Вибираючи противірусні ліки для дитини, слід орієнтуватись на безпечні препарати з доведеною ефективністю завдяки дослідженням. Такі препарати мають бути нетоксичними, а також впливати на вірус на ранніх стадіях його розмноження, про це пише MedOboz.
Починати прийом противірусних засобів бажано, щойно з’являються перші симптоми вірусної інфекції. Лише у цьому разі такі ліки можуть бути достатньо ефективними.
Наприклад, в Україні розроблено Протокол “Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)”. У документі вказано, що приймати противірусні засоби потрібно на ранніх стадіях інфікування. Тоді важкого перебігу хвороби можна уникнути. Якщо хвороба розвивається у важкій формі або хворого ушпиталено, приймати противірусні засоби запізно.
Читайте також: Чи насправді COVID-19 перетворився на звичайну застуду?
При цьому проти коронавірусу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) ефективними будуть препарати прямої дії. Що це означає?
Потрапивши в організм, віруси починають розмножуватись, захоплюючи здорові клітини. Проте імунні клітини одразу включаються в роботу, щоб розпізнати патоген і виробити антитіла. Противірусні препарати прямої дії, на відміну від імуномодуляторів, впливають на вірус напряму, пригнічуючи його розмноження.
На відмінну від імунної системи дорослих, дитячий імунітет тільки формується. Коли дитяча імунна система “знайомиться” із вірусами, імунна відповідь може бути слабшою та повільнішою.
Намагаючись пришвидшити процес одужання, батьки часто вдаються до стимулювання дитячого імунітету. Для цього хворим дітям зазвичай дають вітаміни, імуномодулятори та намагаються поліпшити харчування, збільшуючи кількість фруктів та овочів. Проте боротись із вірусною інфекцією подібним раптовим стимулюванням імунітету насправді не надто ефективно.
Поки дитина не перехворіє вірусом, її імунна система не навчиться виробляти антитіла, що блокуватимуть його активність. Утім противірусні препарати прямої дії впливають саме на вірус. Деякі з них також можуть підтримувати імунітет, тому їх можна приймати у період найбільшої активності вірусів (пандемії) для профілактики.
Читайте також: Застосування імуномодуляторів під час ГРВІ: лікар-імунолог розповіла про ризики лікування
На що звернути увагу в інструкції до противірусних препаратів для дітей?
Бажано, щоб противірусні препарати для дітей мали такі характеристики:
- безпека (ліки виготовлені на основі рослинних компонентів і не є токсичними);
- універсальність впливу (діє на різні види вірусів, оскільки всі ГРВІ викликають схожі симптоми й одразу визначити збудник неможливо);
- ефективність підтверджена клінічними або доклінічними дослідженнями;
- мінімальна кількість побічних ефектів;
- зручна форма (для немовлят бажано, щоб ліки були у рідкій формі для змішування з водою, молоком або дитячою сумішшю).