Як навчити дитину уникати небезпеки вдома та на вулиці? |

Як навчити дитину уникати небезпеки вдома та на вулиці?

Основною причиною травмувань дітей є нещасні випадки. Вони можуть статися з дітьми не тільки на вулиці, а й у відносно безпечному місці –  вдома. Знання простих  правил може вберегти малечу від неприємних несподіванок. 

У міру зростання діти все частіше можуть залишатися на самоті або без нагляду батьків на різний період часу.  Навчання дитини правилам особистої безпеки є етапом її розвитку та виховання. Можна почати з простого: визначення небезпеки та алгоритмів  дій.

Небезпека, яка чатує на вулиці й вдома:

  • Дорога: пішохідні переходи, громадський транспорт, перехрестя, тротуари, бажання швидко перебігти дорогу.

Що робити: якомога раніше навчити дитину розуміти дорожні знаки та сигнали світлофора, як користуватися  пішохідними переходами, чому важливо бути уважними  до руху транспорту. Перед тим, як відпускати дитину в самостійну подорож вулицями, варто декілька разів з нею пройтися маршрутом.

  • Незнайомці: потенційно небезпечні люди.

Що робити: спочатку пояснити, чому ніколи не можна розмовляти з незнайомими людьми та нікуди з ними не йти, не сідати в їхній транспортний засіб, не брати від них смаколиків та будь-яких предметів. Варто потренуватися: розіграти ситуацію або діалог. Обов’язково навчити дитину наполегливості – відмовлятися від спілкування та відстоювати особисті кордони. Конкретно пояснити, які небезпечні речі можуть чинити незнайомці.

  • Гігієна: брудні руки, звичка брати до рота сторонні предмети, ділитися іграшками або їжею, недотримання дистанції з тими, хто має ознаки хвороби.

Що робити: пояснювати та на власному прикладі навчати простим правилам гігієни. Якщо вдома заведено мити руки і чхати у паперову серветку, то дитина автоматично поводитиметься так і в інших місцях. Це мінімізує ймовірність підчепити ГРВІ взимку та ротавірус влітку.

  • Повітряна тривога: може застати зненацька у будь-якому місці.

Що робити: напевно вже кожна дитина знає про правило двох стін та необхідність спускатися до укриття. Дитина має знати безпечні місця вдома: внутрішні приміщення, подалі від вікон, ближче до виходу. Якщо дитина сама буває на вулиці, то батькам слід показати, де на її шляху є найближче укриття (метро, підземний перехід, сховище у будівлі тощо).

  • Вогонь: газова плита, свічки, сірники, ймовірність виникнення пожежі в сусідній квартирі. Вогонь може з’явитися внаслідок багатьох факторів.

Що робити: розповісти про причини пожеж та скласти план дій. Наприклад, пройтися по квартирі або будинку і показати, як відчиняються двері, куди не треба бігти ховатися, чому не можна користуватися ліфтом під час пожежі, в яку екстрену службу дзвонити.

  • Небезпечні предмети: ножі, ножиці, ліки, побутова хімія та  електроприлади.

Що робити: заборонити користуватися небезпечними предметами без дозволу чи нагляду дорослих, особливо коли дитина ще не вміє цього. Дитина має знати, у чому криється небезпека від того чи іншого предмету або побутової техніки.

Що обов’язково має знати кожна дитина:

  • своє ім’я та прізвище, мами і тата (або найближчих родичів);
  • адресу проживання;
  • пам’ятати номер телефону хоча б одного з батьків;
  • телефони екстрених служб;
  • навички дій в різних ситуаціях: коли покликати дорослих, покинути місце події, зателефонувати в екстрену службу, надати першу допомогу тощо.

Способи, які спрощують процес навчання дитини правилам безпеки:

  • власний приклад – діти найкраще засвоюють будь-яку інформацію, коли копіюють поведінку дорослих. Корисно створювати ситуації й у такий спосіб практикувати навички разом із дитиною, а також розігрувати різні сценарії розвитку подій.
  • регулярні нагадування про важливі речі й правила – головне ще й пояснювати навіщо це робити доступними для дитини словами. Постійне обговорення питань безпеки допоможуть дитині не забувати про їхню важливість.
  • ігри та практика – завдяки активностям діти краще вчаться усвідомлювати важливі речі, так їм легше зосередитися, ніж слухати нудні нотації. Можна використовувати тематичні книги, відеоролики, ігри, застосунки, які навчать дитину безпеки у захоплюючій формі.
  • контроль ситуації – це дозволити дитині вивчати і досліджувати світ, водночас відпрацьовувати безпечну поведінку під пильним батьківським контролем ситуації.

Отже, безпека дітей залежить від батьків. Регулярні бесіди, повторювання поведінки допоможуть дитині краще зрозуміти, як уникати небезпеки вдома та поза ним, а також знати, як діяти та до кого звернутися за допомогою.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x