАХВОРЮВАННЯ У ДІТЕЙ СХОЖІ НА ГРИП

Ситуація ускладнюється тим, що при блювоті дитину складно, а часто практично неможливо, напоїти: випита вода вилітає назад разом з вмістом шлунку, в якому знаходиться кишкова інфекція. Стає очевидним, що в такій ситуації будь-яке зволікання зі зверненням до лікаря і тим паче самолікування становить загрозу для здоров’я, а малюкам може коштувати життя. Тому при появі перших симптомів захворювання у дитини слід негайно звертатися за медичною допомогою.

Не варто думати, якщо вірус зовсім недавно потрапив в організм, то швидко виведеться з нього з блювотою й проносом без наслідків. Як правило, інкубаційний період триває від 12 до 48 годин. Тобто до появи перших ознак недуги, норовірус прогресує в організмі в середньому два дні. Самостійно дитині з ним не впоратися.

Як уберегти дитину від норовірусу?

Починати необхідно з чіткого дотримання правил особистої гігієни. Їх потрібно прищеплювати дитині з ранніх років. Миття рук перед їжею, після прогулянки і відвідування туалету вбереже малюка від знайомства з багатьма збудниками кишкових інфекцій. Особливо важливо дотримуватися цих правил в дитячому колективі, де відбувається безперервний обмін великою кількістю вірусів і бактерій.

Не менш важливо підтримувати чистоту і проводити вологе прибирання в приміщеннях, дезінфікувати іграшки, якими грають діти. Не секрет, що малюки в процесі пізнання навколишнього світу тягнуть все до рота. Навіть якщо у дитини, яка недавно заразилася кишковою інфекцією, не проявляються симптоми, вона вже становить небезпеку для дитячого колективу – граючи одними іграшками діти ризикують бути інфікованими.

Читайте також: ТОП-5 НЕБЕЗПЕЧНИХ СИМПТОМІВ ГРИПУ У ДИТИНИ

А вже якщо у хворої дитини виникла блювота, то всі поверхні, які були забруднені вмістом шлунку, необхідно ретельно продезінфікувати, а не просто протерти насухо. Це пов’язано з тим, що саме блювотні маси поширюють величезну кількість вірусних частинок через повітря і поверхні.

Щоб не отримати норовірус з їжі та води, важливо вживати термічно оброблені продукти харчування, сирі овочі та фрукти ретельно мити. Воду пити лише бутильовану або кип’ячену.

Перераховані вище методи дозволять звести до мінімуму зараження норовірусом. Але якщо уникнути захворювання не вдалося, своєчасне звернення за медичною допомогою при появі перших симптомів хвороби вбереже дитину від можливих важких наслідків.

Галина Бут