Коли хворіє дитина, більшість батьків відчувають підвищену тривожність. Навіть звичайна застуда викликає занепокоєння та не дає сидіти, склавши руки. Здається, що велика кількість маніпуляцій з хворим малюком дозволить значно прискорити процес одужання, пише moniheal.
Тож дехто вдається до зайвих лікувальних методів, вважаючи, що рекомендацій лікаря недостатньо. У хід йдуть бабусині рецепти, спогади про лікування з власного дитинства, поради сусідок. Та чи варто проводити усі ці «обряди», лише знесилюючи себе та малюка?
Ми зібрали 10 популярних народних методів лікування ГРВІ у дитини, які заперечує офіційна медицина, адже вони не дієві або навіть небезпечні.
- Часник і цибуля замінять краплі для носа і противірусні препарати
Для профілактики та «противірусної терапії» досі використовують часник і цибулю. Дітям чіпляють на шию намисто з часнику, розкладають зубчики у дитячій кімнаті, закапують ніс дитині часниковою та цибулевою водою. Іноді у такий відвар додають трохи олії, щоб розчин не був надто агресивним, але це не рятує ситуацію. Найвідчайдушніші дорослі змушують дитину запихати по пів зубчика часнику в ніздрі.
По-перше, малій дитині в жодному разі не варто пхати часник у носа. Зубчики можуть з легкістю потрапити у дихальні шляхи малюка, дитина може просто задихнутися. По-друге, часник і цибуля пошкоджують слизову оболонку носа і викликають ще більший набряк. Відвар з цибулі або часнику, потрапляючи у стравохід, може попекти його та викликати запалення шлунку.
- Попарити ніжки у гарячій воді – це «святе»
«Тортури» окропом не відходять у минуле. З них часто починається «лікування» застуди. У миску наливають гарячу воду, в яку дитина має занурити ніжки. Іноді у воду для більшого ефекту додають гірчицю, ефірні масла, трави, час від часу підливаючи кип’яток. «Хорошим показником» вважається почервоніння кінцівок малюка. Після процедури ноги розтирають рушником і одягають найтепліші, які є у шафі, шкарпетки.
Дійсно, після перемерзання можна попарити ніжки, але не крутим окропом. Краще, якщо дитина потримає їх у теплій воді. Інакше малюку можна просто попекти кінцівки. Не можна парити ноги при підвищеній температурі тіла, адже це спровокує ще більше її зростання.
Читати ще: Що робити, якщо дитина часто хворіє ГРВІ?
- Багато чаю з медом «виведе» вірус із організму
Класичний напій при грипі та застуді – чай з додаванням меду. Справді, лікарі рекомендують вживати при ГРВІ велику кількість рідини. До того ж, мед має багато корисних властивостей – він зміцнює імунітет і містить важливі вітаміни та мікроелементи.
Проте лікарі не радять вводити мед у раціон дитини до одного року. Оптимальним віком для цього вважається три роки. Варто зауважити, що мед може бути сильним алергеном, тож навіть у такому віці рекомендують давати дитині не більше однієї чайної ложки на добу. Крім того, велика кількість меду може порушити роботу травного тракту малюка. Отже, багато чаю з медом мала дитина не потребує. І пам’ятайте, що в дуже гарячій воді мед втрачає свої корисні властивості.
- Оцет і спирт врятують від гарячки
Для того, щоб знизити високу температуру, часто використовують оцет, розведений з водою. Іноді у цей розчин додають ще спирт або горілку. Такою сумішшю розтирають малюка, прикладають змочений у ній рушник до лоба.
Лікарі категорично не радять проводити таку процедуру, особливо дітям. Дитяча шкіра досить тонка. Оцет і спирт можуть легко потрапити через пори у кровотік і призвести до інтоксикації. При вдиханні парів алкоголю у дитини може статися спазм гортані.
