Збір речей у відпустку з дитиною — це завжди трохи більше, ніж просто упакувати валізу. Разом із одягом та капелюшками обов’язково потрібно подбати про аптечку. Чому це так важливо? Тому що дитячий організм дуже чутливий до змін: клімату, води, харчування, підвищення активності чи нового середовища. Незначне нездужання, яке вдома швидко вирішилося б, на відпочинку може стати проблемою, якщо не підготуватися заздалегідь
Щоб аптечка не займала половину багажу та її склад насправді виявився корисним, кожній мамі треба орієнтуватися на кілька ключових факторів. Аби полегшити збори аптечки можна відповісти на декілька питань:
- Напрям подорожі, куди ми їдемо?
- Море — ризик застуди після купання чи перепад температури, сонячних опіків, зневоднення.
- Гори, ліс, село до бабусі — можливі травми, укуси комах, алергічні реакції на рослини.
- Річка, кемпінг — є висока ймовірність шлункових розладів, укусів комах, контакт із збудниками інфекцій.
- Місце перебування?
- Якщо відпочинок передбачено в межах України, варто дізнатися, наскільки близько будуть розташовані аптека, медзаклад або досяжність екстреної медичної допомоги.
- За кордоном – треба врахувати мовний бар’єр та особливості локальної медичної системи: деякі ліки можуть бути недоступними або продаватися лише за рецептом, під іншими назвами. Доречно оформити медичну страховку.
Читайте також: Суперрозповсюдження: не всі інфіковані люди однаково заразні
- Скільки років дитині?
Здебільшого вміст аптечки прямо пропорційний віку дитини. Чим старша дитина — тим менша ймовірність, що знадобляться всі препарати. Також із віком змінюється і їхній перелік: для школярів актуальні ліки від захитування та нудоти, засоби від алергії, для обробки ран, тоді як немовлятам більше потрібні препарати для травлення, жарознижувальні в свічках тощо.
- Чи є певні індивідуальні особливості у дитини?
Це можуть бути:
- алергії,
- хронічні захворювання (наприклад, аденоїди, рецидивуючі ГРВІ),
- схильність до захитування, чутливий шлунок,
- часті застуди, висока температура на фоні зміни умов.
Відповіді на ці питання полегшать мамі завдання. Та є ще один корисний принцип – поділити вміст аптечки на дві групи: першої необхідності, тобто ті, що мають бути обов’язково, та ті, що можна брати за потреби.
Читайте також: Грип В: симптоми, червоні прапорці та лікування
Що має бути обов’язково в аптечці:
- Жарознижувальні та знеболювальні засоби. Препарати на основі ібупрофену або парацетамолу (сиропи або свічки). Знадобляться при температурі, зубному, головному та інших видах болю.
- Противірусний засіб. На відпочинку діти часто підхоплюють застуду чи ГРВІ, перебуваючи в контакті із великою кількістю людей. За порадою лікаря можна взяти дитячий противірусний сироп Флавовір — він підходить як для маленьких дітей, так і для підлітків; завдяки флавоноїдам, природним сполукам, що пригнічують розмноження вірусів в організмі, добре переноситься. Зручне дозування і доведена дія проти вірусів ГРВІ та грипу — ключові переваги в подорожі.
- Термометр. Для мандрів краще і безпечніше обирати електронний. Перед поїздкою треба обов’язково перевірити заряд батареї.
- Крем SPF 50. Сонцезахисний крем це must have будь-якого літнього відпочинку: на морі, в горах, на природі. Креми з високим рівнем SPF захищають ніжну дитячу шкіру від опіків. При виборі варто звертати увагу на водостійкі дитячі креми або спреї, без парабенів, із захистом від усіх видів променів: UVA та UVB.
- Засоби регідратації. Порошки або розчини на основі солей і глюкози призначені для відновлення водно-сольового балансу. Можуть знадобитися при блюванні, діареї, перегріві або втраті апетиту.
- Проти закрепу. Особливо доречно для дітей, які реагують на зміну режиму та продуктів харчування. Тож у таких випадках до аптечки варто додати гліцеринові свічки або м’які проносні засоби, призначені для дітей.
- Антигістамінний засіб. У формі сиропів або крапель. Під час подорожі варто покласти до аптечки, адже часто невідомо, чи є у дитини алергія. Вона може проявитися зовсім неочікувано на нові продукти чи напої, укуси комах, воду, побутову хімію тощо.
- Засоби проти комах. Відпочинок на природі або біля води передбачає небажаний контакт з комахами. Тож запобігти неприємним відчуттям допоможуть спеціальні гелі, спреї або мазі, які мають відлякувати комах. Не треба наносити їх на чутливі ділянки або ніжну шкіру, щоб запобігти подразненням.
Ліки, які можна взяти за потреби:
- Антисептики. Зазвичай універсальний варіант — це мило і тепла вода. Але можна прихопити хлоргексидин, бетадин або антисептичні серветки.
- Пластир – бажано різних розмірів: для подряпин, мозолів після тривалих прогулянок чи пляжних ігор.
- Назальні судинозвужувальні краплі – якщо у дитини часто буває нежить внаслідок алергічної реакції або застуди.
- Льодяники або спрей для горла – допоможуть при подразненні після кондиціонерів або легкого переохолодження.
- Сольовий розчин (ізотонічний) – універсальний засіб для промивання носика при пересиханні слизової, закладеності після купання, очищення або як профілактика застуд.
- Проти захитування – таблетки або сиропи, які можна дати дитині перед дорогою, якщо вона погано переносить пересування певним видом транспорту.
Хороша аптечка — це не тягар у валізі, а впевненість, що мама зможе надати допомогу, коли дитина потребуватиме її. Аптечка має бути зібрана під конкретну дитину, враховуючи її вік, напрямок подорожі, умови проживання та доступ до медичної допомоги. І навіть якщо все пройде чудово і жодна пігулка не знадобиться — мама буде спокійна, що все під контролем.