Дослідники виявили новий вірус, який передається через укуси кліщів та здатен вражати життєво важливі органи людини, включаючи головний мозок.
Про це повідомляє Live Science.
Згідно зі звітом, опублікованим дослідниками 4 вересня в The New England Journal of Medicine, патоген, який отримав назву «вірус болотно-водяних угідь» (Wetland virus, або WELV), вперше був виявлений у пацієнта лікарні міста Цзіньчжоу в червні 2019 року.
Читайте також: Повернення до школи і нові спалахи COVID-19
За п’ять днів до маніфестації захворювання 61-річний чоловік відвідав природний парк у водно-болотній місцевості у Внутрішній Монголії – автономному регіоні північного Китаю. За словами чоловіка, у парку його покусали кліщі. Антибіотики не полегшили перебіг захворювання, що вказувало на те, що інфекція, якою заразився пацієнт, не була спричинена бактеріями.
ДНК- та РНК-аналізи крові постраждалого виявили ніколи раніше не бачений ортонайровірус – патоген, який належить до сімейства вірусів, що переноситься кліщами. Нововиявлений вірус виявився «родичом» вірусу, що викликає геморагічну гарячку Крим-Конго – смертельну інфекційну хворобу, яка поширюються через укуси кліщів або через контакт із рідинами організму інфікованих людей.
Читайте також: Готуємося до вірусного сезону: кілька порад батькам
Прихована небезпека
До випадку з пацієнтом із Цзіньчжоу «вірус болотно-водяних угідь» не спостерігався ані у тварин, ані у людей. Але після виявлення вірусу дослідники почали перевіряти кліщів та тварин на півночі Китаю – у тому числі на території водно-болотного парку, який відвідав пацієнт.
Вчені зібрали майже 14 600 кліщів і згрупували їх за місцем розташування та видами, щоб їх можна було аналізувати партіями. Приблизно 2% цих партій дали позитивний результат на генетичний матеріал WELV. Найчастіше він виявлявся у кліщів виду Haemaphysalis concinna. Крім того, вірус було виявлено у невеликого відсотка овець, коней та свиней, а також у декількох маньчжурських цокорів (Myospalax psilurus) – мишеподібних гризунів, які зустрічаються у Монголії та Китаї.
Читайте також: Застосування імуномодуляторів під час ГРВІ: лікар-імунолог розповіла про ризики лікування
У крові собак та великої рогатої худоби, яких досліджували вчені, генетичного матеріалу вірусу знайдено не було, однак у деяких з цих тварин виявили антитіла проти WELV. Це означає, що їхня імунна система вже стикалася з цим вірусом і в якийсь момент створила захист від нього.
Також антитіла до вірусу були виявлені у 12 з 640 місцевих лісників. Водночас дослідники почали аналізувати кров сотень пацієнтів лікарень, у яких було зафіксовано лихоманку після укусу кліща. В результаті вірус WELV було знайдено у 20 хворих, причому троє з них були одночасно інфіковані іншими хворобами, що поширюються кліщами.
Як проявляється «вірус болотно-водяних угідь»: симптоми та перебіг хвороби
Розповсюдженими симптомами, зафіксованими у людей з інфекцією WELV, були лихоманка, запаморочення, головний біль, біль у спині, а також нудота, блювота та діарея. У багатьох пацієнтів результати лабораторних досліджень показали ознаки пошкодження тканин і згортання крові. У одного з хворих, який впав у кому, була виявлена висока концентрація лейкоцитів в рідині, що оточує головний і спинний мозок.
На щастя, після лікування «всі пацієнти одужали та були виписані через 4-15 днів», зазначають дослідники. Проте очевидно, що вірус WELV потенційно становить серйозну небезпеку: у перебігу досліджень виявилося, що у лабораторних мишей цей патоген здатен спричинити смертельне захворювання, вражаючи життєво важливі органи, зокрема головний мозок.
«Загалом ці дані свідчать про те, що нещодавно відкритий ортонайровірус WELV є патогенним для людей і циркулює серед людей, кліщів та різних тварин у північно-східному Китаї. Покращення епіднагляду та виявлення нових ортонайровірусів дозволять краще зрозуміти вплив цих вірусів на здоров’я людини», – підсумували дослідники.