Незважаючи на численні рекомендації про «різноманітності і збалансованості», батьки усього світу продовжують щодня переживати про корисність того, що діти їдять у школі. Так яким має бути ідеальний шкільний обід?
Шкільний або домашній ланчбокс?
Щороку на початку вересня батьки роблять вибір: давати дитині гроші на їжу, оплачувати шкільний обід або збирати ланчбокс будинку. І це буде вибір від гіршого до кращого. Бути може, деякі діти і можуть усвідомлено вибрати салат з капусти замість шоколадного батончика, але це дійсно унікальні випадки свідомої поведінки.
Є й наочні приклади організації шкільного харчування в різних країнах. У США більшість старшокласників самостійно вибирає їжу в їдальні, організованої за принципом «шведського столу». При цьому за інформацією Центрів по контролю і профілактиці захворювань (CDC) 17 відсотків дітей у віці 2-19 років в США страждають на ожиріння. У Японії, де досі у багатьох сім’ях є традиція збирати учням бенто – збалансований обід в одному ланчбоксі, зберігається один з найнижчих в світі відсотків людей із зайвою вагою. Готувати шкільний обід щодня непросто, але все-таки це кращий варіант для дитини, особливо якщо їй необхідне дієтичне харчування. На жаль, у більшості шкіл основу раціону можуть складати сосиски і макарони, а подібні продукти повинні з’являтися у харчуванні школяра як можна рідше.
Час і калорії
Ідеальна схема харчування включає в себе три основних прийому їжі (сніданок, обід і вечеря) і два додаткових «перекуси» – наприклад, другий сніданок і полуденок. Отже, що діти в школі харчуються один-два рази – перекушують в 10.30-11.00, а старшокласники ще й обідають в 13.00-14.00. При цьому перекуси можуть бути досить вагомими.
Діти шкільного віку повинні споживати від 2300 до 3000 ккал в день в залежності від свого віку і ваги. Тобто, у старшокласника на школу доводиться десь третина його денної норми. Тому запропонувати дитині бутерброд і яблуко – недостатньо. Ідеальний варіант – зібрати ланчбокс зразок бенто, де до 60% – це будуть вуглеводи (овочі, фрукти, хліб або каша), на 25% – білок (м’ясо, риба, яйце) і 15% – це жири, які в принципі діти отримують разом з іншою їжею (бутерброд з маслом).
Читайте також: Школа в нових реаліях: основи інфекційної безпеки для дітей
Якщо дитина їстиме рідше або відмовиться від другого сніданку, це в подальшому може позначитися на травній системі – призведе до гастриту, коліту та інших проблем. Хоча в шкільному віці такі проблеми непомітні, харчування має бути досить дрібним і 5-6 годинну перерви між прийомами їжи для дітей небажані. Із школярів, які соромилися їсти в школі, найчастіше виростають дорослі, які їдять два рази на день і постійно лікують шлунок.
Враховуйте думку дитини
Проблем в ідеальній схемі шкільного харчування відразу кілька. Майже всі діти вживають овочів менше, ніж необхідно. При цьому шкільний ланчбокс повинен зберігати продукти свіжими протягом 5-6 годин, а значить, покласти туди овочевий або фруктовий салат не вийде. Однак дітям обов’язково потрібно дати сезонні фрукти (бажано з щільною шкіркою) і порізані овочі хоча б в невеликій кількості. Є шанс, що неулюблені вдома у фрукти і овочі у школі будуть з’їдені з більшою охотою.
Більшість батьків впевнені, що улюблені дітьми вафлі, шоколадки та печиво в невеликій кількості не завадять. Але потрібно пам’ятати, що майже вся готова продукція – від цукерок до ковбас – містить барвники, консерванти і трансжири. Тому ідеальним десертом може бути тільки домашня шарлотка або якісний шоколад. Крім того, разом з готовою продукцією діти споживають величезну кількість рафінованого цукру. Той же готовий сік може містити до 30% цукрового сиропу. Думка, що дітям цукор потрібен «для роботи мозку», теж неправильна.
Сьогодні люди споживають в рази більше цукру, ніж всі попередні покоління, але супермозок від цього у нас не росте. Навпаки, якщо дитина їсть багато солодкого, це призводить до надмірного збудження нервової системи, а значить, поганій концентрації на уроках.
Читайте також: Як вчасно розпізнати грип від ГРВІ: батькам на замітку
Однак не потрібно робити шкільний ланчбокс територією виключно корисної їжі. Якщо не давати дитині в школу нічого з того, що вона любить, є ймовірність побачити весь вміст ланчбоксу принесеним додому після школи. Можна запропонувати в якості другого сніданку улюблені фрукти – банани або яблука, а також сухофрукти і горіхи і навіть солодкий йогурт, який в інший час не можна. Це ситна, корисна і смачна їжа здатна замінити цукерки і печиво. А ось від соків краще відмовитися, але завжди давати дитині пляшку зі звичайною водою (що особливо важливо в сезон грипу, коли користуватися питними фонтанчиками в школі не варто). На такі компроміси можна організувати корисне і поживне харчування в школі.
Олена Алексєєва