Дітлахи більш сприйнятливі до хвороб, ніж дорослі, через свою несформовану імунну систему та поширення патогенів у дитячих колективах. Діти, які відвідують дитсадок або початкову школу, можуть хворіти до десяти разів на рік. І лікарі вважають це нормою.
Деякі хвороби називають дитячими через те, що ними здебільшого хворіють діти. Батькам корисно знати симптоми поширених дитячих хвороб, щоб швидко ідентифікувати та почати лікування, не допускати стадії ускладнення.
Застуда, грип, ГРВІ, коронавірус
«Найпопулярніший» напрям хвороб серед дітей. Їх викликають сотні різновидів вірусів, які легко поширюються повітряно-крапельним шляхом переважно в осінньо-зимовий період. Цьому сприяє тісне спілкування дітей, тривале перебування у приміщенні (порівняно з теплою порою року) та низька вологість повітря у приміщеннях (пересушує слизові оболонки і дає доступ вірусам в організм).
Респіраторні хвороби мають спільні симптоми, які відрізняються інтенсивністю проявів:
- нежить,
- біль у горлі,
- підвищення температури,
- кашель,
- головний та м’язовий біль,
- слабкість і млявість.
Хоча застуда, грип, ГРВІ та коронавірус – це різні хвороби, їхня терапія ідентична і спрямована на подолання причини хвороби (вірус) та полегшення симптомів. За порадою лікаря при появі перших ознак хвороби можна одразу дати дитині противірусний препарат. Це може бути дитячий сироп Флавовір – в його основі сполуки, які блокують розмноження вірусів (зокрема грипу, ГРВІ, коронавірусів), стимулюють вироблення власного інтерферону (що допомагає організму боротися з вірусами), зменшують токсичне навантаження, мають антиоксидантну дію, яка допомагає ослабленому організму відновитися. Друга частина лікування складається з рясного пиття, відпочинку та прийому безрецептурних ліків.
Читайте також:Грип В: симптоми, червоні прапорці та лікування
Вітрянка
Поширене дитяче захворювання. Викликає сверблячку з пухирцями по всьому тілу. Має високий ступінь заразності. Хворобу викликає вірус, який легко передається від дитини до дитини через прямий контакт, кашель, розмову, чхання. Більшість дітей, які перехворіли на вітрянку, мають імунітет.
Вітрянка має дуже виразні симптоми:
- втома чи дратівливість за 1-2 доби до появи перших висипань;
- поява по тілу червоних плямок і прищів, які потім перетворюються на пухирці;
- свербіж висипу;
- зниження апетиту;
- погане загальне самопочуття.
Вітрянка – це вірусна хвороба, для її лікування противірусні препарати не застосовують, а лише ті, що полегшують симптоми. Зазвичай лікарі призначають дітям для зняття свербежу водні процедури та спеціальні мазі, спокій, вживання великої кількості рідини та препарати на основі парацетамолу (ібупрофен при вітрянці заборонено – оскільки може призвести до ускладнень).
Скарлатина
Дуже заразна хвороба, якою переважно хворіють малюки. Симптоми скарлатини спочатку нагадують ГРВІ чи грип, але за 12-48 годин поява характерного висипу може свідчити про розвиток саме цього захворювання:
- висока температура,
- біль і набряк у горлі,
- білий наліт на язиці,
- висип на тулубі – горбики червоні плями – робить поверхню шкіри схожою на наждачний папір.
Основне лікування скарлатини полягає у прийомі антибіотиків, які призначає лікар після підтвердження діагнозу. Це допомагає швидше одужати та знизити ймовірність розвитку ускладнень. Паралельно з цим батьки можуть полегшити перебіг хвороби, якщо даватимуть дитині більше пити, готуватимуть рідку і м’яку їжу, використовуватимуть жарознижувальні, а також лосьйони або антигістамінні препарати для полегшення свербіння.
Стрептококова ангіна
Це бактеріальна інфекція, володіє високою заразністю серед дітей. Легко передається повітряно-крапельним шляхом під час чхання, розмови і кашлю, або контактно-побутовим через іграшки, користування спільним посудом і предметами. Викликає набряк і запалення горла. У більшості випадків потребує лікування антибіотиками.
Загальні симптоми ангіни:
- підвищена температура;
- почервоніння, біль у горлі, сухість, дискомфорт;
- опухлі залози (мигдалики);
- кашель, першіння горла;
- ломота по тілу;
- загальна слабкість.
Для ефективного лікування ангіни краще звернутися до лікаря, який після підтвердження діагнозу може призначити антибіотики (якщо причина захворювання бактерії), а також додатково медикаменти для зняття симптомів (болю у горлі, набряку, температури, кашлю та ін.), полоскання, тепле пиття, спокій.
Читайте також:Грип і ГРВІ у дитини. Симптоми та лікування
Ротавірусні інфекції
Надзвичайно поширена серед дітей. Імунітет до захворювання не виробляється, тож нею можна хворіти декілька разів протягом життя. Розповсюджується фекально-оральним шляхом, а також через спільне використання предметами, порушення правил гігієни, що дуже характерно для дітей, та заражені продуктів харчування. На відміну від респіраторних хвороб, віруси цієї інфекції розмножуються у шлунку та кишківнику.
Типові симптоми хвороби:
- підвищення температури;
- біль у горлі;
- біль у животі;
- розлади в роботі шлунку: діарея, нудота, блювота;
- висипи по тілу різного характеру: пухирці, прищики, дрібні плями, почервоніння.
Зазвичай хвороба минає у середньому за тиждень в умовах домашнього лікування. Специфічних ліків від ротавірусної інфекції не існує. Лікарі радять більше уваги приділяти зменшенню дискомфорту від симптомів та уникати зневоднення: рясне пиття дрібними порціями, вживання м’якої їжі, прийом знеболювальних та жарознижувальних безрецептурних препаратів, полоскання горла, легка дієта.
Отже, кожна хвороба – це виклик для батьків. Проте ідентифікація симптомів та знання про лікування найпоширеніших дитячих хвороб дозволяють контролювати ситуацію й прискорювати одужання.