Вірусний ворог у дитсадку: як захистити малюка | Smart Mama 2024

Вірусний ворог у дитсадку: як захистити малюка

Вірусні інфекції – завсідники дитячих колективів. В першу чергу з ними стикаються діти дошкільного віку, які тільки починають знайомство з новим для них світом, в якому знаходяться не тільки їх однолітки, але й інфекційні агенти, які не зустрічалися раніше.

До такого знайомства можна ставитися по-різному – від повного неприйняття до розуміння необхідності перезнайомитися з усіма вірусами якомога раніше, щоб у дитини виробився імунітет, який буде надійно захищати її в майбутньому.

Однак в цьому питанні не все так просто. Пандемія COVID-19, яка не припиняється другий рік поспіль, ставить батьків дошкільнят перед складним вибором. З одного боку, діти цієї вікової групи являються найменш схильними до захворювання коронавірусною інфекцією, а з іншого – випадки захворювання серед них так само реєструються.

Читайте також: Грипом і COVID-19 можна заразитися  одночасно

Зараження, як правило, відбувається або в домашній обстановці від хворого на COVID-19 члена сім’ї, або в дитячому колективі. Крім того, оптимізму не додають постійні  повідомлення про виникнення нових штамів коронавірусу, які з кожним разом стають все більш агресивними. І якщо у дорослих є надія на пом’якшення перебігу захворювання та зменшення ризику важких і життєво небезпечних ускладнень, то у дітей поки така можливість залишається віддаленою перспективою.

Але що робити батькам, якщо їх малюк потребує захисту тут і зараз?

Чи можливо позбутися від вірусних захворювань в дитячих колективах?

Як показав багаторічний досвід, пік захворюваності на вірусні інфекції, які передаються повітряно-крапельним, контактним, фекально-оральним шляхом, припадає саме на молодший дошкільний вік.

Причини криються в несформованому імунітеті, а також таких об’єктивних факторах, як висока скупченість дітей в одній групі, недостатнє провітрювання приміщень та ігрових кімнат, де вони проводять більшу частину часу, особливо в прохолодні дощові дні.

Читайте також: ЯК ВІРУСИ ГРВІ СПРИЧИНЯЮТЬ АЦЕТОНЕМІЧНИЙ СИНДРОМ У ДІТЕЙ

Крім того, діти часто не дотримуються правил особистої гігієни, не миють руки і взаємодіють з іншими дітьми на близькій відстані, за чим повинні стежити дорослі. Всі перераховані фактори призводять до того, що при наявності хоча б однієї людини з вірусною інфекцією, яка не обов’язково повинна мати симптоми захворювання, патогени дуже швидко передаються дітям.

Якщо для певного дитячого колективу звично відвідування дітей з мінімальними проявами вірусного захворювання, до яких відносяться кашель, нежить навіть без підвищення температури тіла, то в зоні ризику з зараження опиняються всі без винятку.

Тому єдиним варіантом порятунку від вірусних інфекцій в дитячих колективах є відсутність в них хворих, при чому це стосується і безсимптомно хворих, що зводить можливість здійснення цього завдання практично до нуля.

Пам’ятка батькам: як можна вберегти дитину від частих ГРВІ

Багато батьків, розуміючи, що віддавши дитину в дитячий садок, їм доведеться зіткнутися з частими респіраторними захворюваннями, вважають за краще домашнє виховання, сподіваючись на те, що таким чином дитина буде убезпечена від вірусного впливу, і до шкільного віку її імунна система буде досить сформована, щоб протистояти агресивним вірусам.

На жаль, ця не зовсім правильна точка зору призводить до того, що дитина, не встигнувши переступити поріг школи, починає часто і довго хворіти, поки її однокласники освоюють шкільну програму і виконують домашні завдання.

Більш того, важливість дошкільної освіти переконливо показала пандемія COVID-19, перші хвилі якої діти разом з батьками переживали в ізоляції, слідуючи політиці соціальної ізоляції, а дошкільні установи були закриті.

Читайте також: ВІРУС КОРУ ЗГУБНО ВПЛИВАЄ НА ІМУННУ СИСТЕМУ І ПРИЗВОДИТЬ ДО АМНЕЗІЇ ІМУНІТЕТУ

Уроки усвідомлені, і сьогодні світові лідери в галузі охорони здоров’я закликають зробити середовище розвитку дітей безпечнішим в епідемічному плані, а не виключати з нього дітей. А це ще раз переконує в тому, що дошкільна освіта – один з важливих етапів в житті дитини, коли відбувається закладка навичок соціальної взаємодії, виходячи з власного досвіду, що вплине на її подальше життя.

Тому, всупереч нестабільній епідемічній обстановці, сьогодні пріоритети зміщені в бік продовження очної роботи освітніх установ. Велика увага, як і раніше, приділяється здоров’ю дорослих, зокрема повному охопленню їх вакцинацією. Очікується, що така стратегія дозволить захистити людство від поширення коронавірусу, і знизить частоту зараження серед дошкільнят.

Але поки це повільно здійсненні в нашій країні реалії, а діти потребують захисту від вірусних інфекцій, починаючи від ГРВІ та закінчуючи COVID-19. І в цьому плані краще покластися на думку лікаря і прислухатися до його порад.

Противірусний захист у дитячих колективах

З чого почати? З дотримання основних заходів профілактики вірусних захворювань.

  • часте миття рук і регулярна обробка дезінфікуючими засобами
  • обов’язкове провітрювання та вологе прибирання приміщень, де діти проводять багато часу;
  • прогулянки на свіжому повітрі;

У противірусному захисті в такій ситуації можуть допомогти призначені лікарем прямі противірусні препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід,  наприклад сироп Флавовір. Нині це один з перших противірусних препаратів для дітей на основі флавоноїдів з прямим впливом на віруси, ефективність якого доведена в відношенні не тільки вірусів, що викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, а й коронавірусу SARS-CoV-2, який є причиною COVID-19 (як відомо це теж один з різновидів ГРВІ).

Флавоноїди, які входять до складу сиропу Флавовір, блокують вірусні ферменти розмноження, а у коронавіруса це РНК-полімераза і 3СL-протеаза, що пригнічує внутрішньоклітинне утворення нових вірусних копій. Згідно інструкції, препарат дозволений до застосування для дітей від народження.

Таким чином, сьогодні питання противірусного захисту дітей, які відвідують дошкільні освітні установи, стоїть дуже гостро для батьків. З одного боку, для батьків, які працюють, відкриті дитячі садки – це можливість продовжувати трудову діяльність, щоб родина не зазнавала фінансових труднощів. З іншого – в такій ситуації важливо звести до мінімуму можливі ризики з вірусного впливу на незміцнілу імунну систему дитини, яка пережила не один карантин. А значить, необхідно шукати компромісне рішення цієї проблеми.

Бут Галина