Чим лікували застуду та грип наші предки? | Smart Mama 2025

Чим лікували застуду та грип наші предки?

Сьогодні в аптеках можна купити різні види ліків проти грипу, ГРВІ та застуди. Це препарати широкого спектра дії: від трав’яних чаїв до противірусних та жарознижувальних. Наші предки нічого не знали про флавоноїди та антиоксиданти, проте досить успішно використовували рослини для лікування респіраторних хвороб.

Перший «рецепт» проти грипу та застуди виписував ще Гіппократ у 422 році до н. е. – гарячий напій на основі меду, трав та вина. Він мав через піт зігріти тіло та очистити від хвороби. Давні римляни лікувалися теплими ваннами, вживали багато цитрусових, а також курячий бульйон – сучасні дослідження підтверджують правильність такого лікування, адже у курячому м’ясі є амінокислота цистеїн, яка володіє м’якими протизапальними властивостями. У давні часи китайці та індуси при ГРВІ пили імбирний чай, вживали корінь женьшеню, лимон та відвари із куркуми, перцю, меду. Досить довго у всіх народів популярним був метод кровопускання – але це ще більше ослаблювало організм, призводило до знекровлення, анемії та навіть летальних випадків.

У ХІХ ст. з’являються більш доказові методи лікування. Активно застосовують перші противірусні на основі рослин, з’являються натяки на гігієну, харчування та відпочинок. Водночас у досить розвиненій Європі для лікування кашлю використовували героїн – на той момент цей наркотик не вважався шкідливим.

Під час вирування іспанського грипу на початку ХХ ст. лікарі часто прописували пацієнтам великі дози аспірину – в результаті чого хворі помирали від передозування; дихання парами хлору – призводило до опіків слизових оболонок; переливання крові тих, хто одужав – несло великі ризики зараження. А для профілактики респіраторних хвороб рекомендували вживати харчову соду.

Як лікувалися українці?

Наші предки мали в своєму арсеналі багато способів лікування застудних хвороб, які наразі відомі як «народна медицина». Деякі методи лікування симптомів мали правильне підґрунтя, а інші були або абсолютно недієві, або навіть небезпечні. Зазвичай лікування базувалося на рослинах, з яких готували все: від порошків до настоянок. А також застосовували мед, молоко, жири та органи тварин.

Часником і цибулею відлякували не тільки злих потвор, а й хвороби. Тому на хворих часто надягали намисто з цибулин або клали їх у ліжко. Взагалі в тодішній медицині часник вважався незамінним засобом від застуд, тому застосовувався у багатьох рецептах.

Щоб розблокувати ніс і полегшити дихання практикувалося вдихання гарячої пари, наприклад, розігрітого кропу або картоплі. Хворі також відвідували лазню з лікувальною метою.

Горло лікували обгортанням шиї – клали компреси з розігрітими чи вареними крупами або сіллю. Від кашлю мали допомогти розтирання із суміші меду і смальцю або будь-якого іншого жиру (часто гусячого) та скипидару. Для оздоровчого пиття готували відвари, чаї та настої з бузини, шавлії, часнику, ромашки, полину, кропиви, цибулі, фіалки, калини, подорожника, шипшини. Дітям від кашлю давали тепле молоко з медом, натирали груди та спину горілкою або жиром – для ефекту вигрівання.

Чим лікують грип та застуду сьогодні?

Люди і дотепер продовжують використовувати природні ресурси. Для лікування вірусних респіраторних хвороб застосовують ліки на основі діючої речовини протефлазід. Їх прийом дозволяє почати вчасне лікування, навіть якщо вид захворювання ще не визначений. Тож такі противірусні, за порадою лікаря, повинні бути в кожній домашній аптечці: екстракт – для лікування дорослих і дітей від 6 років, а для малюків з народження – сироп Флавовір. Прийом противірусного швидко блокує розмноження патогенів, знижує вірусне навантаження та скорочує тривалість хвороби.

Впоратися з супутніми симптомами здатні допоміжні препарати, які можна знайти в аптеках. Тож комплексне лікування, рясне пиття та спокій дозволяють перенести грип або ГРВІ легше та без ускладнень. А найефективнішим засобом профілактики на сьогодні вважається щеплення.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x