У літні місяці обов’язково треба відвідувати пляжі і всіляко «контактувати» з сонцем. Вплив сонячних променів у невеликих дозах дуже корисний для дитячого організму. Після сонячних ванн підвищується імунітет, виробляється вітамін D, що впливає на кісткову тканину і зубну емаль. Під впливом сонця гинуть патогенні бактерії і віруси, поліпшується тканинне дихання, синтезується білок, ферменти і гормони.
Але при цьому шкіра дитини тонша, ніж у дорослого, тому потовиділення може бути інтенсивнішим, а ось проникнення сонячних променів, навпаки, більш глибоким. У дітей також менше синтезується захисний пігмент меланін. Тому без спеціальних засобів і правил поведінки на пляжі для малюків не обійтися.
Читайте також: Вакцинація дітей. Чи варто робити щеплення
За даними ВООЗ, зменшення озонового шару є реальною екологічною загрозою, до якої малюки найбільш сприйнятливі. Так як їх життєві функції (наприклад, імунна система), в порівнянні з дорослими, ще недостатньо розвинені, тривале перебування на сонці може завдати шкоди нормальному розвитку дитини. Особливо це стосується немовлят та новонароджених.
Уникати сонця
Діти проводять на вулиці влітку значно більше часу, ніж дорослі. Тому засмага у них так чи інакше буде з’являтися, навіть якщо не відвідувати пляж. При цьому і для дорослих, і для дітей існує «безпечний» час перебування під сонцем – це ранок – до 11 години і час після 17:00. У перший день перебування на сонці має обмежитися 10 хвилинами, в другій – 15 хвилинами і так далі.На прогулянку треба одягати головний убір і сонцезахисні окуляри з УФ-фільтром (інакше при затемненні зіниця розширюється і на сітківку потрапляє більше променів, ніж без окулярів). У спекотній кліматичній зоні навіть такого незначного часу перебування на сонці, як кілька годин вранці та ввечері, для дитини цілком достатньо.
Використовувати фотозахисні засоби
На відкриті ділянки шкіри дитини необхідно наносити фотозахисні засоби з SPF не нижче 30. При цьому треба враховувати вік малюка. Для дітей до шести місяців будь-які сонцезахисні засоби не рекомендовані, оскільки вони можуть проникати в кровотік. Тому таким малюкам показані сонячні ванни тільки по кілька хвилин вранці і ввечері. Варто відзначити, що між високими рівнями захисту, наприклад SPF 30 і 50, немає великої різниці. Ці засоби захищають від UVA-променів, які доходять до поверхні землі цілий рік і складають 95% всього ультрафіолету. Також вони на 97-98% захищають від UVB-променів, через які люди обгорають. Засоби з SPF 50 можна використовувати з шести до 12 місяців або для дуже світлошкірих дітей.
У пріоритеті – натуральність
Сонцезахисні засоби легко можуть потрапити на слизову дитини, оскільки малюк швидше за все буде тягнути руки в рот і терти ними очі. Тому бажано, щоб засоби не містили ароматизаторів і містили якомога менше консервантів. У складі можуть бути натуральні рослинні олії, які створюють на поверхні шкіри плівку.. Але варто уникати засобів з ефірними маслами, оскільки вони підвищують чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання.
Як наносити сонцезахисні засоби?
Наносити засіб на шкіру дитини слід не на самому пляжі, а за 30 хвилин до того, як вона виявиться під сонячними променями. Якщо дитина буде купатися, засіб, звичайно, має бути водостійким. Але в будь-якому випадку через дві години його варто нанести повторно. Кількість розраховують так: одна чайна ложка на одну кінцівку. Однак варто врахувати, що для дітей до року ця кількість повинна бути менше. Тому для зручності можна скористатися спреєм. Після повернення в приміщення сонцезахисні засоби обов’язково треба змити, щоб мінімізувати його контакт зі шкірою дитини, після чого нанести зволожуючий крем.
Коли потрібен захист?
Щоб визначити, коли дитині можна перебувати під прямими сонячними променями, варто дізнатися поточний УФ-індекс (UV index), який можна знайти в одному з додатків «Погода». Для дітей до року не рекомендується перебувати під прямими сонячними променями при індексі вище трьох. Однак малюки можуть перебувати на пляжі у затінку або одязі зі щільним плетінням ниток або спеціальному сонцезахисному.
Читайте також: Сезон літніх захворювань: вірусні діареї у дітей
Дітей старшого віку слід «привчати» до сонця поступово, починаючи з 10-15 хвилин з обов’язковим нанесенням сонцезахисних засобів. Безумовно, інтенсивність сонячних променів залежить від багатьох факторів: висоти над рівнем моря (особливо вона висока в горах), відображення від води, піску і снігу. Тому засоби з SPF-захистом для дітей використовують не тільки влітку. Тоді на шкірі з’явиться легка засмага, імунітет дитини стане міцнішим, а такі сонячні ванни не зашкодять.
І важливе: сонце може стати причиною зневоднення. У вільному доступі в дитини повинна бути чиста питна вода або морс, який втамує спрагу. Так як під впливом сонця посилюється потовиділення і дитині слід пити більше.
Олена Алексєєва