Як часто ми не замислюючись про наслідки самостійно даємо дитині препарат. З одного боку зрозуміло бажання батьків поліпшити самопочуття дитини і не бачити, як їй погано. Але з іншого, прийнятий без консультації з фахівцем і не ознайомившись попередньо з інструкцією, можна замість полегшення стану дитини отримати прямо протилежний ефект.
Про що необхідно пам’ятати, перш ніж давати дитині будь-який препарат – обговоримо в цій статті.
Найбільш частим приводом до прагнення батьків полікувати дитину є застуда і супроводжуючі її симптоми, адже саме на ГРВІ діти хворіють частіше за все. З усіх надокучливих проявів біль є найбільш травмівним для дитини та її батьків симптомом. Тому в хід ідуть знеболюючі препарати.
Читайте також: КОРОНАВІРУС ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ ТА ПОЛОГІВ: 7 ПИТАНЬ І ВІДПОВІДЕЙ
Одним з важких наслідків такого не завжди потрібного призначення до недавніх пір був синдром Рея. Він виникав при використанні препаратів, які містять ацетилсаліцилову кислоту (АСК) у дітей до 16 – 18 років при лікуванні вірусних захворювань, таких як грип або вітряна віспа. І хоч зараз у всіх інструкціях до таких ліків є вказівка про цей побічний ефект, а деякі заборонені для застосування у дитячому віці, не буде зайвим ще раз нагадати про те, до чого може призводити самостійне застосування ліків і як це може відображатися на стані здоров’я дитини.
Що таке синдром Рея і як він пов’язаний з аспірном
Виникнення синдрому Рея пов’язують з ураженням всього дитячого організму, при цьому найбільше страждають печінка і головний мозок. Як правило, йому передує вірусна інфекція, найчастіше застуда, грип та вітряна віспа. Хоча причини його розвитку до кінця не встановлені, його виникнення безпосередньо пов’язано з прийомом АСК-вмісних препаратів при вірусних захворюваннях. Якщо цей сидром своєчасно не виявити і не лікувати, це може привести до незворотного пошкодження мозку або смерті.
Чому цей синдром виникає у дітей
На даний час існує декілька теорій, що пояснюють його розвиток. Згідно з однією з них, причина його появи криється в обмінних порушеннях в печінці, яка в нашому організмі є фабрикою з переробки та знешкодження всіх токсичних сполук, які надходять із зовні або утворюються в процесі життєдіяльності. Саме на печінку лягає навантаження по переробці всіх ліків, які ми приймаємо для лікування захворювань. У деяких випадках вона розділяє це завдання з нирками.
Читайте також: Що не можна робити під час грипу і ГРВІ у дитини
Тому будь-які порушення обміну речовин в нашому організмі, а в дитячому вони виникають частіше, тому що організм тільки формується і не всі системи ще працюють як слід, можуть негативно позначатися на здатності печінки справлятися зі своїми завданнями.
Вважається, що при синдромі Рея пошкоджуються певні структури всередині клітин, які називаються мітохондріями, що відповідають за постачання енергією людського організму. Енергія необхідна печінці для переробки ліків. В умовах «енергетичної кризи» ліки і токсичні продукти не утилізуються і накопичуються до небезпечних концентрацій, що пошкоджує найбільш уразливий орган – головний мозок і викликає його набряк.
Симптоми ймовірного розвитоку синдрому Рея
Неодмінною умовою для появи цього синдрому є наявність вірусного захворювання і характерних для нього проявів. Після того, як дитина йде на поправку на тлі видимого поліпшення самопочуття у неї раптово з’являється багаторазове блювання, яке може тривати від декількох годин до доби, та значно виснажує дитини. До нього приєднуються млявість, сонливість, які змінюються збудженням, можуть з’являтися марення і галюцинації. У важких випадках дитина стає загальмованою, перестає спілкуватися з батьками і відповідати на їхні запитання. Якщо захворювання прогресує, у дитини можуть виникнути судоми або вона впаде в глибоку кому. Це стан пов’язаний з ураженням головного мозку.
Як не допустити виникнення синдрому Рея?
Оскільки розвиток синдрому Рея пов’язаний з прийомом АСК-вмісних препаратів, необхідно максимально обмежити самостійне застосування ліків і використовувати їх тільки після консультації лікаря. Особливо це стосується засобів для симптоматичного лікування, таких як знеболюючі та жарознижувальні ліки, до складу яких може входити АСК або її похідні сполуки.
Намагаючись полегшити самопочуття своєї дитини, важливо пам’ятати, що ці препарати ніяк не впливають на причину розвитку захворювання, а при застуді це віруси, тому що зменшений на кілька годин симптом через деякий час повернеться з більшою інтенсивністю.
Щоб дійсно допомогти своїй дитині скоріше видужати і полегшити її страждання в період хвороби, потрібно звернутися до лікаря. Педіатр може назначити противірусні препарати прямої дії на вірус. Вплив на вірус дозволить усунути як сам збудник, так і наслідки його негативного впливу на дитячий організм. І не варто затягувати як зі зверненням до лікаря, так і з початком лікування – чим раніше з моменту появи перших ознак захворювання буде розпочато прийом прямих противірусних препаратів, тим менш виражені будуть прояви застуди, а значить не буде необхідності в застосуванні препаратів, щоб, наприклад, зняти головний біль або знизити підвищену температуру тіла.
Читайте також: НОРОВІРУС У ДИТИНИ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА КИШКОВА ІНФЕКЦІЯ?
Розумний підхід до самопочуття дитини під час захворювання необхідний не тільки для того, щоб застуда минула швидко і без ускладнень. Не менш важливо в цей період не погіршити її стан і замість ГРВІ отримати вже інше, пов’язане з препаратами, захворювання. Як правило, воно набагато важче, а його наслідки можуть бути незворотними. Потрібно пам’ятати, що не буває ліків без побічних ефектів, а якщо їх немає, то це і не лікарський засіб зовсім. Тому не варто займатися самодіагностикою і самолікуванням власних дітей і привчати їх до цього. Краще довірити вибір в призначенні препаратів лікарю, і тоді ГРВІ у дитини пройде без наслідків.