- Якщо температура не збивається, потрібно занурити малюка у холодну ванну
Коли температура сягає занадто високих позначок, батьки можуть вдатися до маніпуляцій з холодною, а деколи й з крижаною, водою. У ванну з холодною водою занурюють навіть немовлят.
Цього робити категорично не можна. Різке охолодження може викликати спазм судин шкіри. Здаватиметься, що температура знизилась, а насправді малюк буде «горіти» зсередини.
- Гірчиця вилікує кашель і «вижене» вірус
Гірчицю засипають у дитячі шкарпетки, гірчичники прикладають до грудей, спини і стоп. Вважається, що гірчиця добре прогріває, зменшує біль та запалення.
Реальних доказів того, що гірчиця лікує, немає. Натомість вона може викликати опіки та алергічну реакцію. Цей народний метод у жодному разі не слід використовувати при підвищеній температурі.
- Подихати над картоплею – замість інгаляції
Свіжозварену гарячу картоплю трохи товчуть, голову дитини нахиляють над каструлею з майбутньою їжею для всієї родини, накриваючи рушником, і змушують дихати її випарами. Вважається, що це допомагає розрідити і вивести мокротиння, полегшити відкашлювання.
Насправді, дихання над гарячою картоплею може посилити набряк та запалення слизової та спровокувати поширення інфекції дихальними шляхами. Окрім того, це може призвести до опіку тонкої дитячої шкіри.
- Сік чорної редьки вилікує кашель
Чорну редьку вважають дієвим стимулятором імунної системи і засобом від кашлю. Для лікування останнього використовують сироп чорної редьки з медом, виготовлений в домашніх умовах. З коренеплоду виймають серцевину, в отриманий отвір заливають мед і дають настоятися близько 10 годин. Сік, який витікає з редьки за цей час, використовують для лікування сухого гавкаючого кашлю.
Медики не знаходять наукових доказів користі чорної редьки з медом у лікуванні кашлю. До того ж, такі «ліки» можуть бути небезпечними для дітей до 2 років, адже здатні подразнювати ніжні оболонки органів травлення у дитини (редька має доволі гострий смак).
- Полоскати хворе горло сіллю, йодом і содою
Харчову соду та морську сіль використовують як антисептики для полоскання горла. Для цього пів чайної ложки соди або солі розчиняють у склянці теплої води, у розчин іноді також додають кілька крапель йоду.
Експерти стверджують, що таке лікування може бути досить агресивним для дитини. Сіль і сода роз’їдатимуть і без того запалені тканини. А йод взагалі не рекомендують вживати внутрішньо, адже він може спровокувати проблеми зі щитоподібною залозою.
- Намастити груди жиром – ще один спосіб позбавитися кашлю
Здавна борсучий або ведмежий жир використовували для лікування застуди. Його тонким шаром намащують на груди, щоб жир «відігрівав» органи дихання. Жир цих тварин також додають до гарячого молока або чаю.
Лікарі стверджують, що лікування жиром не має жодного відношення до доказової медицини.
Що ж робити, якщо дитина захворіла ГРВІ
Краще прислухатися до порад лікаря і не займатися самолікуванням. При ГРВІ високу температуру допоможуть збити жарознижувальні, швидше впоратись з вірусом і запобігти ускладненням – противірусні препарати та рясне пиття, для боротьби з нежиттю варто використовувати аптечні сольові розчини, полегшать біль у горлі спеціальні спреї та льодяники.
При перших проявах вірусної інфекції у малюка лікарі можуть порадити використовувати сироп ФЛАВОВІР, який має пряму противірусну дію. Це натуральний засіб на основі природних флавоноїдів, який можна застосувувати для дітей з народження. Він дієвий навіть проти грипу, та під час досліджень продемонстрував противірусну активність стосовно SARS-CoV-2.
За перших ознак респіраторної інфекціїї обов’язково звертайтесь до лікаря. Довіряйте доказовій медицині та прислухайтесь до порад професіоналів. Нехай ваш малюк буде здоровим, а ваші нерви – міцними.