У літню спеку і осінню прохолоду, коли температура повітря на вулиці непередбачувана, комфорт вдома дуже бажаний. Порятунком для багатьох є кондиціонер, адже з його допомогою можна перетворити помешкання на рятівний оазис від примхливих температур

Однак чи такий вже безпечний кондиціонер? Про що варто пам’ятати, коли ви у такий спосіб вирішили шукати омріяне спасіння. З’ясуймо разом.

Кондиціонери використовуються для регулювання температури повітря в приміщеннях. І саме тут криється перша небезпека, особливо для маленьких дітей – переохолодження. Незріла система терморегуляції дитячого організму не здатна адекватно і швидко реагувати на значні перепади температури в приміщенні порівняно з вуличними рекордами. Як наслідок, виникають застудні захворювання, запальні процеси дихальних шляхів аж до розвитку пневмонії.

Чому так відбувається

Більшість кондиціонерів працюють з недотриманням основних вимог експлуатації. Це призводить до накопичення в них пилу, а разом із вологістю, особливо в нижній частині обладнання для охолодження, створюється сприятливе середовище для росту грибків та бактерій. Тому рівень бактеріального і грибкового забруднення в кондиціонованих приміщеннях зазвичай набагато вищий, ніж у приміщеннях, в яких немає кондиціонера, або які постійно провітрюються. Ця ситуація часто призводить до розвитку синдрому «хворого дому», що спостерігається тоді, коли мешканці таких будинків проводять у ньому значний час, і у них виникають певні прояви: головний біль, сльозотеча, висип на шкірі та загальна слабкість.

Мешканці кондиционерів

Усім відомий збудник легіонела, що викликає запалення легень (легіонельозна пневмонія). У природному середовищі легіонели виживають у ґрунті та воді, тому рідко викликають інфекційні захворювання. У помешканнях вони можуть розмножуватися у всіх видах водних систем, у тому числі кондиціонерах. А враховуючи те, що кондиціонери не очищують повітря, а лише охолоджують/нагрівають та «розганяють» його по кімнаті, то збудник може багаторазово циркулювати в закритому просторі, доки не потрапить у сприйнятливий дитячий організм. Оскільки кондиціонери частіше вмикаються влітку, то зрозуміло, що вказана пневмонія частіше виникає саме в цю пору року. Особливістю захворювання є те, що воно не викликає типових для запалення легень проявів, тому хвора людина вчасно до лікаря не звертається, що підвищує частоту розвитку ускладнень та несприятливих наслідків.

Окрім легіонели, «мешканцями» кондиціонерів є стрептококи та плісняві грибки, зокрема аспергіли. Вони викликають алергічний бронхолегеневий аспергільоз і синусит, здатні виробляти канцерогени. Аспергільоз найчастіше виникає у дітей та осіб із скомпрометованою імунною системою після вдихання грибкових спор або їх токсинів. Захворювання супроводжується такими проявами, як болі в суглобах та м’язах аж до розвитку судом, ураження очей, алергічні реакції. Тривалий вплив токсинів грибка  легіонери призводить до формування вторинного імунодефіциту. Виникає зачароване коло, оскільки зниження опірності організму є сприятливим тлом для активації умовно-патогенної мікрофлори людського організму і формування хронічних захворювань.

Спороутворюючі бацили є також частими жителями кондиціонерів. Їх спори розносяться з часточками пилу по всьому приміщенні та потрапляють у дихальні шляхи, що провокує розвиток хронічних захворювань дихальних шляхів, які тяжко піддаються традиційному лікуванню.

Отже, пил і краплі рідини, що накопичуються в кондиціонері, є сприятливим середовищем для розмноження збудників багатьох захворювань. Тому якщо ніяк не можна обійтися без приладу, варто дослухатися до кількох порад:

  • Регулярно чистіть частини кондиціонера, які швидко забруднюються (наприклад, фільтр, теплообмінник), і замінюйте їх за потреби.
  • Утворений конденсат не повинен накопичуватись у системі кондиціонування повітря, щоб не створювати умови для поширення збудників.
  • Після тривалого «простою», перш ніж ввімкнути кондиціонер, проведіть попереднє його очищення.
  • Регулярно провітрюйте помешкання, проводьте вологе прибирання, щоб зменшити кількість пилу, що циркулюватиме, а відповідно і кількість збудників
  • Підтримуйте різницю між температурою повітря в приміщенні та на вулиці не більше 5 – 7°С, таким чином ви вбережете себе та свою родину від переохолодження.
  • Не дозволяйте дітям гратися або знаходитися протягом тривалого часу під охолодженими повітряними потоками від кондиціонеру, пам’ятайте, що діти легко та швидко переохолоджуються.