Дитяча – це простір, де малюк проводить багато часу: грається, спить, їсть, робить уроки, займається творчістю, відпочиває. Враховуючи наші довгі темні зимові вечори та регулярні вимкнення електроенергії, освітлення у дитячій кімнаті є одним із важливих критеріїв здоров’я.
Якщо дитина довго перебуває в кімнаті з поганим освітленням, то їй доводиться більше напружувати очі, вдивлятися в предмети і нижче нахилятися. Це може викликати втому очей, сухість або зниження зору. Щоб уникнути цього, світла в дитячій кімнаті має бути достатньо як природного, так і штучного. Воно має відповідати віку та потребам дитини, бути комфортним і безпечним для очей.
Читайте також: Рефрактерність: коли віруси ігнорують лікування
Освітлення кімнати для немовлят і малюків до 2 років
У перші роки життя очі дитини дуже чутливі до яскравого світла. Для цього віку найкраще підходить тепле і розсіяне освітлення, яке створює затишну атмосферу і не подразнює зір малюка.
Рекомендації:
- Використовуйте нічники або лампи з м’яким світлом.
- Обирайте настільні лампи, бра чи стельові світильники з регулюванням рівня освітленості.
- Уникайте яскравих ламп, які можуть пригнічувати вироблення мелатоніну — гормону, що відповідає за якісний сон.
- Відмовтеся від довгих шнурів і незакріплених світильників для безпеки малюка. Замість цього використовуйте LED-лампи на акумуляторах.
Приємним для очей буде декоративне освітлення – гірлянди, проєктори на стелю, світильники, які не миготять і дають розсіяне світло. Основне освітлення на стелі має бути більш яскраве, ніж раніше, адже діти полюбляють гратися посеред кімнати або на підлозі.
Освітлення для дошкільнят
У віці 3–6 років дитина проводить більше часу у своїй кімнаті, граючись і розвиваючись. Для цієї вікової групи важливо мати різні типи освітлення.
Рекомендації:
- Основне світло має бути достатньо яскравим, щоб освітлювати кімнату для активних ігор.
- Обов’язково додайте нічник біля ліжка, щоб допомогти дитині подолати страх темряви та створити комфорт для вечірнього читання.
- Декоративне освітлення, наприклад, гірлянди або проєктори, додуть кімнаті затишку.
Освітлення для школярів
Шкільний період — це час, коли дитина проводить багато часу за навчанням, а також більше користується гаджетами. У цей період освітлення повинно бути не лише комфортним, а й максимально функціональним.
Рекомендації:
- Робоча зона. Стіл має бути добре освітлений лампою з регульованим напрямком світла. Для зниження навантаження на очі бажано виконувати уроки при денному світлі.
- Зона відпочинку. Додайте затишне освітлення для вечірнього читання чи ігор.
- Техніка. Налаштуйте екрани гаджетів так, щоб вони не були занадто яскравими або темними, адже це може перенапружувати очі.
- Уникайте миготливих або занадто яскравих ламп, які можуть викликати втому очей.
Поради з освітлення кімнат
- Обирайте теплий спектр світла (2700–3000 К) для більшості світильників, щоб забезпечити затишну атмосферу.
- Використовуйте лампи з регульованою яскравістю, щоб адаптувати освітлення до різних потреб.
- Баланс штучного і природного світла. Це досягається врахуванням розміру вікон, розташуванням дитячої кімнати на схід, захід та південний напрями, відповідною кількістю джерел штучного світла.
- Чим менша площа кімнати, тим менш яскравим має бути світло.
- Не варто вішати габаритні світильники чи люстри, за які може чіплятися дитина.
- Регулятори світла (пульти) дають змогу швидко створювати потрібне світло для ігор, сну, нічного годування тощо.
- Бажано мати три джерела світла: нічник, настільна лампа, стельова лампа.
- Портативні або світлодіодні джерела дозволяють налаштувати світло в кімнаті під поточні потреби та бути незалежними від відключень електроенергії.
- Світильники і лампи не повинні миготіти або змінювати кольори.
- Ліхтарики малечі не давати або користуватися ними за потреби і на короткий час.
- Лампа на столі має стояти з врахуванням потреб дитини: правша чи шульга. А сам робочий стіл має стояти біля вікна так, щоб світло падало збоку, а не ззаду чи спереду – тоді не буде сліпити очі та не з’являтимуться відблиски на екрані гаджетів.
Освітлення дитячої кімнати — це не лише питання естетики, але й важливий фактор, який впливає на здоров’я, розвиток та комфорт вашої дитини.