Вибираючись на вулицю взимку, навіть дорослі не можуть вгадати, як правильно вдягтись і як довго можна «втриматись» на морозі. Адже ніби на градуснику -2 °С, а відчувається як усі -6 °С. А коли йдеться про прогулянку з дитиною, яка може регулювати «мені холодно» і «мені жарко» просто залежно від настрою, часто взагалі немає змоги обрати правильний одяг і визначити час для вулиці. Але на деякі правила спиратися можна.
Гуляти завжди!
Для дітей бажано влаштовувати прогулянки щодня і майже за будь-якої погоди. Навіть якщо дитина народилась узимку, через 10-14 днів має відбутись її перша прогулянка (щоправда температура не має перевищувати -5 °С). Перші три місяці прогулянки можуть тривати лише 10-15 хвилин, якщо температура лишається мінусовою. В ідеалі ж прогулянку можна збільшувати на 5-10 хвилин щоразу. Так виходять на рівень – 1,5-2 години двічі на день.
Якщо на вулиці все-таки сильний мороз – можна знайти альтернативу, наприклад балкон. Тут те саме повітря, але і його температуру можна регулювати, і дитина гарно спатиме на свіжому повітрі. З дитиною, старше одного року, боятися холодного повітря взагалі не варто і прогулянки взимку – це must have.
Одягатися правильно (навіть із шапкою)
Є правило, знайоме багатьом мамам, яке «майже» працює: одягай на дитину на одну одиницю одягу більше, ніж на себе (собі – одну кофтинку, отже, дитині – дві). Але це ж правило «майже» не враховує дитячу активність. Якщо дитина увесь час сидітиме в колясці чи на санчатах, тоді все правильно.
Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН
Якщо ви плануєте кататися з гірки – то дитину навіть можна одягти легше, ніж дорослого, який планує провести прогулянку «статично». Обмороження активним дітям навряд чи загрожує. Також не треба одягати на дитину одразу кілька шапок чи капюшонів.
Наприклад, китайські діти майже ніколи не носять шапки. Китайці вважають, що при перегріванні голови знижується тепловіддача, тому в дитини може статися запаморочення. Китайські мами замість того, чи теплий ніс, перевіряють, чи тепла в дитини ключиця. Наші лікарі цю позицію не розділяють, адже через голову й справді виділяється 30% тепла тіла, яке треба поповнювати. Але й одягати на дитину дві шапки взимку не рекомендується. Сучасний одяг дозволяє обійтися невеликим комплектом зимових речей, якщо вони гарно утримують тепло.
Тікати від мікробів
Не секрет, що взимку мами бояться не тільки легко одягти дитину, а й протягів удома. Прогулянка – це гарний спосіб провітрити приміщення, підвищити вологість та «вигнати» мікроби і віруси, поки вас немає вдома. Батьки часто не усвідомлюють, скільки хвороботворних організмів вони приносять із вулиці. І якщо дорослі мають більш високий імунітет і є лише переносниками інфекцій, то для дітей це все потенційна хвороба. Діти можуть легше захворіти, не відвідуючи вулицю, якщо в домі не буде провітрено, а повітря лишатиметься сухим і теплим – сприятливим для існування мікробів.
Холодова алергія трапляється
На жаль, це можлива реакція на холод. Алергія на холод (або підвищена чутливість до холоду) проявляється як діатез або дерматит – у дітей найчастіше на обличчі з’являються червоні плями. Часто реакція на холод може бути й тимчасовою – симптомом іншого захворювання. У будь-якому разі проявляється вона досить швидко й водночас індивідуально: у когось при -3 °С, а в когось при -20 °С. Звертайте увагу на шкіру дитини в холодну пору року. І звертайтесь до лікаря, щоб визначитись із точним діагнозом.
Переохолодження – не так страшно
Незважаючи на активний рух, дитина все одно може швидко переохолодитися – у малюків теплообмін не дотягує до «дорослого» рівня. Якщо у дитини бліді руки, холодне обличчя, промокли ноги, одразу йдіть у тепло. Теплий душ і чай мають допомогти, а голову потрібно тримати у теплі. Але не розтирайте замерзлі кінцівки і не грійте гарячою водою. Також не підходить «бабусин» метод із розтирання замерзлих кінцівок і щічок снігом – це лише спосіб більше замерзнути і подряпати шкіру. Як правило, в українських дітей, які гуляли з батьками, не фіксують важких випадків переохолодження, надмірне «утеплення» трапляється набагато частіше.
Гуляти, коли хворієш
Безумовно, дитина, яка хворіє, позбавлена всіх розваг, які доступні її здоровим одноліткам. Та й батькам доводиться відкласти свої справи і займатися чадом, яке температурить і сопливить. Щоб дитина якнайшвидше одужала і повернулася до звичного життя, потрібно з самого початку все робити правильно і вчасно.
А починати потрібно зі звернення за медичною допомогою з появою перших симптомів нездужання у дитини. Якщо лікар встановить діагноз ГРВІ, він може порекомендувати прийом прямого противірусного препарату, наприклад сироп Флавовір, що містить діючу речовину – протефлазід. Його дія спрямована на блокування утворення та розповсюдження у організмі вірусного потомства, що на ранніх стадіях полегшить перебіг захворювання, скоротить його тривалість і знизить ймовірність розвитку ускладнень.
Інфекційні хвороби – це важке випробування і для мами, і для дитини. Звісно, всі знають, що з високою температурою гуляти надворі не можна. Звертайте увагу на самопочуття дитини. На початку хвороби діти часто відчувають сильну слабкість. А ось коли минає 7-10 днів, почуваються краще, але батьки усе ще «про всяк випадок» не виводять на прогулянку. Пам’ятайте, дитині набагато важче сидіти вдома кілька тижнів без руху. Тому виходьте з дому хоча б на 30 хвилин у день.