Фото: freepik
Напевно не існує такої мами, яка б не думала над одвічним питанням: що дати дитині на перекус? Щоб і смачно, і корисно, і не зіпсувалося, і зручно їсти, і ще багато таких «і»…
З одного боку, педіатри та дієтологи рекомендують з обережністю ставитися до перекусів в раціоні малюка, оскільки вони можуть перебивати апетит, замінювати повноцінний прийом їжі, бути надкалорійними і містити багато цукру.
З іншого – перекуси потрібні, особливо під час прогулянок, де діти завжди фізично активні та витрачають багато енергії. Та й сама прогулянка може затягнутися в часі. Або, якщо малюк не з’їв свою звичайну порцію, то голод дасть знати про себе раніше. У таких випадках маму врятують перекуси, які можна приготувати самостійно або купити готові продукти.
Підбираючи перекус для малюка варто зважати на:
- вік (дворічна дитина може наїстися яблуком, а от старшій буде вже замало);
- пору року (холод чи спека на вулиці). Не кожна мама може взяти з собою, наприклад, термосумку;
- тип прогулянки (міський парк, ліс, дитячий майданчик, біля водойми тощо);
- смаки й харчові уподобання дитини, бо не завжди те, що корисно буде їй смачно;
- і головне – не зациклюватися на абсолютній правильності та користі перекусу.
Варіанти корисних перекусів, які можна комбінувати між собою:
- Фрукти і ягоди. Звісно це перше, що спадає на думку. Універсально, легко, дуже корисно і яскраво. Для зручності доречно приготувати фруктовий салат: вимити улюблені фрукти, висушити, порізати на шматочки, покласти у контейнер і не забути взяти дитячу виделочку, щоб не торкатися їжі руками. Якщо дитина їсть овочі, то можна зробити мікс з додаванням бебіморквин, огірків.
- Морозиво. Батькам не треба демонізувати цей десерт. Влітку – це повноцінний смачний охолоджуючий перекус. Особливо якщо з дому не встигли нічого взяти. Для малюків бажано обирати простий пломбір, без додатків, з якісним складом або фруктовий лід.
- Дитяче харчування. Баночки та пакети з фруктовими та овочевими пюре чудово підійдуть не лише для немовляти, а й для перекусу дитини старшого віку. Бажано обирати ті, у складі яких немає доданого цукру, багато консервантів, барвників та ароматизаторів. Герметичність пакування дозволяє брати такі перекуси з собою за будь-якої погоди. Плюс це гігієнічно – єдине, що треба не забути взяти з дому ложку.
- Кисломолочні продукти. Питні йогурти, кефір, скибочка твердого сиру – джерело кальцію і насичення (це не стосується солодких сирків, десертів, сирних мас, йогуртів з наповнювачами і додатками через надлишок у них цукру). Правильний і смачний перекус, який влаштовує маму і малюка. Однак влітку вживання кисломолочних продуктів потребує обережності, оскільки вони швидко псуються.
- Сухофрукти та горішки. Це джерело вітамінів і корисних речовин. Невелика жменька додасть малюку енергії, підживить мозок, швидко і надовго втамує голод. Можна робити мікс із кураги, фініків (заздалегідь прибравши кісточки), родзинок, інжиру (порізати), чорносливу та горішків: мигдаль, кеш’ю, волоський, лісовий. Горішки мають бути підсушені, без солі та інших додатків. Нюанс такого перекусу – підійде для старших дітей, які добре вміють жувати. До того ж сухофрукти їдять руками, помити які не завжди можливо під час прогулянки.
- Бутерброд та варіації з нього. Їсти звичайний бутерброд вже нікому не цікаво. От зовсім інша справа, якщо це буде сендвіч (з цільнозернового хліба), рол або шаурма (з лаваша) або мінібургер (з правильною начинкою). Начинка залежить від того м’яса, яке їсть малюк, плюс скибочка сиру, листя салату, огірок і крапелька кетчупу. Ситно і легко.
- Фруктові чіпси. Не плутати з цукатами, які мають додатковий цукор. Фруктові чіпси – це сублімовані фрукти чи ягоди, порізані тоненькими слайсами. Можна додавати до інших перекусів (йогуртів чи фруктових салатів) або міксувати між собою і вживати самостійно. У магазинах є багато різновидів цього збалансованого снеку для маленьких любителів щось погризти: бананові, яблучні, кокосові, цитрусові, з хурми, груші, айви тощо. Пакетик таких чіпсів можна їсти як взимку, так і влітку. Головне чистими руками.
Читайте також: Харчове отруєння: симптоми та перша допомога
Такі перекуси дійсно легкі, ситні, смачні та корисні. Вони не загрожують дитині карієсом та зайвою вагою, важкістю у шлунку та сонливістю. Головне не зловживати і не перебільшувати з порцією.