Все, що варто знати про високу температуру в дітей |

Все, що варто знати про високу температуру в дітей

Коли дитина захворіла, і позначка термометра перетинає відмітку 38 0С, батьки намагаються усіма правдами і неправдами збити температуру. А чи варто це робити? Чому це може заважати процесу одужання?

У лихоманці немає нічого хорошого, тим паче коли вона супроводжується нежитем, кашлем, болем у горлі, втомою, розладами шлунку, млявістю. У дітей часто буває підвищення температури при ГРВІ, застуді або грипі. Проте насправді підвищена температура – це не просто симптом хвороби, а захисний механізм організму. Коли чужинці – бактерії або віруси – потрапляють всередину, їх швидко ідентифікує імунна система і подає сигнал. На цей сигнал реагують внутрішні органи, серед яких мозок – він ініціює підвищення температури для виконання захисних функцій. Так підвищена температура допомагає позбутися патогенів.

Що відбувається всередині?

Коли мозок посилає команду підвищити температуру, на неї відгукуються інші органи. За допомогою гормонів, які виробляє щитоподібна залоза, відбувається прискорення обміну речовин. Водночас звужуються судини і тепло утримується всередині. Можуть скорочуватися м’язи (ззовні це проявляється ознобом). У цей час імунна система виробляє інтерферони – захисні клітини, які не дають вірусу розмножуватися. Інші імунні клітини (макрофаги та нейтрофіли) атакують віруси та заражені ними клітини. Водночас певна частина вірусів гине внаслідок високої температури.

Тож, розуміючи механізм дії температури та її користь на початковій стадії хвороби, батькам не варто квапитися збивати її. Адже лихоманка допомагає організму впоратися з інфекцією.

То коли збивати температуру?

Як вже з’ясувалося, на початку хвороби температура діє як захисний механізм. І у перші 3–5 днів може успішно справитися з вірусним навантаженням (якщо воно не надто сильне). Тож якщо дитина почувається більш-менш нормально, активна, має апетит, у неї немає лихоманки, хронічного захворювання – температуру до 38-38,50С можна не збивати, та при цьому уважно спостерігати за дитиною. (Виняток: батькам дитини до 3-х місяців при температурі вище 380С слід негайно звернутися до лікаря, навіть якщо немає інших симптомів).

Якщо висока температура не знижується, тримається понад 5-6 днів – організму потрібна допомога. Тривала лихоманка може свідчити про розвиток ускладнень або імунний дисбаланс. Наприклад, часто трапляється, що до ГРВІ чи грипу приєднується таке ускладнення, як пневмонія.

Потрібно знижувати температуру, яка піднімається до 39–40 0С. При такому стані дитячий організм швидко виснажується і може зневоднитись.

Орієнтиром давати чи ні жарознижувальний препарат може стати самопочуття дитини. Якщо вона млява, погано себе почуває і вередлива – краще допомогти і дати засіб на основі ібупрофену.

Висока температура, що супроводжується судомами, маренням, втратою свідомості, сильною блювотою – це причина для виклику швидкої.

І, до речі, цілком нормальним вважається зниження температури на 1–1,5 градуса – це означає, що ліки подіяли.

Чого не можна робити:

• Збивати високу температуру до нормальної 36,6–37 0С – це абсолютно некорисно для організму.
• Зігрівати дитину, одягати в теплі речі, кутати в ковдру, тримати у теплому приміщені.
• Давати комплексні багатокомпонентні препарати «проти грипу і застуди» не призначені для дітей.
• Заборонено збивати температуру коктейлем димедрол-но-шпа-анальгін – це робить організм вразливим до інфекцій, провокує падіння тиску, знижує серцебиття і сповільнює дихання.

Правильна допомога дитині

Методи контролю і зниження температури доволі прості та ефективні:

• Рясне пиття – допомагає запобігти зневодненню. А ще сприяє розрідженню крові, що є умовою для дієвості жарознижувального препарату.
• Провітрювання та охолодження повітря у кімнаті, де перебуває хвора дитина.
• Прийом душу водою комфортної температури – ледь теплої.
• Дається жарознижувальний препарат – дозування згідно з інструкцією.

Підвищена температура тіла у дитини – це не привід для негайного збиття до норми. Адже це лише один із інструментів, за допомогою яких організм бореться з недугою. Завдання батьків: контролювати стан і боротися з причиною хвороби – вірусом. Тут, за порадою лікаря, може стати в нагоді противірусний засіб прямої дії – дитячий сироп Флавовір. Він зменшує вірусне навантаження, не даючи вірусам розмножуватися в організмі. Рідка форма сиропу – це висока біодоступність: препарат швидше засвоюється організмом порівняно з таблетками. За складом сироп безпечний і дозволений малюкам від народження.

Отже, підвищена температура допомагає в процесі одужання, але водночас обов’язково має бути додаткова допомога для лікування хвороби. Не забувайте радитись зі своїм лікарем та уточнювати нюанси.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x