Коли хворіє немовля або мала дитина, батьки роблять все, щоб полегшити її стан. І тут виникають труднощі: не всі ефективні ліки дозволені дітям, до того ж малюкам іноді складно проковтнути гірку пігулку чи капсулу. Правильне лікування – запорука швидкого одужання та безпеки дитини
Те, що лікарський препарат продається в аптеці, зовсім не означає, що він дієвий. Є багато ліків, ефективність яких для дітей та немовлят не доведена. Замість покращення стану, можна отримати інші реакції:
- побічні ефекти,
- алергію,
- недієвість,
- ускладнення,
- зайві фінансові витрати.
Деяким батькам складно змиритися з тим, що інколи курячий бульйон або рясне пиття ефективніше спрацюють, ніж ліки.
Поширена причина заборони певних ліків для дітей криється у дозуванні та неготовності дитячих організмів сприймати нові речовини.
Читайте також: Грип В: симптоми, червоні прапорці та лікування
Небезпечні ліки для дітей:
- Аспірин. Не рекомендований аж до 15 років через те, що може спричинити синдром Рея – серйозний стан, який викликає набряк мозку та печінки. Найчастіше вражає дітей, які одужують після грипу або вітрянки.
- Анальгін. Не варто давати малюкам через те, що він знижує опірність організму інфекціям та підвищує ймовірність розвитку ускладнень. А у поєднанні з димедролом і но-шпою заборонений дітям і не є безпечним засобом зниження високої температури.
- Но-шпа може викликати зниження тиску до критичного рівня, порушити серцевий ритм, пригнічувати дихання.
- Краще застосувати дитячі ліки на основі парацетамолу та ібупрофену. Вони мають більш прийнятні форми випуску в суспензіях, сиропах або свічках.
- Сиропи від кашлю. Заборонені до 6 років. Дають тільки за призначенням лікаря, бо можуть викликати ускладнення. Адже на призначення того чи іншого препарату впливає не мокрий або сухий кашель, а діагноз та результат, якого треба досягти (розрідити слиз, очистити бронхи, стимулювати кашель тощо).
- Краще замінити рясним теплим питтям. Немовлятам практикують часте прикладання до грудей. Дітям шкільного віку можна давати льодяники.
Читайте також:Квадродемія: людство атакує рекордна кількість різних вірусів. Як обрати противірусний засіб?
- Комплексні препарати проти симптомів застуди, ГРВІ або грипу. Дозування таких ліків однозначно призначено тільки для дорослих. Їхня дія націлена на полегшення симптомів, а не на причину респіраторної інфекції – вірус. Вони містять небезпечне комбо заборонених для дітей речовин.
- Краще, за порадою лікаря, обрати дитячий противірусний засіб на основі діючої речовини протефлазід – сироп Флавовір. Засіб у формі сиропу дозволений дітям від народження, має високу біодоступність (порівняно з таблетками), безпечний для дитячого організму (не викликає рефрактерності) та має широкий спектр дії (ефективно бореться з різними групами вірусів, зокрема грипу та SARS-CoV-2).
- Креми і гелі для прорізування перших зубів. Вони не заспокоять припухлі ясна і не позбавлять болю. Їхні активні інгредієнти (бензокаїн, лідокаїн) можуть стати причиною важких побічних ефектів, особливо у дітей віком до 2 років.
- Краще замінити на холодні компреси: заморозити іграшку або предмет, який дитина зможе безпечно взяти до рота і посмоктати. Або використовувати спеціальні кільця для прорізування зубів, уникаючи тонких та з рідиною всередині.
Читайте також:Рефрактерність: коли віруси ігнорують лікування
- Препарат від діареї (лоперамід). Поширений протидіарейний засіб, який дітям до трьох років завдає більше шкоди, ніж користі. Навіть у малих дозах може спровокувати побічні ефекти, які призведуть до більшого зневоднення, і затримати інфекцію в організмі.
- Краще дотримуватися водного балансу, поїти та корегувати раціон малюка.
Дитячі ліки за вмістом, смаком і формою випуску максимально адаптовані для дітей. Зважаючи на вік, немовляті можна обрати свічку, а дитина дошкільного віку спокійно вип’є сироп. У складі дитячих ліків менше додаткових речовин. Проте у будь-якому разі перед тим, як давати дитині той чи інший препарат, варто уважно прочитати інструкцію або проконсультуватися зі своїм педіатром.