Вірусна екзантема у дитини: причини появи висипу та лікування

Вірусна екзантема у дитини: причини появи висипу та лікування

Вірусні екзантеми – це вірусні інфекції, основний прояв яких – висипка, плями або шишки, що з’являються на різних ділянках тіла. Розрізняють кілька видів вірусних екзантем, що насправді є дуже поширеними захворюваннями у дітей перших років життя.

Зазвичай, екзантеми не потребують лікування, окрім симптоматичного. Але проблема у тому, що інколи такі висипи приймають за алергію, атопічний дерматит чи навіть симптом іншої вірусної інфекції, що потребує лікування. Тому слід краще розуміти, що означають висипання на шкірі.

Види вірусних екзантем

Розрізняють кілька видів вірусних екзантем, що викликаються різними вірусами. Серед них є і найбільш поширені у дитячому віці:

  • раптова екзантема
  • хвороба «руки-ноги-рот»
  • латероторакальна екзантема
  • папульозний акродерматит (синдром Джанотті–Крості)
  • інфекційна еритема.

Раптова екзантема

Найбільш поширена у дітей до 2-річного віку. Викликається герпесвірусами 6, інколи і 7 типу (у віці 2 років абсолютна більшість дітей уже отримує імунітет до вірусу герпесу 6 типу). У більшості випадків дітей інфікує хтось із близьких дорослих (наприклад, при поцілунках). У деяких дітей зараження протікає цілком безсимптомно.

У інших відбувається різке підвищення температури тіла (навіть до 38-39,5°С) протягом 3-5 днів, а далі протягом так само 3-5 днів тримається висип по всьому тілу. Відчуття свербежу при цьому немає, але збільшуються лімфовузли. Із такими симптомами слід звертатись до педіатра, який має відрізнити раптову екзантему від ГРВІ або краснухи.

Хвороба «руки-ноги-рот»

Дуже поширена в Азії (наприклад, у Китаї щороку хворіють мільйони людей) і викликається найчастіше вірусом Коксакі. Але, враховуючи надзвичайну заразність (крапельним і фекально-оральним шляхом), слід знати симптоми цього виду екзантеми.

За даними CDC, симптомами є лихоманка, виразки в роті та висип на шкірі (симетрично на руках і ногах). Хвороба «руки-ноги-рот» дуже швидко поширюється у садочку або школі, якщо там виявлено хворих. Важливо відрізняти «руки-ноги-рот» від вітряної віспи (висипання схожі, але у випадку екзантеми не лишають слідів).

Латероторакальна екзантема

Етіологія (причини виникнення) якої не встановлені, ще називають асиметричною, оскільки висипання з’являються з одного боку тулуба. Появі висипу передують респіраторні прояви, а також кон’юнктивіт чи порушення шлунково-кишкового тракту. Особливістю є збереження висипу до 6 тижнів, що відрізняє латероторакальну екзантему від інших хвороб.

Папульозний акродерматит (синдром Джанотті–Крості)

Причини появи якого також точно не визначені (серед «підозрюваних» – вірус герпесу 6 типу, цитомегаловірус, парвовірусу, парагрип та інші інфекції). Спочатку в дитини з’являються симптоми звичного ГРВІ з незначно підвищеною температурою тіла, але далі на розгинальних поверхнях рук і ніг проявляється висип – червоні здуті папули. І хоча висип може зберігатися до кількох місяців, лікування фактично не потрібне.

Інфекційна еритема

Викликається парвовірусом В19, але найчастіше захворювання фіксують у зимові місяці і навесні в дітей шкільного віку (у більшості дорослих є антитіла до парвовірусу В19). Захворювання характерне почервонінням щік, що нагадує сліди від ляпасів (інша назва – «хвороба ляпаса»). Але висип з часом поширюється і на кінцівки та тулуб, часто у вигляді «візерунків». У деяких випадках при діагностиці педіатр має виключити кропив’янку. Інколи у дитини спостерігається синдром «шкарпеток і рукавичок». Як видно із назви, висип зосереджується на кистях і стопах.

Що робити при появі висипу?

Слід пам’ятати, що поява висипань будь-якого характеру на шкірі є приводом звернутися до лікаря. Особливо якщо висип супроводжується іншими симптомами, як-то лихоманкою, кон’юнктивітом, болем у горлі чи діареєю. Вірусні екзантеми – це висипи, що викликається різними вірусами. Деякі з них досі достеменно не встановлені, як і тип передачі такої інфекції.

Щоб лікар міг точно визначити вид вірусної екзантеми, йому потрібно буде проаналізувати таку інформацію:

  • час появи, поширення і зникнення висипу;
  • вид висипань (форма, розмір, розташування);
  • симетричність чи асиметрію висипань.

У переважній більшості випадків вірусні екзантеми не потребують жодного лікування. А застосування ліків інколи може навіть нашкодити, тому потрібно відрізняти їх від проявів інших хвороб.

Також висипання рідко супроводжуються незначним свербежем, швидко сходять і не залишають слідів. У деяких випадках лікар може призначити антигістамінні препарати для покращення самопочуття дитини, мазі для зменшення свербежу або жарознижувальні засоби.

При цьому все-таки не можна просто ігнорувати висипання після встановлення діагнозу. Адже лишається вірогідність того, що дитина розчеше місце висипу і туди потраплять бактерії. Тоді знадобиться антибактеріальна терапія. Отже, незначний відсоток ускладнень усе-таки лишається, тому за висипанням треба уважно спостерігати аж до повного зникнення проявів.

Щодо профілактики вірусних екзантем (враховуючи, що не завжди відомі шляхи поширення), основним способом уникнення таких захворювань лишається дотримання санітарних норм. Отже, потрібно привчати дітей змалечку:

  • ретельно мити руки з милом, зокрема перед їжею і після туалету;
  • не торкатися брудними руками очей, носа чи рота (отворів для інфекції);
  • користуватись тільки особистими речима (своїм рушником, гребінцем, серветкою тощо).

Дотримуватися гігієнічних норм варто як дітям, так і їх батькам, які є одними з основних поширювачів інфекцій (як у випадку з раптовою екзантемою). Деякими хворобами, наприклад «руки-ноги-рот» також хворіють досить колективно – цілими родинами. Загалом слід бути дуже обережними у сезон вірусних інфекцій, що й викликають вірусні екзантеми, та не забувати про вчасну противірусну терапію, спрямовану на пригнічення розмноження вірусів в організмі.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
0
Буду рада вашим думкам, прокоментуйте.x